Ponad 90 przedstawicieli samorządów lokalnych z całej Polski oraz ekspertów zainteresowanych tematyką adaptacji do zmian klimatu, ochrony powietrza i klimatu oraz wykorzystania OZE, w tym przedstawiciele polskiego i niemieckiego Ministerstwa Środowiska, DG Energia z Brukseli, Ambasady Niemiec, NFOŚiGW oraz organizacji pozarządowych, uczestniczyło w dniach 16-17 maja br. w seminarium pn. „Miasta i gminy wobec zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza” w Zegrzu koło Warszawy. 

Podczas spotkania dyskutowano o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stają polskie miasta i gminy podążające ścieżką zrównoważonego rozwoju i adaptujące się do zmieniających się warunków klimatycznych, a także przedstawiono możliwe rozwiązania bieżących problemów i inspirujące dobre praktyki. Uczestnicy mieli okazję nie tyko wysłuchać prezentacji ekspertów, ale również skorzystać z konsultacji i wymiany doświadczeń podczas interaktywnej sesji stolikowej.

Pierwsza część seminarium poświęcona była tematyce adaptacji do zmian klimatu i współpracy partnerskiej miast polskich i niemieckich w procesie kształtowania gospodarki niskoemisyjnej

Dyskusja o najważniejszych lokalnych wyzwaniach związanych ze skutkami obserwowanych coraz częściej zmian klimatu, działaniach podejmowanych przez gminy oraz wsparciu, jakiego mogą oczekiwać od różnych instytucji, a także prezentacje wielokierunkowych działań realizowanych przez miasta różnej wielkości, jak np. Warszawa, Bydgoszcz, Ciechanowiec czy Niepołomice potwierdziły wagę i skuteczność współpracy partnerskiej i wzajemnego uczenia się od siebie, także w formule współpracy międzynarodowej i bilateralnej.

Mówiła o niej Sara Kloke z niemieckiego Ministerstwa Środowiska podkreślając, że transformacja energetyczna przynosi wiele korzyści także na poziomie lokalnym, np. dla lokalnego biznesu i powstawania nowych miejsc pracy. Niemiecki rząd wspiera obecnie ponad 30 projektów w tym obszarze, nie tylko bilateralnych, jak „Polsko-niemiecka współpraca w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej”. Wspierane w jego ramach partnerstwa gmin polskich i niemieckich dobrze się sprawdzają, stąd pomysł na rozszerzenie modelu współpracy dwustronnej także na inne kraje, np. Czechy, Bułgarię czy Portugalię. Od zeszłego roku niemieckie MŚ organizuje doroczny konkurs na pomysły, z których do realizacji wybierają najlepsze.

Marcin Grądzki z Ministerstwa Środowiska przedstawił nowatorski projekt MŚ (współfinansowany ze środków europejskich Polityki Spójności w ramach POIŚ), którego głównym celem jest ocena wrażliwości na zmiany klimatu 44 największych polskich miast i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń. Opracowanie w latach 2017-2019 miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA) w 44 miastach liczących ponad 100 tys. mieszkańców i biorących udział w projekcie, a także w Warszawie (w ramach projektu Adaptcity) przyczyni się do objęcia ochroną przed skutkami zmian klimatu ok. 30% ludności Polski. MPA powstaną w rezultacie współpracy władz, mieszkańców i ekspertów na każdym etapie prac nad projektem. Uwzględnią lokalne uwarunkowania i problemy miast, z których każde ma inną specyfikę i strukturę, różnią się także pod względem zagrożeń i trudności, z którymi się mierzą. Przedstawiciel MŚ wyraził nadzieję, że realizacja projektu uruchomi podobne działania na poziomie lokalnym w mniejszych miastach i gminach i zaznaczył, że Ministerstwo planuje wykorzystanie na ten cel funduszy norweskich.

Joanna Ziecina z Dyrekcji Generalnej KE ds. Energii w Brukseli omówiła założenia nowego Porozumienia Burmistrzów na rzecz Klimatu i Energii a Patrycja Płonka z PNEC wytyczne dotyczące oceny wrażliwości na zmiany klimatu i opracowania Planów działań na rzecz klimatu i energii. 

Tomasz Bergier z AGH i Fundacji Sendzimira zaprezentował rozwiązania adaptacyjne w mieście wykorzystujące naturę, przykłady zielonej infrastruktury oraz błękitno-zielonych systemów.

Po południu uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w sesji stolikowej i zapoznania się z dobrymi praktykami z zakresu gospodarki wodnej w mieście i adaptacji do zmian klimatu na przykładzie miasta Łódź; wykorzystania formuły PPP w sektorze EE i ciepłownictwa; termomodernizacji dzielnic realizowanej w ramach bilateralnej współpracy gmin Sztum i Ritterhude; redukcji zużycia energii w budynkach szkolnych w Bielsku-Biaej oraz roli i zadań ekodoradcy w gminie Raciechowice.

Kolejny blok tematyczny dotyczył wykorzystania energii odnawialnej w gminach. Andrzej Kaźmierski z Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Energii omówił zostały pierwsze doświadczenia związane z zakładaniem i funkcjonowaniem klastrów energii oraz zapowiedział ogłoszenie kolejnego konkursu na ich certyfikację w maju br., Marcin Niedopytalski z Politechniki Śląskiej przedstawił działalność klastra Gierałtowice zmierzający do niepalności energetycznej gminy poprzez produkcję energii w mini centrach energetycznych zlokalizowanych w różnych sołectwach.

Tomasz Bońdos, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią w  Bydgoszczy zaprezentował wielokierunkowe działania zespołu w obszarze oszczędzania energii, efektywności energetycznej i wykorzystania energii słonecznej w mieście, a burmistrz Leszek Tabor opowiedział o rozwoju energetyki wiatrowej w gminie Sztum, gdzie działa 12 turbin wiatrowych o łącznej mocy 18,240 MW (elektrownia Koniecwald), a na terenie farmy wiatrowej Postolin powstaje 17 turbin o łącznej mocy 34 MW.

Ponadto uczestnicy mogli zapoznać się z przykładami udanych rozwiązań w zakresie wykorzystania pomp ciepła i instalacji PV w gminach, a także z aspektami prawnymi związanymi z montażem OZE na budynkach publicznych, doświadczeniami Niepołomic jako prosumenta oraz ofertą BOŚ w zakresie finansowania projektów z obszaru OZE realizowanych prze samorządy. Najwytrwalsi słuchacze wysłuchali wniosków z analizy PGNów i SEAPów opracowanych i realizowanych przez gminy członkowskie naszego Stowarzyszenia. 

Pierwszego dnia seminarium, po jego zakończeniu, odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.

 

loga 20180510

 

Program seminarium

Lista prezentacji:

Dzień pierwszy:

  1. Działalność Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cites” , Anna JASKUŁA, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  2. Porozumienie Burmistrzów na rzecz klimatu i energii – jak europejskie miasta i gminy stawiają czoła zmianom klimatu i jakiego wsparcia mogą oczekiwać? , Joanna ZIECINA, Dyrekcja Generalna KE ds. Energii
  3. Refleksje na temat współpracy niemiecko – polskiej i prezentacja Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej , Sarah KLOKE, Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego w Niemczech
  4. Adaptacja do zmian klimatu w Polsce oraz działania na poziomie lokalnym – 44mpa.pl , Marcin GRĄDZKI, Departament Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Środowiska
  5. Ocena wrażliwości na zmiany klimatu i opracowanie planów działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu , Patrycja PŁONKA, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites”
  6. Adaptacja do zmian klimatu – rozwiązania wykorzystujące naturę , Tomasz BERGIER, Fundacja Sendzimira
  7. Rola i zadania ekodoradcy w gminie , Jerzy TYMCZYSZYN, UG Raciechowice
  8. Ślad wodny jako narzędzie edukacji, integracji oraz podejmowania inicjatyw na rzecz ochrony zasobów wodnych w miastach , Agnieszka KAPUSTA, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites”
  9. Formuła zrównoważonego rozwoju , Zbigniew MICHNIOWSKI, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cites”

Dzień drugi:

  1. Aktualna sytuacja i perspektywy rozwoju klastrów energii , Andrzej KAŹMIERSKI, Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Energii
  2. Przykład udanej realizacji idei klastra energetycznego – Klaster Gierałtowice , Marcin NIEDOPYTALSKI, Politechnika Śląska
  3. Inwestycje w instalacje OZE w Bydgoszczy , Tomasz BOŃDOS, Urząd Miasta Bydgoszczy
  4. Instalacje PV na budynkach użyteczności publicznej – aspekty praktyczne , Marcin LIPIŃSKI, Spirvent
  5. Wykorzystanie pompy ciepła w gminach – przykłady udanych rozwiązań , Robert MIDERA, Viessmann
  6. Konsument vs. Prosument – aspekty prawne związane z montażem OZE na budynkach użyteczności publicznej , M. JAMROZIK, Kancelaria Polowiec i Wspólnicy Sp.j.
  7. Prosumenckie instalacje OZE w budynkach użyteczności publicznej , Tadeusz ŚLUSARCZYK, Urząd Miasta i Gminy Niepołomice
  8. Finansowanie projektów z zakresu OZE i współpraca pomiędzy gminą a instytucją finansującą , Marta MARTYNKIEWICZ, BOŚ Bank
  9. Wykorzystanie OZE i poprawa EE w gminach członkowskich Stowarzyszenia – analiza Planów Gospodarki Niskoemisyjnej i Planów działań na rzecz zrównoważonej energii , Patrycja PŁONKA, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites”

Galeria

Otwarcie seminarium, Anna Jaskuła, dyrektor biura Stowarzyszenia P1490392 Joanna Ziecina_Dyrekcja Generalna KE ds. Energii w Brukseli Joanna Ziecina_Dyrekcja Generalna KE ds. Energii w Brukseli Joanna Ziecina_Dyrekcja Generalna KE ds. Energii Sara Kloke, niemieckie Ministerstwo Środowiska Sara Kloke, niemieckie Ministerstwo Środowiska Uczestnicy seminarium, w tle wystawa Wyzsza jakość życia w miastach niskoemisyjnych Anna Jaskuła, dyrektor biura Stowarzyszenia i Marcin Grądzki, Ministerstwo Środowiska Marcin Gradzki, Departament Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Środowiska Panel dyskusyjny dot. lokalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu Panel dyskusyjny dot. lokalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu Panel dyskusyjny dot. lokalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu Panel dyskusyjny dot. lokalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu Od prawej siedzą H.Czmut zastępca burmistrza Siemiatycz,, A.Szczerba Częstochowa, T.Bergier AGH Panel dyskusyjny dot. lokalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu Panel dyskusyjny dot. lokalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu Patrycja Płonka, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités Dr Tomasz Bergier, AGH i Fundacja Sendzimira P1490369 Przerwa na kawę - rozmowy w kuluarach Camille Serre, adelphi,koordynator projektu dot. polsko-niemieckiej współpracy na rzecz gospodarki niskoemisyjnej Sesja stolikowa Sesja stolikowa Sesja stolikowa Sesja stolikowa Sesja stolikowa Sesja stolikowa Sesja stolikowa Sesja stolikowa Sesja stolikowa Sesja stolikowa Zbigniew Michniowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Zbigniew Michniowski prezentuje swoją formułę zrównoważonego rozwoju Zbigniew Michniowski prezentuje swoją formułę zrównoważonego rozwoju Dyskusja w kuluarach z Andrzejem Kaźmierskim z Ministerstwa Energii Dyskusja w kuluarach z Andrzejem Kaźmierskim z Ministerstwa Energii Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Energii Tomasz Bońdos, Koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią Leszek Tabor, burmistrz Miasta i Gminy Sztum prezentuje rozwój energetyki wiatrowej w swojej gminie Leszek Tabor, burmistrz Miasta i Gminy Sztum prezentuje rozwój energetyki wiatrowej w swojej gminie P1490375 Marcin Jamrozik, Kancelaria Polowiec i Wspólnicy Sp. j. Tadeusz Slusarczyk, Urząd Miasta i Gminy Niepołomice Marta Martynkiewicz, BOŚ Bank Patrycja Płonka, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités Patrycja Płonka, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cités P1490463