Zdjęcie uczestnikówStowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” rozpoczęło realizację projektu RepowerRegions, w którym uczestniczy łącznie 12 partnerów z 10 krajów europejskich. Projekt został oficjalnie zainaugurowany 20 marca 2025 roku w irlandzkim Naas przez Sonyę Kavanagh, Dyrektor Generalną Rady Regionu Kildare. Podczas uroczystości podkreślono ambitny zakres inicjatywy, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz wzmocnienie odporności gospodarczej, zapewniając jednocześnie wsparcie realizacji europejskiego celu osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie zrównoważonego ogrzewania i chłodzenia, projekt RepowerRegions aktywnie angażuje interesariuszy z całej Europy.

Jako projekt realizowany w ramach programu Erasmus+, RepowerRegions ma na celu podniesienie zdolności w sektorach: szkolnictwa wyższego, kształcenia zawodowego oraz doskonalenia zawodowego z uwzględnieniem aktualnych potrzeb poprzez szkolenia w zakresie systemów zrównoważonego ogrzewania i chłodzenia. W ciągu najbliższych trzech lat konsorcjum będzie współpracowało z edukatorami, dostarczając najnowsze informacje branżowe, dostosowane programy nauczania i nowoczesne metody dydaktyczne. Dodatkowo, zaplanowano opracowanie specjalistycznego kursu i materiałów szkoleniowych dla obecnych oraz przyszłych pracowników sektorów HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja) oraz budownictwa. Dzięki zmniejszeniu luki kompetencyjnej, projekt ten wyposaży profesjonalistów w umiejętności niezbędne do przyśpieszenia procesu dekarbonizacji w europejskich miastach i gminach.

Podczas spotkania 20 marca 2025 roku Jacqui McNabb, Kierownik ds. Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego, przedstawiła liczne możliwości współpracy i korzyści płynące z uczestnictwa w projekcie RepowerRegions. Zostało podkreślone, że jako jedna z największych lokalnych instytucji w Irlandii, Kildare County Council odgrywa kluczową rolę w umacnianiu partnerstw regionalnych i europejskich oraz w realizowaniu inwestycji w sektorze czystej energii.

Wpływ projektu RepowerRegions będzie znaczący w wielu sektorach. Przedstawiciele sektora edukacyjno-szkoleniowego, zarówno na poziomie uniwersyteckim, jak i zawodowym, zyskają dostęp do najnowszych zasobów i metod nauczania. Specjaliści z branży HVAC i budownictwa otrzymają możliwość uczestniczenia w szkoleniach w zakresie zrównoważonych rozwiązań ogrzewania i chłodzenia, co umożliwi im efektywne wykorzystanie zdobytych umiejętności na dynamicznie rozwijającym się rynku. Firmy z kolei skorzystają z bardziej wykwalifikowanej kadry, co pozwoli im podejmować innowacyjne projekty i utrzymać konkurencyjność w sektorze czystej energii.

Niezależnie od tego, czy jesteś edukatorem, decydentem politycznym, czy profesjonalistą z branży HVAC lub budownictwa, projekt ten stanowi wyjątkową okazję, aby znaleźć się na czele transformacji w kierunku czystej energii w Europie. Śledź aktualizacje dotyczące tego projektu i nadchodzące na stronie internetowej projektu oraz w mediach społecznościowych (LinkedIn, Facebook).