III Małopolskie Targi Organizacji Pozarządowych, Mały Rynek w Krakowie

Podczas tegorocznych targów mieszkańcy Krakowa i turyści odwiedzający Małopolskę mogli zapoznać się z działalnością 30 organizacji pozarządowych, które przybyły na Mały Rynek w Krakowie z różnych regionów Województwa Małopolskiego. Po raz pierwszy targi zorganizowane zostały w formie otwartej imprezy plenerowej.

 

Na jednym ze stoisk prezentowana była działalność Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités” – nasze publikacje, mapy i plakaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. O ochronie klimatu i możliwościach wykorzystania odnawialnych źródeł energii chętnie rozmawiali z nami nie tylko reprezentanci różnych gmin odwiedzający targi czy przedstawiciele innych organizacji pozarządowych, ale także studenci chcący zaangażować się w wolontariat oraz mieszkańcy Krakowa poszukujący informacji o tym, jak oszczędzać energię i chronić środowisko.

Targom towarzyszyło wiele atrakcji takich jak m.in.: konkursy z nagrodami, gry, loterie, występy artystyczne, pokazy szczudlarzy, pokazy i nauka graffiti, degustacja potraw regionalnych, innowacyjne i zaskakujące „autoprezentacje” wystawiających się organizacji, kącik wiedzy o III sektorze.

 


W konkursie wiedzy o III sektorze wystartowali przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, Stowarzyszenia „Polska Sahara”, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Fundacji Aktywnej Rehabilitacji Oddział Małopolska. Pierwsze miejsce zdobyło Stowarzyszenie „Polska Sahara”, a drugie Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wartościowe publikacje przydatne w codziennej działalności organizacji pozarządowych, które wręczył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda.

W konkursie pn. „Najlepiej prezentująca się organizacja”, w którym to sami wystawcy poprzez głosowanie wybierali zwycięzców, finalistą zostało Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" z Dąbrowy Tarnowskiej.
Targom towarzyszyły dwie duże imprezy, tj. gra uliczna dla młodzieży "Bliżej NGOs", celem której było zachęcenie młodzieży do zaangażowania się w działalność pozarządową oraz organizowane po raz pierwszy spotkanie dla przedstawicieli gmin i powiatów Małopolski, odpowiedzialnych za współpracę z III sektorem.