kickoff R4NZ ssPolska, Chorwacja, Węgry, Rumunia i  Niemcy połączyły siły, aby wesprzeć władze lokalne z środkowo-wschodniej i południowo-wschodniej Europy w  opracowywaniu, monitorowaniu i wdrażaniu strategii neutralności klimatycznej, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów UE wyznaczonych na 2050 r.

Ponieważ osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. to duże wyzwanie dla wielu europejskich miast, niedawno rozpoczęty projekt Ready4NetZero, finansowany przez EUKI, koncentruje się na budowaniu potencjału, wiedzy i umiejętności wśród urzędników miejskich, pracowników miejskich i lokalnych interesariuszy,  wspierając wymianę i tworzenie sieci między gminami, które są w trakcie opracowywania długoterminowych  strategii w zakresie energii i klimatu.

 

Koordynowane przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cités" i korzystające z doświadczenia niemieckiegoEcologic Institute – niezależnego akademickiego think tanku zajmującego się badaniami środowiskowymi i analizą polityki, konsorcjum korzysta z aktywnego zaangażowania:

  • REGEA, chorwackiej regionalnej agencji energetycznej i centrum wiedzy zapewniające innowacyjne rozwiązania w sektorze energetycznym i środowiskowym,
  • EnergiaKlub, Węgierskiego Instytutu Polityki Klimatycznej,
  • Energy Cities Romania, sieć utworzonej z władz lokalnych w transformacji energetycznej.

5 grudnia 2022 r. 12 przedstawicieli wszystkich organizacji partnerskich projektu spotkali się po raz pierwszy, aby lepiej się poznać i rozpocząć pierwsze zadania związane z realizacją Ready4NetZero i zaplanować kolejne.

Ponieważ to państwa stoją na czele walki z kryzysem klimatycznym i borykają się z poważnymi skutkami globalnego ocieplenia, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i skutkami zmiany klimatu, Unia Europejska dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, aby wypełnić swoje zobowiązania wynikające z porozumienia paryskiego.  Ponieważ droga do neutralności klimatycznej jest trudna i nie może być określana wyłącznie przez władze lokalne, konieczne jest, aby administracja opracowała mapę drogową wspólnie z lokalnymi podmiotami i zainteresowanymi stronami, ale przede wszystkim wspólnie z obywatelami. Ta droga musi być zaakceptowana, współtworzona i przyjmowana przez społeczeństwo jako całość, w przeciwnym razie nie ma realnych szans na sukces.  Świat stoi w obliczu punktu zwrotnego, czyli momentu, w  którym musi ponownie przemyśleć sposób, w jaki produkuje i zużywa energię, wykorzystuje i oszczędza zasoby, łagodzi zmiany klimatu i dostosowuje się do nich, chroni i zmniejsza negatywny wpływ na środowisko.

W tym kontekście długoterminowe strategie neutralności klimatycznej dla miast są kluczowym narzędziem napędzającym niezbędną transformację społeczno-ekologiczną, ponieważ strategie te określają odpowiednie cele i polityki niezbędne do ich osiągnięcia. Strategie te mogą również pomóc w budowaniu politycznego poparcia poprzez angażowanie interesariuszy i ekspertów w proces, tworząc w ten sposób poczucie odpowiedzialności. Miasta posiadają narzędzia do walki z kryzysem klimatycznym m.in. dzięki kontroli nad decyzjami dotyczącymi dostaw energii, transportu, mobilności, planowania przestrzennego, przepisów budowlanych lub gospodarki wodami opadowymi i odpadami. Napotykają one jednak również kilka kluczowych barier w opracowywaniu i wdrażaniu długoterminowych strategii neutralności klimatycznej, takie jak ograniczone uprawnienia do stymulowania zmian systemowych i ograniczone zasoby finansowe na podjęcie działań niezbędnych do sprawiedliwej transformacji.

Projekt Projekt Ready4NetZero ma pomóc w pokonaniu tych barier poprzez:

  • stworzenie niezbędnej bazy wiedzy;
  • organizację dedykowanych wydarzeń budujących kompetencje (webinaria, warsztaty, wizyta studyjna, międzynarodowa konferencja);
  • rozpoczęcie pracy nad lokalnymi strategiami na rzecz neutralności klimatycznej w 8 miastach pilotażowych;
  • organizację kampanii komunikacyjnej zachęcającej gminy do podejmowania ambitnych działań na rzecz ochrony klimatu.

 

 

 

 

This project is part of the European Climate Initiative (EUKI) of the German Federal Ministry for Economic Affairs and Climate Action (BMWK). It is the overarching goal of the EUKI to foster climate cooperation within the European Union (EU) in order to mitigate greenhouse gas emissions. More information can be found at www.euki.de/en.