logo visnovaDo efektywnego zarządzania każdym ograniczonym zasobem niezbędne jest zbadanie stanu bieżącego oraz przyszłych potrzeb. Bez wnikliwej analizy przypadku nie można odpowiedzieć na pytania o to, jak udoskonalić istniejący system, gdzie popełniane są podstawowe błędy i jakie można sformułować rekomendacje na przyszłość. Powiat Gorlicki zyska dzięki udziałowi w projekcie VIS NOVA niezbędne informacje na ten temat.

Analiza potencjału odnawialnych źródeł i oszczędności energii dla Powiatu Gorlickiego wskazała teoretyczny, techniczny i ekonomiczny potencjał wykorzystania energii wiatrowej, słonecznej, wodnej, geotermii i biomasy. Istnieją trzy grupy barier uniemożliwiających rozwój poszczególnych źródeł: podażowe i środowiskowe, administracyjno-formalne i finansowe oraz świadomościowe i organizacyjne. Ten sam dokument wskazał, w jaki najbardziej efektywny sposób można oszczędzić energię w Powiecie: poprzez termomodernizację budynków, właściwie zarządzanie energią, modernizacje źródeł ciepła i poprawę efektywności oświetlenia publicznego.

Kolejnym dokumentem, który powstanie w ramach projektu VIS NOVA, jest Plan Efektywności Energetycznej. Dokument ten będzie zawierał inwentaryzację zapotrzebowania na energię (cieplną i elektryczną) określoną na podstawie rzeczywistego zużycia energii we wcześniejszych latach oraz metod wskaźnikowych. W odróżnieniu od Planu działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP) projekt VIS NOVA nie narzuca z góry poziomu oszczędności energii i zmniejszenia emisji CO2. Okres objęty planem obejmuje 2 kadencje samorządowe do 2022 roku, a jego wdrażanie leży w gestii Starostwa Powiatowego. Trwają konsultacje z lokalnymi interesariuszami nad strategicznymi celami Planu. Do tej pory za najważniejsze jego aspekty uznano: zwiększenie świadomości energetycznej i ekologicznej mieszkańców, efektywne zarządzanie energią w budynkach komunalnych, zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach mieszkalnych, zwiększenie udziału OZE w powiatowym bilansie energetycznym oraz racjonalizację gospodarowania energią w sektorze gospodarczym. Bezpośrednio związane z Planem jest powstanie Centrum Wiedzy o Energii, którego głównym zadaniem będzie monitorowanie wdrażania Planu.

Poza wspomnianymi opracowaniami główną korzyścią z realizacji projektu było wdrożenie inwestycji pilotażowej, czyli wprowadzenie systemu zarządzania energią w Zespole Szkół nr 1 im. I.Łukasiewicza w Gorlicach oraz przygotowanie studium wykonalności wykorzystania kogeneracji w Szpitalu Specjalistycznym im. H.Klimontowicza w Gorlicach.

Projekt VIS NOVA jest realizowany w ramach Programu dla Europy Środkowej współfinansowanego ze środków UE  - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego”.

Publikacja odzwierciedla opinię autora, a Instytucja Zarządzająca i organy programowe nie ponoszą odpowiedzialności za żaden sposób wykorzystania informacji w niej zawartych.

 

Paulina Kozubek
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cités"

 

 logo central europe cooperating