logoZ wielką radością informujemy, że 12 polskich miast w tym aż 5 miast członkowskich naszego Stowarzyszenia: Cieszyn, Dzierżoniów, Piastów, Siemiatycze oraz Warszawa zdecydowało się na udział w globalnej koalicji miast, regionów, biznesu i inwestorów na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku — kampanii Cities Race To Zero.

Jednym z celów kampanii było zjednoczenie 1000 miast wokół 26. Konferencji Klimatycznej ONZ (COP26) w Glasgow w dniach 31 października - 12 listopada 2021 r. — cel ten został osiągnięty i w inicjatywie bierze obecnie udział 1049 miast! Niezwykle cieszy nas, że nasze miasto członkowskie Cieszyn nagrało wystąpienie na potrzeby szczytu COP26 — Gabriela Staszkiewicz — Burmistrz Miasta Cieszyna, w krótkim filmie opowiedziała m.in. o potrzebie podejmowania działań proekologicznych w Cieszynie i chęci skorzystania z doświadczeń innych miast w celu poprawy jakości życia mieszkańców również pod względem ekologicznym.

Zachęcamy również do obejrzenia całej transmisji z wydarzenie C40 na COP26 z dnia 2 listopada 2021 r.  

Kampanii Cities Race To Zero organizowana jest przez C40 Cities, Globalne Porozumienie Burmistrzów na rzecz Klimatu i Energii (GCoM), ICLEI – Samorządy Lokalne na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (ICLEI), Zjednoczone Miasta i Samorządy Lokalne (UCLG), CDP, Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) oraz World Resources Institute (WRI) i koncentruje się na wspieraniu miast w ambitnych działaniach klimatycznych zmierzających do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. Uczestniczące w niej miasta planują realizację co najmniej jednego integracyjnego i sprawiedliwego działania na rzecz klimatu, które ma zostać wdrożone nie później niż w 2022 r. Działanie będzie zgodne z celami Porozumienia Paryskiego i uzasadnione z punktu widzenia nauki o klimacie. Miasta deklarujące udział w kampanii będą co roku, począwszy od 2022 r., składać sprawozdania ze swoich postępów. Coroczne raportowanie umożliwi zaprezentowanie podjętych wysiłków i zapewni, że miasto jest na dobrej drodze do spełnienia swoich ambicji klimatycznych.

Serdecznie gratulujemy miastom uczestniczącym w kampanii i życzymy samych sukcesów w podejmowanych proekologicznych działaniach!