Bruksela 02W dniu 24 czerwca 2013 r. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i zastępca prezydenta Słupska Andrzej Kaczmarczyk uroczyście podpisali w Brukseli Porozumienie Burmistrzów. Tym samym zadeklarowali ograniczenie do 2020 roku emisji CO2 w swoich miastach o ponad 20% poprzez działania ukierunkowane na zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.Sygnatariuszami dokumentu, angażującego europejskie miasta w działania na rzecz ochrony klimatu jest już obecnie niemal 5 tysięcy burmistrzów reprezentujących 175 milionów mieszkańców.

Bruksela 03Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso powitał 600 uczestników ceremonii i podkreślił „wiodącą rolę miast i regionów w praktycznej realizacji programu polityki ochrony klimatu". Nazwał Porozumienie „świetną inicjatywą, która polega na wymianie doświadczeń, łączeniu zasobów i realizacji inwestycji mających konkretny wpływ na życie ludzi”.

Były gubernator stanu Kalifornia a obecnie przewodniczący organizacji R20 Regions of Climate Action Arnold Schwarzenegger Schwarzenegger był pod wrażeniem zaangażowania europejskich samorządów w działania na rzecz środowiska. Wygłosił przemówienie dotyczące dużej roli władz lokalnych w walce o ochronę klimatu. „Wierzę, że samorządy terytorialne, burmistrzowie, gubernatorzy, władze stanów, prowincji mają ogromną moc (by przyczynić się do ochrony klimatu). Doświadczyłem tego osobiście, kiedy zostałem gubernatorem Kalifornii. Nie czekaliśmy na Waszyngton, (...) sami uchwaliliśmy odpowiednie prawo, które stało się inspiracją dla innych stanów, innych krajów i z całego świata" - powiedział. Dlatego - jak dodał - stworzył organizację R20 Regions of Climate Action, która jest platformą współpracy władz lokalnych, firm i organizacji samorządowych, w tworzeniu lepszego prawa chroniącego środowisko naturalne.

Bruksela 04Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podpisał Porozumienie Burmistrzów – na mocy listopadowej Uchwały Rady Miasta – podczas uroczystości w Parlamencie Europejskim (podpisanie nastąpiło drogą elektroniczną – poprzez złożenie podpisu na tablecie). Podczas uroczystości prezydent Częstochowy miał okazję krótko porozmawiać z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Emmanuelem Barroso. Zdaniem Komisji Europejskiej największe możliwości poprawy efektywności energetycznej mają przede wszystkim samorządy terytorialne.

Bruksela 05Ceremonia odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii, który jest największym europejskim forum, na którym odbywa się debata dotyczącą przyszłości energii odnawialnej. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o nowych inicjatywach dotyczących sektora energii oraz inwestycjach w technologie ekologiczne.