Szkolne audyty śladu węglowego w Mińsku Mazowieckim
Szkoły w Mińsku Mazowieckim rozpoczęły swoje działania w ramach projektu „Szkoła z wizją 2045”. Szkolne Grupy Robocze - składające się z nauczycieli, uczniów, pracowników administracyjnych i technicznych ze szkół podstawowych nr 1 oraz nr 5 - spotkały się 7 marca 2023 z przedstawicielami Stowarzyszenia oraz Urzędu Miasta, by porozmawiać o wspólnych planach i oczekiwaniach. Realizacja projektu poprzez budowanie świadomości oraz realizację konkretnych aktywności wśród najmłodszych, przy jednoczesnym zaangażowaniu dorosłych interesariuszy, ułatwi zmierzanie do neutralności klimatycznej miasta, budowanie świadomego społeczeństwa i właściwe wykorzystanie dostępnych zasobów.
Warsztaty nt. rozwijania umiejętności energetycznych wśród młodych dorosłych
Edukacja ekologiczna, w tym edukacja osób dorosłych odgrywa coraz ważniejszą rolę w kształtowaniu zrównoważonego społeczeństwa. 3 marca 2023 r. w Krakowie odbyły się warsztaty poświęcone właśnie tej tematyce ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb młodych dorosłych, czyli osób w wieku 29-39 lat. Uczestnikami były osoby zainteresowane rozwojem kompetencji energetycznych m.in. przedstawiciele miast, Ekodoradcy oraz organizacje związane z ochroną klimatu. Różnorodność grupy umożliwiła szeroką wymianę doświadczeń w zakresie zdobywania i przekazywania tematycznej wiedzy.
Nagranie z webinarium informacyjnego dot. Programu Wsparcia Technicznego EPAH już dostępne!
Wszystkich zainteresowanych złożeniem wniosku w drugim naborze do Programu Wsparcia Technicznego EPAH zapraszamy do zapoznania się z nagraniem wydarzenia oraz prezentacjami wygłoszonymi 28 lutego 2023 r. podczas webinarium. Termin na złożenie formularza aplikacyjnego upływa 31 marca 2023 r.
Spotkanie rozpoczęto od wprowadzenia uczestników w tematykę ubóstwa energetycznego, przybliżono jego definicję i charakterystykę tego zjawiska, a także wyzwania na poziomie lokalnym i proponowane rozwiązania tego coraz powszechniejszego problemu. Następnie przedstawiono uczestnikom szczegółowe informacje dotyczące Centrum Doradczego ds. Ubóstwa Energetycznego. Głównym zadaniem tej instytucji jest zapewnienie jednostkom samorządowym i współpracującym z nimi podmiotom pomocy w zdiagnozowaniu i przeanalizowaniu tego zjawiska na ich terenie oraz zaplanowaniu lokalnych działań, które pomogą je ograniczyć. Centrum współpracuje z ekspertami tematycznymi oraz gromadzi cenną wiedzę, doświadczenia i dobre praktyki, które mogą okazać się przydatne dla innych samorządów i podmiotów zainteresowanych zwalczaniem ubóstwa energetycznego. Następnie krok po kroku omówiono sposób aplikacji do drugiego naboru w ramach Programu Wsparcia Technicznego oraz cały proces przygotowania wniosku.
Warsztaty nt. Adaptacji miast i gmin do zmiany klimatu
Zwiększenie zdolności adaptacji do negatywnych skutków zmian klimatu oraz wspieranie odporności na te zmiany stanowią jeden z najważniejszych elementów światowej, europejskiej i polskiej polityki klimatycznej, co znalazło swój wyraz nie tylko w Europejskim Zielonym Ładzie, ale także w programowaniu nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. W nowej strategii w zakresie przystosowania się do zmian klimatu Budując Europę odporną na zmianę klimatu, opublikowanej 24 lutego 2021 r., Komisja Europejska zaznacza, że władze krajowe, regionalne i lokalne powinny opracować plany adaptacji do zmian klimatu.
Zaproszenie na warsztaty dot. rozwijania umiejętności energetycznych
Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach nt. rozwijania umiejętności energetycznych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb młodych dorosłych (29-39 lat), realizowanych w ramach projektu EL-Practice. Warsztaty odbędą się w dniu 3 marca 2023 r. w budynku PAU przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie. Spotkanie adresowane jest dla osób zainteresowanych rozwojem swoich kompetencji energetycznych w przystępny oraz interaktywny sposób (w tym przedstawicieli miast, instytucji związanych z energią, eko-doradców).
Zaproszenie na warsztaty nt. adaptacji miast i gmin do zmiany klimatu
Zapraszamy gorąco do udziału w warsztatach dot. adaptacji, współorganizowanych przez Urząd Marszałkowski woj. Małopolskiego, Biuro Porozumienia Burmistrzów w Brukseli oraz Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”. Warsztaty odbędą się w dniu 2 marca 2023 r. w budynku PAU przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie, a adresowane są do przedstawicieli tzw. średnich miast liczących 20-100 tys. mieszkańców, które wg projektu ustawy już wkrótce zobowiązane będą do opracowania miejskich planów adaptacji.
Nowy nabór do Programu Wsparcia Technicznego EPAH - zaproszenie na webinarium informacyjne
Centrum Doradcze ds. Ubóstwa Energetycznego EPAH ogłosiło właśnie drugi już nabór do Programu Wsparcia Technicznego, skierowanego do samorządów oraz współpracujących z nimi organizacji, które chcą przeciwdziałać temu zjawisku. W okresie od 1 do 31 marca 2023 r. wnioskodawcy będą mogli aplikować o pomoc techniczną (wsparcie eksperckie), dzięki której będą w stanie lepiej zaplanować działania na rzecz osób ubogich energetycznie lub zagrożonych ubóstwem energetycznym, a 28 lutego o 11:00 będą mieć możłiwość udziału w webinarium informacyjnym skierowanym właśnie do potencjalnych beneficjentów Programu.
Spotkanie partnerów projektu EnergyMeasures
W dniach 9-10 lutego 2023 r. w Krakowie gościli członkowie konsorcjum projektu EnergyMeasures, którzy spotkali się podczas jednego z cyklicznych spotkań partnerów. Wydarzenie to było okazją do dyskusji nt. zjawiska ubóstwa energetycznego w Polsce, ale też w Belgii, Holandii, Bułgarii, Północnej Macedonii, Irlandii czy Szkocji. Przedstawiciele organizacji zaangażowanych w walkę z tym zjawiskiem w ww. krajach wzięli także udział w kreatywnych warsztatach dot. planowania kolejnych działań i ich replikacji, a także w szkoleniu nt. interaktywnych sposobów komunikacji. Spotkanie pozwoliło również podsumować dotychczas osiągnięte rezultaty projektu i zaplanować harmonogram prac na kolejny rok.
Pierwsze spotkanie partnerów projektu CommitClimate
W dniach 1-2 luty 2023 r. w Rydze odbyło się pierwsze spotkanie partnerów w ramach projektu CommitClimate, którego celem jest m.in. podniesienie kompetencji przedstawicieli samorządów lokalnych w obszarze transformacji energetycznej oraz opracowanie nowego, komputerowego modelu symulacyjnego do wyliczania śladu węglowego i modelowania scenariuszy redukcji emisji gazów cieplarnianych w przyszłości.
Gminy i miasta są ważnymi motorami dekarbonizacji systemów energetycznych. Są one odpowiedzialne za wyznaczenie strategicznego kierunku w celu zwiększenia efektywności energetycznej, produkcji energii odnawialnej i redukcji lokalnych emisji gazów cieplarnianych. Niezbędne są również ich działania skupiające się na mobilizowaniu różnych interesariuszy i obywateli do wprowadzania rozwiązań energetycznych na rzecz neutralności klimatycznej. Jednak potencjał ten nie jest jeszcze dobrze wykorzystany ze względu na brak umiejętności i narzędzi wspierających.
Drugi Biuletyn Projektu El-Practice
Zapraszamy do zapoznania się z drugim biuletynem EL-Practice, dotyczącym praktycznych szkoleń na temat zrównoważonego zużywania energii dzięki zmianie zachowań. Ostatnie kilka miesięcy było intensywnym czasem, który zaowocował licznymi postępami w pracach nad realizacją projektu.
Zakończone zostały działania nad realizacją pierwszego rezultatu projektu (PR1), mającego na celu analizę potrzeb związanych z edukacją energetyczną młodych dorosłych. Krótkie podsumowanie na temat wyników poszczególnych krajów można przeczytać w tym numerze. Przekazane są również informacje dotyczące modułów i zagadnień zawartych w przygotowywanym szkoleniu, nad którymi prace realizowane są w ramach innego pakietu zadań (PR3).