Zaproszenie na szkolenie nt. społeczności energetycznych dla jednostek samorządu terytorialnego
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” i Fundacja Frank Bold serdecznie zapraszają na szkolenie pt. „Społeczności energetyczne dla jednostek samorządu terytorialnego”. Szkolenie skierowane jest do pracowników urzędów miast i gmin oraz starostw powiatowych oraz ekodoradców i ekodoradczyń, doradców i doradczyń ds. klimatu i środowiska, zainteresowanych tematyką energetyki, odnawialnych źródeł energii i społeczności energetycznych.
Szkolenie zostanie zrealizowane w dwóch częściach:
- Część I - 24 października 2023 r. w godz. 10:00 - 12:40 – wykład online wprowadzający w tematykę społeczności energetycznych dla JST
- Część II - 26 października 2023 r., w godz. 10:00 – 14:30 – warsztaty stacjonarne w Krakowie (dokładny adres zostanie podany wkrótce)
Prawne aspekty tworzenia społeczności energetycznych
Najnowszy poradnik prezentujący „Prawne aspekty tworzenia społeczności energetycznych” opracowany przez Fundację Frank Bold, już jest dostępny w formacie PDF - można pobrać go bezpłatnie ze strony internetowej Fundacji. Ta praktyczna publikacja jest adresowana w szczególności do społeczności lokalnych i samorządów pragnących rozpocząć wytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby.
Zarządzanie energią w mieście – wizyta studyjna w Bydgoszczy w ramach projektu DUET
W dniach 6-7 września 2023 roku przedstawiciele władz lokalnych z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, Metropolii Bydgoszcz oraz Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego odwiedzili Bydgoszcz w ramach wizyty studyjnej poświęconej zagadnieniu zarządzaniu energią w mieście zrealizowanej w ramach projektu DUET. Głównym celem tej wizyty była wymiana doświadczeń, zapoznanie się z najlepszymi praktykami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju energetycznego na terenie miasta Bydgoszczy oraz poszukiwanie inspiracji do wprowadzenia nowych inicjatyw w swoich własnych miejscowościach.
Jak osiągnąć samowystarczalność energetyczną i neutralność klimatyczną? - rozpoczęcie serii webinariów
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” serdecznie zaprasza do udziału w webinarium "Jak osiągnąć samowystarczalność energetyczną i neutralność klimatyczną w 2035 roku?", które odbędzie się w dniu 19 września 2023 r. w godzinach 10:00-11:30. Wydarzenie to rozpoczyna serię cyklicznych webinariów dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, podczas których zaproszeni eksperci podzielą się swoimi doświadczeniami i wskazówkami, w jaki sposób skutecznie wdrażać planowanie klimatyczne w mieście.
Międzynarodowa Konferencja Centrum Doradczego ds. Ubóstwa Energetycznego w Warszawie | wrzesień 2023 r.
W dniach 19-20 września 2023 r. odbędzie się w Warszawie coroczna międzynarodowa konferencja Centrum Doradczego ds. Ubóstwa Energetycznego (Energy Poverty Advisory Hub, EPAH), organizowana wspólnie przez nasze Stowarzyszenie i Europejski Komitet Regionów przy współpracy z m.st. Warszawa.
Konferencja stanowi wspaniałą okazję do wymiany doświadczeń z ekspertami i przedstawicielami gmin z państw członkowskich UE, którzy aktywnie działają na rzecz walki z ubóstwem energetycznym. Uczestnicy będą mieć możliwość dołączenia do interesujących dyskusji m.in. na temat doraźnych rozwiązań na rzecz zrównoważonych planów i polityk, które umożliwiają przeciwdziałanie zjawisku ubóstwa energetycznego. Podczas wydarzenia na uczestników czekają sesje panelowe (tłumaczone na język polski) z udziałem przedstawicieli wysokiego szczebla, interaktywne warsztaty czy wizyta studyjna.
Zapraszamy do rejestracji i zapoznania się z ramową agendą wydarzenia poniżej.
Trzeci biuletyn projektu El-Practice
Zapraszamy do zapoznania się z trzecim biuletynem projektu EL-Practice, który przedstawia najnowsze informacje na temat postępów i inicjatyw projektu. Ostatnie kilka miesięcy było intensywnym czasem, który był poświęcony pracom nad mikrosesjami i platformą online.
Jednym z głównych działań projektu w ostatnim semestrze było szkolenie dla personelu (C1), które odbyło się w Grazu w Austrii w dniach 26-30 czerwca 2023 r. Program szkoleniowy miał na celu zapewnienie partnerom projektu przestrzeni do współpracy, wymiany cennych spostrzeżeń i dzielenia się najlepszymi praktykami w takich obszarach, jak platforma edukacyjna oraz dziedziny związane z energią i zrównoważonym rozwojem.
Szkolenie dla personelu (C1) w ramach projektu EL-Practice w Austrii
W terminie 22 czerwca do 26 czerwca 2023 r., partnerzy projektu spotkali się w Graz w Austrii na krótkoterminowym szkoleniu dla personelu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele każdej zaangażowanej w projekt organizacji, z krajów partnerskich: Polski, Słowenii, Chorwacji, Grecji oraz Austrii. Spotkanie było okazją do poruszenia wszystkich założeń realizowanego projektu oraz przestrzenią do wymiany informacji w kwestii wyzwań związanych z tworzeniem platformy i kursu online z zakresu zrównoważonego wykorzystania energii wśród młodych dorosłych.
III spotkanie Lokalnego Zespołu Doradczego w ramach projektu S3UNICA
W poniedziałek 19.06.2023 miało miejsce spotkanie Lokalnego Zespołu Doradczego powołanego w ramach międzynarodowego projektu S3UNICA, które tym razem odbyło się w formule online. Było to już trzecie spotkanie z przedstawicielami Miasta Bielsko-Biała oraz lokalnych uczelni i szkół ponadpodstawowych.
Drugie spotkanie projektowe w ramach projektu Visions2045
Drugie spotkanie projektowe w ramach projektu Visions2045 odbyło się w Sofii w Bułgarii w dniach 21 i 22 czerwca 2023 roku. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji z Polski, Niemiec, Słowenii i Bułgarii.
Podczas spotkania partnerzy projektu mieli możliwość przedstawić efekty dotychczas zrealizowanych działań i podzielić się doświadczeniami ze współpracy ze szkołami. Przedstawiono, jak przebiegały w poszczególnych krajach audyty śladu węglowego oraz pierwsze spotkania z interesariuszami. Dotychczas osiągnięte rezultaty projektu zostały podsumowane. Zaplanowany harmonogram prac na kolejny rok, pozwolił dostosować działania angażujące szkoły, tak aby móc dobrze i merytorycznie przygotować się do wszystkich planowanych lokalnie wydarzeń uwzględniają krajowe realia.
Szkoły z wizją – pierwsze kroki w stronę neutralności klimatycznej
Cztery szkoły – SP1 i SP 5 z Mińska Mazowieckiego oraz SP8 i SP10 z Zamościa uczestniczące w projekcie VISIONS2045 („Szkoły inicjatorem działań na rzecz neutralności klimatycznej miast”, finansowanego ze środków EUKI) znają już swój ślad węglowy i przygotowują się do stworzenia planu działań, którego realizacja pomoże im zbliżyć się do neutralności klimatycznej.