CENTRUM DEMONSTRACYJNE OZE w Bydgoszczy NAGRODZONE!

Miasto Bydgoszcz, aktywny członek naszego Stowarzyszenia, zwyciężyło w konkursie Ministerstwa Środowiska na najlepsze rozwiązania w infrastrukturze miejskiej służące ochronie środowiska, w kategorii „efektywność energetyczna w budownictwie”. Konkurs „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!” był skierowany do tych miast, które prowadzą działania na rzecz ochrony środowiska i mogą pochwalić się nowatorskimi, wysoce ekologicznymi rozwiązaniami.

Za realizację projektu „Budowa Centrum Demonstracyjnego Odnawialnych Źródeł Energii” Bydgoszcz otrzymała jedną z czterech nagród głównych, obok Gdańska Chojnic i Tczewa.

Nagrodą – oprócz ręcznie wykonanych szklanych statuetek – jest czterodniowy wyjazd studyjny do zielonych stolic Europy (European Green Capitals). Ponadto Bydgoszcz otrzymała też wyróżnienia w kategoriach „Transport ekologiczny i infrastruktura drogowa” oraz „Zieleń w mieście”.

Wyróżnieniem kapituła konkursu nagrodziła również inną nasza gminę – Kościerzynę – w kategoriach „Ochrona powietrza” i „Efektywność energetyczna w budownictwie".

Nagrody przedstawicielom zwycięskich miast wręczył wiceminister środowiska Piotr Otawski w dniu 4.11.2014 r.

 

Nagrodę za budowę Centrum Bydgoszcz otrzymała także w październiku br. w Katowicach podczas Gali połączonej z obchodami 15-lecia Polskiej Izby Ekologii. Została nagrodzona Ekolaurem PIE w kategorii „Edukacja ekologiczna”. 

Konkurs „Ekolaury” Polska Izba Ekologii organizuje od 2002 r., promując najefektywniejsze działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw oraz miast, które uzyskały szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie.

Gorąco gratulujemy i zapraszamy do Bydgoszczy na wizytę studyjną w Centrum OZE. 

 

 

Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii powstało na terenie ZSM nr 2 przy ul. Słonecznej w Bydgoszczy. Placówka ta kształci uczniów w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz innych poszukiwanych na rynku pracy zawodach np. mechatronik, mechanik CNC i tworzyw sztucznych, elektryk. Centrum o powierzchni użytkowej 367,26 m2 jest funkcjonującym przykładem prawidłowych rozwiązań w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Centrum jest wyposażone w instalację automatyki obejmującą: wentylację, ogrzewanie oraz monitorowanie, archiwizowanie i raportowanie wartości mierzonych, takich jak temperatura w budynku, wielkości meteorologiczne (temperatura powietrza, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, kierunek i prędkość wiatru, promieniowanie słoneczne, opad atmosferyczny), parametry pracy urządzeń, parametry zasilania i ogrzewania. Układ pozyskania energii elektrycznej odnawialnej z jednoczesnym praktycznym zastosowaniem układu do zasilania całości oświetlenia wewnętrznego oraz zewnętrznego składa się z 100 ogniw fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej o mocy 3,0 kW.

Każdy może zobaczyć, jak funkcjonuje obiekt wybudowany w technologii pasywnej– wystarczy zadzwonić do szkoły i umówić się na wizytę studyjną! (tel. 697912524).

Miasto Bydgoszcz wybudowało Centrum dzięki realizacji projektu unijnego o akronimie CEC5 pn. „Demonstracja efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej.

logo CFC5

Fot. Express Bydgoski

Więcej zdjęć:
https://picasaweb.google.com/104194799986487486525/CentrumDemonstracyjneOdnawialnychZrodeEnergiiWBydgoszczy?feat=directlink#6039540888771988754

Kontakt:

Urząd Miasta Bydgoszczy,

ul. Jezuicka 1,

85-102 Bydgoszcz

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.bydgoszcz.pl

www.czystabydgoszcz.pl zakładka: projekty unijne, projekt CEC5

www.projectcec5.eu

 

Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii przy Zespole Szkół Mechanicznych Nr 2 w Bydgoszczy

ul. Słoneczna 19,

85-348 Bydgoszcz,

kontakt: tel. 697912524; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.zsm.ckunr1.vdl.pl