bielsko biala_chroni_klimat21 czerwca 2013 roku w Bielsku-Białej odbędzie się trzecia edycja Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii. Jak co roku celem wydarzenia jest edukacja mieszkańców na temat oszczędzania energii w codziennym życiu. Jest to także kulminacja całorocznych działań Biura Zarządzania Energią Urzędu Miasta w Bielsku-Białej. Bielsko-Biała jest liderem w zakresie oszczędzania energii i edukacji mieszkańców. Starania samorządu doceniane są nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Niedawny sukces to zwycięstwo na europejskim festiwalu Science on Stage we Frankfurcie, w którym miasto uhonorowano za najlepszą w Europie współpracę między samorządem a oświatą.

Energetyczne zajęcia dla bielskich szkół

Zdjecie 1W tym roku po raz kolejny festiwal jest skierowany w stronę dzieci i młodzieży. W pierwszej części festiwalu, w godzinach od 9.00-15.00 w warsztatach weźmie udział 550 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Młodsi uczniowie wykonają na warsztatach eko-przytulanki z krawatów, które wypełnione będą granulatem pochodzącym z recyklingu. Na stanowisku Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza będą mogły także zasadzić własną roślinkę, którą później zabiorą do domu.

Starsi uczniowie wezmą udział w ciekawym warsztacie „Elektro-Demolka”, który przeprowadzi Stowarzyszenie Trianon. Podczas zajęć dzieci poznają skład elektroodpadów i ich szkodliwość dla środowiska. Dowiedzą się także, że w niepotrzebnych sprzętach znajduje się wiele cennych metali i plastików, które przy odpowiedniej rozbiórce mogą zostać przetworzone i znajdą ponowne zastosowanie w nowych urządzeniach. Inna grupa uczniów wykona recyklingowe dodatki do wnętrz, co będzie stanowić uzupełnienie wystawy eko-dizajnu „Drugie życie rzeczy”. Podczas eksperymentów fizyko-chemicznych dowiedzą się, czym jest energia i jakie są alternatywne źródła energii.

Zdjecie 2Młodzież ze szkół ponadgimnazjanych weźmie udział w wykładach związanych z oszczędzaniem energii, ekologicznym budownictwem, sztuką użytkową inspirowaną recyklingiem, ideą zielonych dachów, a także z zasadami eko-jazdy. Celem jest ukazanie młodym ludziom, że energia jest bardzo szerokim i ciekawym tematem, obejmującym wiele dziedzin życia. Prelegenci to specjaliści z różnych branż, którzy zachęcą młodzież do zgłębiania efektywności energetycznej.

Eko-piknik dla rodzin

Festiwal Dobrej Energii to świetny sposób na spędzenie wspólnie czasu z całą rodziną. Organizatorzy przygotowują mnóstwo atrakcji, w których udział mogą wziąć rodzice z dziećmi. Czekać na nich będą liczne warsztaty, konkursy oraz Energetyczna Strefa Zabaw, w której będzie można m.in.: zbudować most bez podpory, pobawić się klockami magnetycznymi, solarnymi i kołami zębatymi, z których rodziny będą mogły tworzyć własne ruchowe konstrukcje. Ponadto dzieci będą mogły na specjalnych urządzeniach poznać energię wiatru, magnetyzm, wytworzyć własne błyskawice i stworzyć swój własny film animowany. Dodatkowo będzie funkcjonować rodzinna strefa gier bez prądu.

Koncert finalisty Mam talent!

Zdjecie 3W trakcie festiwalu usłyszymy zespół Recycling Band, który gra na własnoręcznie wykonanych instrumentach z odpadów. Swoje instrumenty tworzą i projektują samodzielnie, a jako produkty twórcze służą im np.: nikomu niepotrzebne butle po wodzie mineralnej, puszki, wiaderka, zbędne deski, elementy starych mebli, rowerów a nawet grzebienie do włosów.

Wystawy i akcje promocyjne

Jak co roku festiwal rozpocznie się na kilkoma akcjami poprzedzającymi główne wydarzenie. 18 czerwca otwarta zostanie wystawa eko-dizajnu „Drugie życie rzeczy”, której celem jest ukazanie, że recycling i upcykling może być nowoczesny, estetyczny i funkcjonalny. Wystawa składać się będzie z produktów wdrożonych na polski rynek wraz z opisem procesu wykorzystania materiałów wtórnych. Poprzez zaaranżowanie specjalnych przestrzeni pokażemy, że zarówno w wystroju wnętrz, jak i w modzie można wykorzystać drugie życie przedmiotów. Na wystawie zobaczymy m.in. unikatowe lampy stworzone z aparatów fotograficznych z lat 60-tych w wykonaniu Refresz Dizajn, fotele firmy AK Design uszyte z worków po kawie z Brazylii , biżuterię wykonaną z mechanizmów zegarkowych autorstwa Fanny & Franz.

Zdjecie 4Ponadto od 18 czerwca będziemy mogli oglądać wystawę fotograficzną Bielscy Ambasadorzy Klimatu. Wśród prawie 1000 sfotografowanych osób na 300 plakatach znaleźli się sportowcy, muzycy, aktorzy, urzędnicy, właściciele firm, instytucje kulturalne, osoby starsze, młodsze, nastolatki i dzieci. Każdy z nich zobowiązał się do konkretnych działań na rzecz oszczędzania energii. Codzienne świadome działania każdego z nas mają realny wpływ na globalny efekt – o czym przekonali się wszyscy Ambasadorzy Klimatu.

Nietypową akcją promującą festiwal będzie trawiasty eko-bus, który pojawi się na kilka dni przed festiwalem w strategicznych miejscach takich jak bielskie Błonia, Plac Chrobrego czy Plac Wojska Polskiego. W środku eko-busa znajdzie się prawdziwy ogród z dużymi roślinami, trawą i pufami do siedzenia. Będzie to miejsce porad energetycznych oraz punkt informacji festiwalowej. Zaplanowane są także konkursy i pokazy bielskich grup tanecznych.

Zdjecie 5Na dzień przed festiwalem na placu Bolka i Lolka przed Galerią Sfera powstanie intrygująca instalacja energetyczna, czyli Zielony Ogród nad Głową „Podziel się wodą”. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Bielska-Białej na aspekt oszczędzania energii, w tym w szczególności wody. Z pewnością nikt nie pozostanie temu obojętny – przechodnie zobaczą bowiem połączenie ogrodu i… łazienki. Projekt ogrodu wykonuje Bielska Wyższa Szkoła im. J. Tyszkiewicza oraz Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu - Januszówka w Bielsku-Białej. Ogród nad głową nawiązuje także do europejskiej inicjatywy zielonych dachów i ścian, poprawiających energoefektywność budynków, tworzonym w ramach zrównoważonego gospodarowania energią w gminie, do której przystąpiła także gmina Bielsko-Biała.

W tym roku wydarzenie odbędzie się w Galerii Sfera w Bielsku-Białej. Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny.

Program festiwalu