WSTĘP
O PROJEKCIE
  PROGRAMY OPERACYJNE
PREZENTACJE
PORADNIKI
DOBRE PRAKTYKI
O STOWARZYSZENIU
SEMINARIUM








W dniach 5 – 8 listopada Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites” zorganizowało seminarium międzynarodowe pt „Wykorzystanie energii odnawialnej w Europie”. Było ono realizowane w ramach programu SMART finansowanego ze środków Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIC Południe.

Seminarium skierowane było do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, do małych i średnich przedsiębiorstw oraz do przedstawicieli banków. Wykładowcami byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, którzy przekazali informacje o możliwościach ubiegania się o dofinansowanie projektów energetycznych z funduszy strukturalnych w nowym okresie programowania. Omówione zostały także projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii i zrównoważonego rozwoju, prowadzone przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” a eksperci z Polskiej Akademii Nauk oraz inwestorzy i przedstawiciele gmin podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją inwestycji dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Jednym z elementów seminarium były warsztaty podczas których został zaprezentowany program komputerowy RETScreen. Program RETScreen, służy do oceny wykonalności projektów z zakresu czystej energii, dokonuje wstępnej analizy finansowej i technicznej która może pomóc w podjęciu decyzji o realizacji zamierzonego przedsięwzięcia. Uczestnicy mieli możliwość samodzielnej pracy z tym programem przy stanowiskach komputerowych.

W seminarium uczestniczyli również partnerzy projektu Hiszpanii (Agujama- Stowarzyszenia Rozwoju Gudar - Javalanbre i Maestrazgo), Grecji (Centrum Ochrony Środowiska w Kozanii, Technologicznego Centrum Badawczego oraz Instytutu Technologii Paliw Stałych) oraz z Niemiec (Centrum Technologiczne Regionu Riesa-Grbenhain) którzy zaprezentowali swoje działania w projekcie EURE dotyczące promocji energii odnawialnej.

Po dwudniowym seminarium zagraniczni partnerzy mieli możliwość obejrzenia podczas podróży studyjnej inwestycji z dziedziny odnawialnych źródeł energii. W gminie Mszana Dolna przedstawiciele gminy pokazali zainstalowane na budynkach szkolnych kolektory słoneczne, w Bańskiej Niżnej wysłuchali wykładów dotyczących wykorzystania energii geotermalnej na Podhalu oraz oglądnęli ciepłownię geotermalną. Następnego dnia udali się do Nowej Dęby gdzie zaprezentowano im kotłownie na biomasę o mocy 8 MW.


Program seminarium wraz z podróżą studyjną,