19 i 20 października w Monachium miało miejsce pierwsze spotkanie w ramach rozpoczynającego się projektu SUPPORT DHC: Wspieranie wykorzystania niskotemperaturowych źródeł ciepła odpadowego i energii odnawialnej w systemach ciepłowniczych i chłodniczych.   Koordynatorem projektu, który gościł wszystkich partnerów w Monachium jest WIP - Renewable Energies.

W ciągu najbliższych trzech dekad transformacja sektora ciepłownictwa i chłodnictwa (DHC) na rzecz neutralności węglowej Europy do 2050 r., będzie szczególnym wyzwaniem dla właścicieli i operatorów DHC oraz wszystkich powiązanych interesariuszy, w tym także władz publicznych. Ogólnym celem projektu SUPPORT DHC jest wsparcie ich w tych działaniach poprzez opracowanie planów transformacji, a w szczególności konkretnych planów inwestycyjnych na rzecz szybkiego wdrażania energii odnawialnej i ciepła odpadowego w sektorze DHC w sześciu europejskich krajach.

Podczas dwudniowego spotkania, partnerzy projektu omówili prace nad wszystkimi pakietami roboczymi i uzgodnili plan wsparcia dla dedykowanych przypadków ‘DHC frontrunner’ oraz przypadków ‘DHC follower’, uwzględniają także powielanie wyników poza krajami docelowymi SUPPORT DHC. Wszystkie działania przyczynią się do zwiększenia potencjału operatorów DHC w zakresie zarządzania i kierowania procesem transformacji, a także podnoszenia poziomu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji dostawców usług i innych zainteresowanych stron w celu wspierania transformacji i planowania nowych inwestycji.

W ramach wizyty studyjnej partnerzy odwiedzili demonstrację geotermalną Eavor-Loop, która pozyskuje energię z głębokości 4500 metrów i dostarcza całemu regionowi około 8,2 MW energii elektrycznej i 64 MW energii cieplnej. Pozwala to zaoszczędzić około 44 000 ton CO2 rocznie. Rozwiązanie Eavor-Loop stanowi pierwszą na świecie prawdziwie skalowalną formę czystej energii.

Spotkanie było świetną okazją do poznania siebie nawzajem i wspólnej dyskusji na temat najbliższych działań projektowych.

 

EN Co funded by the EU lProjekt uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach instrumentu finansowego na rzecz środowiska i klimatu LIFE+ w ramach umowy grantu nr 101119914. Wyłączna odpowiedzialność za treść niniejszej strony spoczywa na jej autorach i niekoniecznie odzwierciedla poglądy Unii Europejskiej lub CINEA. Unia Europejska, ani organ przyznający finansowanie nie ponoszą za nie odpowiedzialności.