W dniach 7-8 marca 2024 r. w Tallinnie odbyło się drugie spotkanie partnerów w ramach projektu CommitClimate. Ogólnym celem projektu jest m.in. podniesienie kompetencji przedstawicieli samorządów lokalnych w obszarze transformacji energetycznej oraz opracowanie nowego, komputerowego modelu symulacyjnego do wyliczania śladu węglowego i modelowania scenariuszy  redukcji emisji gazów cieplarnianych w przyszłości. 

Podczas pierwszego dnia spotkania skupiliśmy się na możliwościach opracowywanego symulatora CO2 tzw. symulator CommitClimate. Za jego techniczne przygotowanie odpowiedzialny jest Uniwersytet Techniczny w Rydze (RTU), który jest także koordynatorem projektu. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z obecną wersją narzędzia, która powstała na przestrzeni roku realizacji projektu. W szczególności dyskutowaliśmy na temat integracji danych wejściowych w oparciu o średnie krajowe i regionalne, a także integracji polityk krajowych między poszczególnymi sektorami. Sektory emisji CO2, które zostały uwzględnione w symulatorze to: budynki, transport, zaopatrzenie w energię (lokalna produkcja energii) oraz inne sektory niezwiązane bezpośrednio z energią, jak np. gospodarka odpadami. Jako metodologia do tworzenia tego narzędzia skupiono się na głównych wytycznych Porozumienia Burmistrzów i sektorach uwzględnianych podczas opracowywania Planów działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP). Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Elektrociepłowni Mustamäe.

Drugi dzień poświęcony był modułowi szkoleniowemu, który będzie zintegrowany z platformą online i symulatorem CO2. Każde z partnerów zaprezentował przygotowane materiały szkoleniowe, które obejmują m.in. takie tematy jak: budynki i efektywność energetyczna, produkcja energii, mobilność, gospodarka o obiegu zamkniętym, czy społeczności energetyczne i zmiany zachowań.

Spotkanie, w którym uczestniczyli nie tylko partnerzy techniczni projektu, ale także przedstawiciele gmin było wspaniałą okazją do dyskusji, wymiany wiedzy i doświadczeń w różnych obszarach realizowanych przez nas działań. Z Polski w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Gminy Pałecznica oraz Gminy Raciechowcie. Już wkrótce prace nad symulatorem CO2 zostaną zakończone, także zapraszamy do śledzenia strony internetowej projektu, tak aby byli Państwo na bieżąco z realizowanymi działaniami projektowymi.

Gospodarzem spotkania był Uniwersytet Techniczny w Tallinnie - TalTech. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu CommitClimate finansowanego ze środków programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.