Wkrótce koniec sezonu Europejskiej Ligi Mistrzów OZE! Jeszcze zdążysz zagrać z nami!

Pierwszy sezon Ligi Mistrzów OZE zbliża się do końca. 19 maja 2010 roku w Dunkierce (Francja), podczas 6. Europejskiej Konferencji Miast Zrównoważonych, odbędzie się wielki Europejski Finał Ligi Mistrzów OZE. I to jedynie na trzy dni przed finałem piłkarskiej Ligi Mistrzów!

Władze lokalne mają czas do 31 marca, by zarejestrować się w swojej krajowej lidze OZE i w rezultacie wziąć udział w ostatecznej rozgrywce o tytuł Europejskiego Mistrza  2010.

  

ZAGRAJ Z NAMI!

Polskie drużyny piłkarskie niestety nie zdołały w ostatnim sezonie awansować do Ligi Mistrzów. Za to polskie miasta i gminy – bez względu na liczbę mieszkańców – mogą „zagrać” w Lidze Mistrzów Energii Odnawialnej konkurując ze sobą w ramach ligi solarnej (kolektory i ogniwa fotowoltaiczne) oraz ligi biomasy (wykorzystanie drewna i słomy do produkcji ciepła).
Punkty będą przyznawane w zależności od zainstalowanej mocy przypadającej na mieszkańca.

Liga Mistrzów OZE, która nazwą nawiązuje do swojego odpowiednika w piłce nożnej,  jest konkursem z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii przeznaczonym dla europejskich miast i miejscowości. Jak na razie w Lidze współzawodniczą miasta z 6 państw europejskich: Bułgarii, Republiki Czeskiej, Francji, Niemiec, Węgier oraz Polski. Pod koniec miesiąca do konkursu dołączą Włochy, a niedługo potem także inne państwa.

Pierwszy sezon Europejskiej Ligi OZE będzie trwał do 31 marca 2010 r. – wszystkie miasta i gminy, które do tego dnia zarejestrują się w Lidze, wezmą udział w europejskim konkursie, którego finał wraz z rozdaniem nagród odbędzie się w Dunkierce w kwietniu 2010 r.

Natomiast aktualnie trwający sezon Polskiej Ligi OZE zakończy się w sierpniu tego roku – do ostatniego dnia miesiąca można zgłaszać działające instalacje. W jesieni odbędzie się uroczysta ceremonia rozdania nagród Mistrzom Polskiej Ligi OZE.

Obecnie  w Lidze współzawodniczy 30 miast i gmin, w kategorii biomasy w czołówce znalazły się Frombork (woj. warmińsko-mazurskie), Myczkowce (woj. podkarpackie) i Kępice (woj. pomorskie), w kategorii energii solarnej liderami są Myczkowce, Stanówko (najmniejsza z zarejestrowanych miejscowość,  woj. pomorskie) i Poddębice (woj. łódzkie). Poza rankingiem ogólnym, Gracze Ligi konkurują ze sobą w trzech grupach, w zależności od liczby mieszkańców (www.ozeliga.pl).

W październiku ubiegłego roku przedstawiciele wszystkich miast Ligi mieli możliwość uczestniczenia w podróży studyjnej do Republiki Czech, zorganizowanej przez Ligę Ekologicznych Alternatyw (LEA), podczas której 40 osób w dwa dni obejrzało 15 instalacji zlokalizowanych w 8 gminach w południowo-wschodnich Czechach.
W listopadzie natomiast ponad 80 fanów OZE i kibiców Ligi  - przedstawicieli samorządów lokalnych i przedsiębiorstw  zainteresowanych wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii  - zgromadziło się na konferencji w Euro-Centrum w Katowicach, poświęconej wykorzystaniu OZE w gminach.

Dlaczego warto „zagrać” w  Polskiej Lidze Mistrzów OZE?

  • aby promować swoją działalność w zakresie wykorzystania OZE w Polsce i Europie)
  • aby porównać osiągnięcia swojej gminy lub miasta z osiągnięciami innych miast i gmin w regionie, w Polsce i Europie
  • aby automatycznie znaleźć się w europejskiej Lidze Mistrzów OZE – RES Champions League i biorąc udział w konkursie ubiegać się o tytuł Mistrza OZE
  • aby pochwalić się swoim dorobkiem – najlepszymi praktykami w Polsce i Europie,
    podczas ceremonii krajowych i europejskich,
  • aby móc uczestniczyć w warsztatach i podróżach studyjnych do Francji i Niemiec.

Rejestracji  w Lidze może dokonać każdy, kto zna dokładny adres instalacji, powierzchnię kolektorów lub moc kotłowni. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.ozeliga.pl w zakładce "rejestracja miasta". Jego wypełnienie zajmuje tylko kilka minut!

Zagraj z nami! Zapraszamy!

Iwona Korohoda, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites”; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.