interreg europaCelem projektu jest zwiększenie zdolności władz regionalnych i lokalnych do opracowywania i wdrażania skuteczniejszych polityk regionalnych wspierających dekarbonizację sektora opieki zdrowotnej, który przyczynia się do ok. 5% światowych emisji gazów cieplarnianych.

Ponad połowę śladu węglowego sektora opieki zdrowotnej można przypisać zużyciu energii, głównie energii elektrycznej, gazu, pary wodnej i klimatyzacji w połączeniu z innymi emisjami operacyjnymi. Inne rodzaje działalności, które przyczyniają się do powstawania śladu węglowego w tym sektorze to: rolnictwo (9% – catering w placówkach opieki zdrowotnej, uprawa bawełny na fartuchy chirurgiczne itp.), farmaceutyki i chemikalia (5%), transport (7%) i przetwarzanie odpadów (3%).

Zmniejszenie emisyjności sektora opieki zdrowotnej wymaga zintegrowanego podejścia i działań o dużym wpływie, przy czym priorytetowo należy potraktować wykorzystanie przełomowych technologii i narzędzi tj. innowacyjnych rozwiązań w zakresie inteligentnego zdecentralizowanego systemu energetycznego do ogrzewania i chłodzenia, naturalnych czynników chłodniczych, czystego systemu wentylacji, pozbawionego chemikaliów czyszczenia powierzchni itp. Wyzwaniem dla władz jest opracowanie polityki, która pomoże ograniczyć emisje w sektorze opieki zdrowotnej we wszystkich komponentach, zwiększając skalę innowacyjnych rozwiązań w zakresie: energii elektrycznej, budynków i infrastruktury, transportu, żywności, farmaceutyków i ogólnej skuteczności systemu.

DZIAŁANIA PROJEKTOWE:

  • Realizacja projektu odbywa się w dwóch etapach:Faza podstawowa (trwająca maksymalnie 3 lata) poświęcona poprawie polityki z wykorzystaniem analizy kontekstowej i dzielenia się wiedzą, Obejmuje międzynarodowe spotkania, warsztaty, wizyty studyjne, spotkania z ekspertami mające na celu wspieranie wymiany doświadczeń, budowanie potencjału, transfer dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań oraz badanie najnowszych przełomowych technologii i innowacyjnych narzędzi, które mogłyby przyspieszyć transformację energetyczną w sektorze. Na koniec fazy podstawowej każdy region przedstawi udokumentowaną propozycję poprawy wybranego dokumentu strategicznego wspierającego proces dekarbonizacji sektora opieki zdrowotnej lub opracuje plan działania na rzecz poprawy wybranej polityki. Partnerzy przy wsparciu interesariuszy w miarę możliwości zainicjują wdrażanie usprawnień oraz zdefiniowanych i przeanalizowanych wcześniej w projekcie DPAHNE rozwiązań, zaadaptowanych do własnego, lokalnego kontekstu.
  • Faza kontynuacji (trwająca 1 rok) obejmuje monitorowanie wstępnych efektów zaproponowanych ulepszeń wybranych instrumentów polityki oraz dzielenie się zdobytymi doświadczeniami i wnioskami z wdrażania nowych rozwiązań podczas warsztatów międzyregionalnych. Regionalni interesariusze pozostają w tej fazie kluczowymi graczami ze względu na ich rolę we wdrażaniu i monitorowaniu dokumentów strategicznych.

PLANOWANE REZULTATY PROJEKTU:

Poprzez wspieranie stosowania zintegrowanego podejścia, projekt wzmacnia projektowanie i wdrażanie działań o dużym wpływie (efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii, łańcuchy dostaw, gospodarka odpadami itp.), które przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i wspierają zwiększanie skali innowacyjnych narzędzi w tym sektorze. W tym kontekście oraz w celu osiągnięcia ogólnego celu projektu, partnerzy współpracują na poziomie międzyregionalnym, aby osiągnąć następujące cele szczegółowe:

  • zachęcenie do międzyregionalnego uczenia się na temat potrzeb polityki regionalnej związanych z efektywnością energetyczną i ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych w sektorze opieki zdrowotnej, z uwzględnieniem barier utrudniających zastosowanie wielu interwencji, w celu wdrożenia zintegrowanych działań o dużym wpływie;
  • zachęcenie do międzyregionalnego uczenia się na temat najnowszych, przełomowych technologii i innowacyjnych narzędzi, które mogłyby przyspieszyć transformację energetyczną w tym sektorze;
  • zrozumienie, co można zrobić na poziomie regionalnym w celu zaspokojenia potrzeb sektora opieki zdrowotnej – obejmuje to ocenę czynników sukcesu i wpływu zintegrowanych środków politycznych wspierających efektywność energetyczną w sektorze opieki zdrowotnej, a także określenie słabych punktów i dobrych praktyk;
  • zaprojektowanie, a w miarę możliwości zainicjowanie wdrożenia, usprawnień instrumentu polityki w celu wsparcia zintegrowanego podejścia wyznaczającego drogę do dekarbonizacji sektora opieki zdrowotnej (faza podstawowa);
  • realizacja i monitorowanie usprawnień instrumentu polityki przy użyciu zasobów regionalnych (faza kontynuacji).

Przez cały czas trwania projektu poszczególni partnerzy będą angażować Lokalne Grupy Eksperckie, aby zagwarantować zaangażowanie odpowiednich podmiotów w każdym regionie w uczenie się polityki oraz w przygotowanie, wdrażanie i monitorowanie jej poprawy.

PARTNERZY PROJEKTU: 

  • Tuscany Energy Consortium, IT – Koordynator
  • TEM at Lund University, SE
  • North-East Regional Development Agency, RO
  • Region of Thesally, GR
  • Gmina Miasto Ełk, PL
  • Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, PL
  • National Environment And Health Cell, BE
  • Health Service Executive, IE
  • Executive Committee of Ivano-Frankivsk City Council, UA
  • Faculty Of Engineering University Of Kragujevac, XS

 

OKRES REALIZACJI: 1 kwietnia 2024 – 30 czerwca 2028

STRONA INTERNETOWA PROJEKTU: https://www.interregeurope.eu/daphne

FINANSOWANIE: Interreg Europa

 

interreg europa

Projekt jest współfinansowany z programu Interreg Europa. Wyłączna odpowiedzialność za treść niniejszej strony spoczywa na jej autorach – członkach konsorcjum DAPHNE i niekoniecznie odzwierciedla opinię Unii Europejskiej.