Zadanie publiczne realizowane w ramach Inwestycji G1.1.4 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (G1.1.4 – Wsparcie dla instytucji wdrażających reformy i inwestycje w ramach REPowerEU wskaźnika G8G – Konkurs na realizację zadania publicznego „Przeprowadzenie działań szkoleniowo-doradczych oraz analitycznych w obszarze budowania zdolności administracyjnych w zakresie zielonej i energetycznej transformacji na rzecz administracji lokalnej”). Ma na celu wzmocnienie zdolności administracyjnych władz lokalnych i pracowników urzędów w zakresie zielonej transformacji energetycznej, procedur związanych z wydawaniem pozwoleń na inwestycje w odnawialne źródła energii oraz tworzeniem obszarów przyspieszonego rozwoju OZE. W ramach inicjatywy zaplanowano działania szkoleniowo-doradcze, oraz wizyty studyjne, przybliżające tematykę efektywnego zarządzania energią oraz wdrażania inwestycji OZE. Realizowana przez nas inicjatywa jest skierowana do kilkudziesięciu miast i gmin z całej Polski, które będąc członkami Stowarzyszenia są liderami w obszarze zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej, a także dodatkowych jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych udziałem w cyklu szkoleń i poszerzaniem swojej wiedzy i kompetencji.
DZIAŁANIA PROJEKTOWE:
W ramach projektu Stowarzyszenie zrealizuje szereg następujących działań szkoleniowo-doradczych:
1. Kształtowanie obszarów przyspieszonego rozwoju OZE oraz społeczności energetycznych – szkolenie online
Podczas spotkania omówiony zostanie proces tworzenia społeczności energetycznych, w tym kroki niezbędne do ich założenia oraz zarządzania nimi. Uczestnicy zapoznają się również z działaniami na rzecz poprawy efektywności energetycznej w gminach, w tym z najlepszymi praktykami i rozwiązaniami technologicznymi, które mogą przyczynić się do obniżenia kosztów energii oraz wsparcia zrównoważonego rozwoju.
2. Planowanie, wdrażanie i monitoring efektywności energetycznej budynków publicznych – szkolenie online
Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się ze szczegółami działań na rzecz termomodernizacji obiektów publicznych oraz poprawy ich efektywności energetycznej. Dzięki temu będą mogli wdrożyć sprawdzone rozwiązania i technologie, które pozwolą im zrealizować efektywne projekty modernizacji budynków, wdrażać rozwiązania OZE w istniejących obiektach oraz obniżyć koszty energii w jednostkach samorządu terytorialnego.
3. Partycypacja społeczna we wdrażaniu OZE – szkolenie online
Szkolenie będzie dotyczyć kluczowych aspektów transformacji energetycznej i zmian klimatycznych, w tym najnowszych trendów, wyzwań oraz celów związanych z przejściem na czystą energię i walką ze zmianami klimatycznymi. Uczestnicy zapoznają się z narzędziami umożliwiającymi skuteczne komunikowanie zmian oraz metodami angażowania mieszkańców w procesy związane ze zrównoważonym rozwojem.
4. Zarządzanie energią w mieście – szkolenie online
Tematem szkolenia będzie zarządzanie energią oraz optymalizacja jej wykorzystania w systemach energetycznych zarządzanych przez gminy. Uczestnicy zapoznają się z narzędziami i strategiami, które umożliwiają efektywne gospodarowanie energią, integrację OZE oraz zmniejszenie kosztów energetycznych.
5. Działania dla klimatu w budżetach gminnych – szkolenie online
Podczas szkolenia poruszone zostaną aspekty finansowe wdrażania działań klimatycznych oraz rozwój umiejętności potrzebnych do przeprowadzenia transformacji ekologicznej. Omówione będą także dostępne źródła finansowania działań na rzecz ochrony klimatu oraz strategie pozyskiwania funduszy krajowych i unijnych na realizację projektów związanych z zieloną transformacją.
6. Seminarium stacjonarne dot. transformacji energetycznej – wydarzenie stacjonarne
Seminarium będzie dotyczyć aktualnych procedur związanych z wydawaniem pozwoleń na inwestycje w OZE, zarządzania energią, aspektów prawnych transformacji energetycznej oraz kwestii ubóstwa energetycznego.
Wśród działań projektowych przewidziano także opracowanie publikacji na temat zarządzania energią w gminach, która poszerzy kompetencje uczestników szkoleń. Kolejnym ważnym elementem projektu będą wizyty studyjne, umożliwiające wymianę doświadczeń z samorządami w Polsce i za granicą. Uczestnicy wizyt zapoznają się z najlepszymi praktykami i innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie OZE, które będą mogły zostać zaadaptowane do specyfiki polskich gmin.
PLANOWANE REZULTATY PROJEKTU:
Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu kompetencji przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego w zakresie transformacji energetycznej oraz promowania rozwiązań OZE. Dzięki szkoleniom, seminariom i wizytom studyjnym, samorządy będą lepiej przygotowane do zielonej transformacji energetycznej i wdrażania reform w ramach REPowerEU. Projekt wspomoże budowanie kompetencjsi energetycznych, umożliwiając poznanie krajowych i zagranicznych rozwiązań, przy uwzględnieniu aspektów zarządzania zmianą i angażowania społeczności. Ostatecznie, efekty projektu pozwolą gminom skutecznie wdrażać działania OZE, wspierając ich rozwój w ramach krajowych i unijnych inicjatyw energetycznych.
OKRES REALIZACJI: 4 listopada 2024 - 30 czerwca 2025
FINANSOWANIE: Krajowy Plan Odbudowy
Działania są związane z realizacją Inwestycji G1.1.4 – Wsparcie dla instytucji wdrażających reformy i inwestycje w ramach REPowerEU w ramach planu rozwojowego, o którym mowa w Rozdziale 2aa ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. z 2024 r. poz. 324, z późn. zm.) i przewidzianego w tej Inwestycji wskaźnika G8G.