Porozumienie Burmistrzów

Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
i Urząd Miasta Krakowa zapraszają na międzynarodową konferencję

„Porozumienie Burmistrzów”
europejska inicjatywa dla ochrony klimatu

Patronat honorowy:
Minister Środowiska Maciej Nowicki
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski 

28-29 maja 2009 r.
Sala Obrad Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa
Plac Wszystkich Świętych 3/4


Porozumienie Burmistrzów to ambitna inicjatywa Komisji Europejskiej przeznaczona dla wszystkich miast europejskich, które pragną wnieść swój wkład w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i jednocześnie zapewnić mieszkańcom jak największy komfort życia. Podpisujący Porozumienie burmistrzowie pionierskich miast europejskich zobowiązali się do podjęcia działań w zakresie zrównoważonego zarządzania energią na terenach miejskich i przekroczenia celu energetycznego Unii Europejskiej, jakim jest ograniczenie emisji CO2 o 20% do 2020 roku.

Pierwsza uroczystość podpisania Porozumienia Burmistrzów miała miejsce 10 lutego 2009 roku w Brukseli podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii. Porozumienie formalnie podpisało wówczas 346 miast europejskich, a wśród nich zaledwie cztery miasta z Polski: Bielsko-Biała, Łubianka, Niepołomice oraz Warszawa.

Celem konferencji jest rozpowszechnienie idei Porozumienia Burmistrzów i zachęcenie polskich miast do podjęcia tej inicjatywy i aktywnego włączenia się w działania na rzecz ochrony klimatu. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną doświadczenia miast polskich i europejskich, których władze już podpisały Porozumienie.