kolektory i pv laboratoriumgimnazjumschumana-0019 czerwca podczas happeningu pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie stolica dołączyła do ruchu „Więcej niż energia” - ogólnopolskiej kampanii na rzecz energetyki obywatelskiej, czyli takiej, w której obywatelki i obywatele, gminy i inne instytucje uczestniczą w produkcji energii z rozproszonych, odnawialnych źródeł energii.

Na stronie www.WiecejNizEnergia.pl zbierane są podpisy pod apelem do polityków o wsparcie rozwoju rozproszonych źródeł energii i podnoszenia efektywności energetycznej.

Zainaugurowany z początkiem czerwca ruch skupia już ponad 60 jednostek samorządu, instytucji i organizacji pozarządowych oraz 37 tysięcy osób. Ma on na celu mobilizację poparcia społecznego dla rozproszonej generacji energii odnawialnej. Stolica wspierała powstanie obecnie obowiązującej ustawy o OZE, która wymaga jednak pewnych modyfikacji. Teraz, wspólnymi siłami, miasta i gminy, instytucje naukowe i organizacje pozarządowe (w tym branżowe) będą działać na rzecz dalszych zmian przepisów, tak aby ułatwić wdrażanie energetyki obywatelskiej.

- Warszawa jest pierwszym dużym miastem, które przyłączyło się do kampanii „Więcej niż Energia”. Namawiamy inne polskie metropolie, aby zrobiły to samo, bo tylko solidarne działania mogą wywrzeć pożądane skutki w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszych obywateli i zmniejszenia emisji związanych z produkcją energii. - podkreśla Leszek Drogosz, dyrektor miejskiego Biura Infrastruktury.

To nie pierwsza inicjatywa stolicy związana z energią przyjazną ludziom i środowisku. Inne realizowane są w ramach „Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do roku 2020”. Ten dokument przewiduje redukcję emisji CO2 i zużycia energii o 20%, przy wzroście udziału OZE w warszawskim rynku do 20%. Warszawa m.in. koordynowała projekt Cities on Power, którego celem była promocja odnawialnych źródeł energii na terenach miejskich. Dzięki stworzonemu w ramach projektu interaktywnemu kalkulatorowi można ocenić m in. nasłonecznienie dachu, energochłonność budynku czy oszacować możliwość instalacji różnych instalacji OZE. Z kolei w projekcie OPEN HOUSE stworzono metodologię oceny budynków pod względem zrównoważenia, w tym zużycia energii i stosowania OZE. Projekty E3SoHo i ICE-WISH miały na celu obniżenie zużycia energii w budynkach komunalnych. Natomiast obecnie w nowym programie ramowym UE Horizon 2020 rozpoczęła się realizacja takich projektów jak m.in. projekty URBAN LEARNING (zintegrowane planowanie energetyczne służące wdrażaniu rozwiązań w zakresie smart cities i wykorzystujących OZE obszarów niskoemisyjnych) i STEP BY STEP (angażowanie konsumentów w celu zmniejszenia zużycia energii w 3000 warszawskich gospodarstwach domowych).

Więcej informacji o kampanii:

http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Wicej-ni-energia---ruch-ktory-pobi-rekord-Polski/

http://wiecejnizenergia.pl/