daphne1Ponad trzydziestu delegatów z dziesięciu organizacji partnerskich ze Szwecji, Rumunii, Grecji, Polski, Belgii, Irlandii, Ukrainy i Serbii (online) uczestniczyło w spotkaniu rozpoczynającym realizację projektu DAPHNE, które odbyło się w dniach 28-29 maja 2024 r. we Florencji.

W pierwszym dniu spotkania w siedzibie zabytkowego centrum edukacyjnego Fuligno, udział wzięli przedstawiciele wszystkich krajów partnerskich, a lidera projektu – Konsorcjum Energetyczne Toskanii (TEC) – reprezentowali: dyrektor  Luca Perni, Simone Bezzini, Minister ds. Zdrowia Regionu Toskanii oraz przedstawiciele toskańskich firm sektora opieki zdrowotnej – Claudio Papei i Cristian Marri. Simone Bezzini podczas swojego przemówienia otwierającego wydarzenie podkreślił, że zagadnienia poruszane w projekcie DAPHNE mają strategiczne znaczenie dla Toskanii i zwrócił uwagę na znaczenie dekarbonizacji sektora opieki zdrowotnej w celu poprawy ochrony środowiska, zdrowia publicznego i zrównoważonego rozwoju całego systemu opieki zdrowotnej.

Część główna pierwszego dnia wydarzenia poświęcona była prezentacji partnerów oraz projektu DAPHNE: zagadnień i problemów do rozwiązania, metodologii oraz lokalnych kontekstów i perspektyw. Tego dnia odbyły się także warsztaty Learning Café, które stanowiły otwartą przestrzeń do nauki i dzielenia się wizją i oczekiwaniami względem projektu. Popołudniowa sesja rozpoczęła się od prezentacji Mirei Figueras Alsius, koordynującej Program Klimatyczny w Health Care Without Harm Europe, która przedstawiła „Globalną mapę drogową na rzecz dekarbonizacji opieki zdrowotnej”. Dokument ten jest narzędziem wyznaczającym kierunek dekarbonizacji i opisuje 7 działań o dużym wpływie, które zostaną przeanalizowane w ramach projektu DAPHNE.

daphne3Drugiego dnia partnerzy projektu udali się z wizytą studyjną do szpitala Compostaggia w Poggibonsi, w prowincji Siena, gdzie zapoznali się z dobrymi praktykami zrealizowanymi przez władze lokalne południowo-wschodniej Toskanii. Wizyta studyjna została poprzedzona prezentacją Kierownika ds. Energii lokalnej jednostki opieki zdrowotnej, który wyjaśnił zasady i konkretne działania wdrożone w celu poprawy efektywności energetycznej szpitala, takie jak zastosowanie systemu kogeneracji, wymiana oświetlenia na LEDowe czy instalacja fotowoltaiczna nad parkingiem.

Spotkanie inaugurujące projekt DAPHNE we Florencji było świetną okazją do poznania siebie nawzajem i wspólnej dyskusji na temat najbliższych działań projektowych.

 

daphne4Projekt jest współfinansowany z programu Interreg Europa. Wyłączna odpowiedzialność za treść niniejszej strony spoczywa na jej autorach – członkach konsorcjum DAPHNE i niekoniecznie odzwierciedla opinię Unii Europejskiej.