Zdj. 1. Uczestnicy spotkaniaPonad 80 osób, w tym przedstawiciele miast i gmin z całej Polski, wzięło udział w seminarium pn. „Zrównoważone zarządzanie energią w miastach i gminach - aktualne wyzwania i korzyści", które miało miejsce w dniach 12-13 maja 2016 r. w Serocku k. Warszawy. Seminarium było organizowane przez nasze Stowarzyszenie wspólnie z Biurem Porozumienia Burmistrzów w Brukseli, a dotyczyło różnych aspektów związanych z zarządzaniem energią na poziomie lokalnym, począwszy od opracowania planów SEAP i PGN, poprzez finansowanie, realizację i monitoring proenergetycznych działań, aż po sposoby angażowania mieszkańców i lokalnych interesariuszy. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z inspirującymi przykładami dobrych praktyk wypracowanych przez polskie samorządy w obszarze efektywności energetycznej i wykorzystania OZE.

Zdj. 2. Dyskusja panelowa nt. wzorcowej roli samorządów w zakresie efektywnego gospodarowania energiąUroczystego otwarcia seminarium dokonał p. Zbigniew Michniowski, prezes zarządu Stowarzyszenia, który podkreślił wzorcową rolę samorządów w zakresie racjonalnego gospodarowania energią. Aby się z niej wywiązać i osiągnąć lokalne cele energetyczne, wiele polskich miast i gmin opracowuje Plany gospodarki niskoemisyjnej lub Plany działań na rzecz zrównoważonej energii, a najbardziej ambitne przystępują do Porozumienia Burmistrzów - oddolnego, europejskiego ruchu na rzecz ochrony klimatu. Nową edycję tej inicjatywy, odpowiadającą na nowe wyzwania, przed jakimi staje Europa i nowe ramy unijnej polityki energetycznej, zaprezentowała p. Kristina Dely z Biura Porozumienia Burmistrzów w Brukseli. Następnie p. Bożena Herbuś z Urzędu Miasta Częstochowy omówiła politykę energetyczną Polski w kontekście zadań i obowiązków samorządów lokalnych. Sesja plenarna zakończyła się debatą nt. najważniejszych wyzwań, przed jakimi stają dziś polskie miasta i gminy starające się uporządkować swoją sytuację energetyczną oraz korzyści wynikających z jej uporządkowania. Starano się m.in. odpowiedzieć na pytanie, jaka jest rola miast w realizacji celów unijnej i krajowej polityki energetycznej, jakie działania powinny podejmować miasta, by jak najlepiej wywiązać się z tej roli, oraz jakie narzędzia mają miasta, by motywować mieszkańców i lokalnych interesariuszy do bardziej efektywnego wykorzystania energii. 

Kolejna sesja poświęcona była planowaniu energetycznemu i zarządzaniu energią na poziomie lokalnym. P. Anna Jaskuła, dyrektor Stowarzyszenia, omówiła plany PGN i SEAP opracowywane przez polskie gminy oraz przedstawiła najważniejsze wymogi dotyczące ich monitorowania. Następnie p. Sławomir Wolski z Urzędu Miasta Kościerzyna opowiedział o praktycznych aspektach monitorowania i raportowania realizacji ww. planów oraz przekazał wiele przydatnych wskazówek w tym zakresie. Kościerzyna jest jednym z pierwszych polskich sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów, którzy opracowali już i przedłożyli do Biura Porozumienia raport z 1. etapu wdrażania Planu działań na rzecz zrównoważonej energii. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się również prezentacje p. Marcina Łojka, kierownika projektów w Stowarzyszeniu, oraz p. Zbigniewa Kuca inzyniera miasta Dzierżoniów, którzy przedstawili normę ISO 50001 oraz opowiedzieli o korzyściach wynikających z integracji planów SEAP/PGN z systemem zarządzania energią spełniającym wymogi ww. normy.

Zdj. 3. Zygmunt Kuc, Urząd Miasta Dzierżoniów Zdj. 4. Prezentacja dobrych praktyk przy stolikach

Na zakończenie pierwszego dnia seminarium odbyła się sesja dobrych praktyk poprzedzona prezentacją p. Patrycji Płonki, kierownika projektów w Stowarzyszeniu, która omówiła praktyczne aspekty realizacji planów SEAP/PGN i przewidzianych w nich działań. Następnie uczestnicy seminarium mieli możliwość odwiedzenia stolików, przy których prezentowane były takie wzorcowe inwestycje i inicjatywy, jak głęboka termomodernizacja budynków w Niepołomicach, modernizacja oświetlenia publicznego w Andrychowie, Program Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) w Bielsku-Białej oraz projekty EURONET 50/50 MAX i „Kropla do kropli”, które przyczyniają się do ograniczenia zużycia energii i wody w szkołach oraz innych budynkach użyteczności publicznej.

Zdj. 5. Krzysztof Haładus, Urząd Miejski w SosnowcuDrugi dzień seminarium poświęcony był dwóm tematom - finansowaniu inwestycji z zakresu gospodarki niskoemisyjnej oraz angażowaniu mieszkańców i lokalnych interesariuszy w proenergetyczne działania. W sesji finansowej przedstawiony został m.in. Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko”, RPO dla Województwa Mazowieckiego oraz program wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i BOŚ EKO PROFIT S.A. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyła się prezentacja p. Krzysztofa Haładusa, zastępcy prezydenta miasta Sosnowiec, który opowiedział o projekcie modernizacji energetycznej placówek dydaktyczno-oświatowych zrealizowanym w formule ESCO. Ponieważ wiele miast i gmin jest zainteresowanych wykorzystaniem tego mechanizmu finansowania inwestycji, uczestnicy miele wiele praktycznych pytań. Na zakończenie sesji p. Patrycja Płonka ze Stowarzyszenia zaprosiła miasta i gminy do udziału w konkursie na mikroprojekty prowadzące do innowacji w zakresie efektywności energetycznej lub wykorzystania OZE, który organizowany jest w ramach projektu parasolowego pn. „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu".

Zdj. 6. Michele Zuin, Padwa (Włochy)Ostatnią sesję, poświęconą aktywizacji mieszkańców i lokalnych interesariuszy, rozpoczęła prezentacja p. Michele Zuina z Padwy (Włochy), który opowiedział o projekcie PadovaFIT! mającym na celu walkę z ubóstwem energetycznym poprzez wsparcie termomodernizacji budynków mieszkalnych w mieście. Po niej odbyła się dyskusja panelowa nt. różnych sposobów mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego wokół lokalnych celów energetycznych. Paneliści opowiedzieli m.in. o energetycznych naradach obywatelskich, ogólnopolskim systemie doradztwa energetycznego NFOŚiGW, kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat” oraz wspieraniu inwestycji proenergetycznych w sektorze prywatnym na przykładzie Niepołomic.

Seminarium było organizowane w ramach projektów 50000&1 SEAPs oraz Mayors in Action realizowanych przez nasze Stowarzyszenie i współfinansowanych z programu „Inteligentna Energia dla Europy” (IEE). Towarzyszyły mu spotkana robocze partnerów obu projektów.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałami z seminarium!

Program seminarium

Prezentacje wygłoszone podczas seminarium:

  1. Nowe ramy polityki klimatyczno-energetycznej UE i nowe „Porozumienie Burmistrzów” , Kristina Dely, Biuro Porozumienia Burmistrzów (prezentacja w j. angielskim)
  2. Polityka energetyczna Polski w kontekście lokalnym , Bożena Herbuś, Urząd Miasta Częstochowy
  3. Plany PGN i SEAP w praktyce oraz wymogi dotyczące ich monitorowania , Anna Jaskuła, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  4. Monitoring wdrażania planów SEAP: wyzwania i korzyści , Sławomir Wolski, Urząd Miasta Kościerzyna
  5. System zarządzania energią w gminie wg normy ISO 50001 oraz korzyści z integracji planu SEAP z SZE , Marcin Łojek, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  6. Wdrażanie planu SEAP zintegrowanego z SZE w praktyce - przykład Dzierżoniowa , Zygmunt Kuc, Urząd Miasta Dzierżoniów
  7. Realizacja działań przewidzianych w planach SEAP i PGN , Patrycja Płonka, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  8. Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko” , Marcin Janiak, Ministerstwo Energii
  9. Możliwości pozyskania środków na projekty z zakresu infrastruktury do produkcji i dystrybucji energii w ramach RPO Województwa Mazowieckiego , Bogdan Buczyński, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
  10. Programy wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej , Maria Urbowicz, NFOŚiGW
  11. Nowatorskie instrumenty finansowania inwestycji JST , Jacek Pierzyński i Sebastian Bodzenty, BOŚ EKO PROFIT S.A.
  12. Realizacja projektów w formule ESCO na przykładzie Sosnowca , Krzysztof Haładus, Urząd Miejski w Sosnowcu
  13. Możliwość uzyskania dofinansowania na mikroprojekty prowadzące do innowacji w zakresie EE lub wykorzystania OZE - konkurs w ramach projektu polsko-norweskiego , Patrycja Płonka, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  14. Projekt PadovaFIT! - walka z ubóstwem energetycznym poprzez wsparcie termomodernizacji budynków mieszkalnych w Padwie (Włochy) , Michele Zuin, Padwa (Włochy) (prezentacja w j. angielskim)
  15. Energetyczne narady obywatelskie , Aleksandra Stępniak, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
  16. Ogólnopolski system doradztwa energetycznego , Maria Urbowicz, NFOŚiGW
  17. Kampania „Bielsko-Biała chroni klimat” , Piotr Sołtysek, Urząd Miejski w Bielsku Białej
  18. Film „Bielsko-Biała chroni klimat”

Galeria:

Głęboka termomodernizacja budynków - sesja stolikowa Kropla do Kropli - sesja stolikowa Oświetlenie dróg i miejsc publicznych - sesja stolikowa Pan Bogdan Buczyński, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Pan Jacek Pierzyński, BOŚ EKO PROFIT S.A. Pan Marcin Janiak, Ministerstwo Energii Pan Marcin Łojek, PNEC Pan Prezes Zbigniew Michniowski - uroczyste otwarcie Pan Sławomir Wolski, Urząd Miasta Kościerzyna Pani Aleksandra Stępniak, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju Pani Anna Jaskuła, Dyrektor Biura PNEC Pani Bożena Herbuś, Urząd Miasta Częstochowa Pani Maria Urbowicz, NFOŚiGW Pani Patrycja Płonka, PNEC Program Ograniczania Niskiej Emisji - sesja stolikowa Uczestnicy spotkania Uczestnicy spotkania Uczestnicy spotkania