Już 6 listopada 2024 r. w Krakowie odbędzie się pierwsza edycja Kraków Tech Summit – wydarzenia poświęconego promocji i rozwojowi sektora start-upów oraz innowacji. Jedną z prezentowanych ścieżek tematycznych będzie Green Technology, która skupi się na prezentacji nowoczesnych technologii i ich wpływie na ekologię. Jako krajowy koordynator Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu, mamy przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu i promować działania proklimatyczne wśród szerokiego grona odbiorców. Zapraszamy do uczestnictwa!
Kraków Tech Summit: 6 listopada 2024 r., Centrum Kongresowe ICE Kraków.
Więcej informacji i rejestracja na stronie www.krakowtechsummit.com
W Krakowie od lat rozwija się społeczność start-upowa wspierana przez środowiska biznesowe i naukowe. Kraków Tech Summit to wydarzenie zainicjowane przez spółkę Kraków5020, które ma stać się platformą łączącą te środowiska, zainspirować do działania, otworzyć nowe możliwości na niespotykaną dotąd w Krakowie skalę. Jedną z wiodących ścieżek tematycznych Kraków Tech Summit będzie Green Technology, która została zaprojektowana przez fundację Regionalny Instytut Rozwoju Edukacji.
Ścieżka Green Technology podczas Kraków Tech Summit zgromadzi ekspertów z dziedziny zielonych technologii, nauki oraz biznesu. Dyskusje prowadzone podczas ścieżki będą dotyczyć innowacyjnych rozwiązań mających na celu redukcję śladu węglowego, zrównoważony rozwój transformację energetyczną, ale też innowacje w branży żywieniowej.
W panelach oraz prelekcjach weźmie udział wiele znakomitych osobistości.
Otwarcie konferencji o zielonych technologiach rozpocznie Pan Jakub Paduch, który jako reprezentant Wydziału Kształtowania Środowiska w Urzędzie Miasta Łódź, przedstawi przykłady ekologicznych innowacji realizowanych w Łodzi. Przemówienie otwierające podkreśli znaczenie transformacji w miastach i przedstawi konkretne, wdrożone już działania, inspirując do zrównoważonych zmian.
Dyskusję o wpływie europejskich dyrektyw na budownictwo w kontekście ekologicznej transformacji poprowadzi Pan Janusz Kahl, Prezes South Poland Cleantech Cluster. Wspólnie z Andrzejem Łazęckim (Urząd Miasta Krakowa), Małgorzata Fedorczak-Cisak (Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego), Ewa Wesołowska (Leroy Merlin), Anna Wojciechowska (ROBYG S.A.) omówią przygotowanie właścicieli budynków i samorządów do nadchodzących regulacji oraz sposoby na modernizację i redukcję emisji, które staną się kluczowe dla rozwoju zielonego budownictwa w UE.
Marcin Tischner z ProVeg Polska poprowadzi panel o nowych technologiach w produkcji i dystrybucji żywności, promujących zrównoważony rozwój. Dyskusja poprowadzona z Morgan Janowicz (Green Rev Institute), Beatą Pałczyńską (Too Good To Go), Adamem Kądzielą (NanoSci) obejmie tematy, takie jak alternatywne białka i rolnictwo wertykalne, oraz technologie zmniejszające marnotrawstwo i emisje, kreujące nowe standardy w globalnym systemie żywnościowym.
Dyskusję o budowaniu startupów w sektorze czystej energii, skierowaną do młodych przedsiębiorców poprowadzi Jarosław Chojecki z Polskiego Funduszu Rozwoju. Paneliści w składzie: Agata Krząstek (Envirly), dr Dominika Dawiec (AGH), Dominika Goleniowska-Milinković (Grupa Tauron S.A.) omówią wyzwania we wczesnym rozwoju firm, zdobywanie klientów i skalowanie rozwiązań na rynki globalne, podkreślając kluczowe kroki na drodze do sukcesu w branży.
O zielonej transformacji jako czynniku budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw porozmawia prof. UEK dr hab. Krzysztof Borodako z prof. UEK dr hab. Joanną Krasodomską, dr hab. inż. Krzysztofem Sornkiem (AGH), prof. UEK dr hab. Mariuszem Sołtysikiem.
Sesję o roli odpowiedzialnego biznesu we wdrażaniu innowacji przyjaznych środowisku, od elektroniki po zarządzanie zasobami wodnymi poprowadzi Agnieszka Hobot, Redaktorka Naczelna “Wodnych Spraw”. Wspólnie z Anną Drwięgą (Hydropolis), dr. Lechem Kalinowskim (Panamint) oraz Waldemarem Mlasiem (DHI Polska) wskażą na przykłady,, jak technologie wspierają ochronę środowiska i wprowadzają korporacyjne zaangażowanie społeczne w walkę z globalnymi wyzwaniami.
Poza panelami oraz sesją inspiracyjną uczestnicy mogą posłuchać prelekcji w tematyce:
- Zielona Transformacja w branży hotelarskiej - Prelekcja poprowadzona przez Jarosława Szczygła, Prezesa Fundacji dla Edukacji Ekologicznej skoncentrowana na transformacji sektora hotelarskiego, z naciskiem na efektywność energetyczną oraz zrównoważony rozwój w zarządzaniu hotelami, prezentująca kluczowe działania wspierające redukcję śladu węglowego w tej branży.
- Europejski Pakt na Rzecz Klimatu - Justyna Janosz-Klus z Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć “Energie Cites” zaprezentuje inicjatywy Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu, wspierającego zjednoczenie obywateli i organizacji wokół działań na rzecz neutralności klimatycznej do 2050 r. Opowieść o projekcie angażującym ludzi z różnych środowisk, inspirującym do lokalnych działań na rzecz klimatu. Pakt jest ważną przeciwwagą wobec wszystkich głosów, które próbują podważyć zasadność i korzyści wynikające z polityki klimatycznej Unii Europejskiej. To sojusz na rzecz budowania nowej teraźniejszości i odpornej przyszłości, biorący odpowiedzialność za przyszłe pokolenia i stawiający jakość życia, nasze zdrowie i czyste, bioróżnorodne środowisko.
- Aspekty posiadania samochodu elektrycznego w Twojej firmie - Wiktor Wardzała z No Smog Rent opowie o zaletach posiadania samochodów elektrycznych, wskazując na zalety nie tylko finansowe, ale również związane z ich bezpieczeństwem.
Ścieżka współfinansowana ze ze środków Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz współfinansowane przez Unię Europejską ze środków programu LIFE w ramach projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA "Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego"/ LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005 oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Organizatorami Kraków Tech Summit 2024 są: Kraków5020, Krakowska Szkoła Biznesu UEK, Kraków Miastem Startupów, Regionalny Instytut Rozwoju Edukacji,, Krakowski Park Technologiczny, #OMGKRK, Live Age, Symposium Cracoviense, Europejski Pakt na rzecz Klimatu, a także społeczność Gen AI Kraków.