Razem na drodze do efektywności poprzez ograniczenie zużycia energii (TOGETHER)

logo TOGETHERCelem projektu jest rozpowszechnienie koncepcji zintegrowanego zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie w wybranych z nich rozwiązań organizacyjnych, technicznych i finansowych prowadzących do ograniczenia zużycia energii i zmiany zachowań ich użytkowników, jak również wypracowanie narzędzi ułatwiających łączenie różnych środków efektywności energetycznej w celu maksymalizacji uzyskanych oszczędności.

Cel projektu będzie realizowany m.in. poprzez:

  • podniesienie wiedzy, kompetencji i umiejętności zarządców i użytkowników budynków w zakresie efektywnego wykorzystania energii i zarządzania energią;
  • nauczenie zarządców budynków innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów wynikających z charakterystyki energetycznej budynku (szkolenia, konkursy itd.);
  • zapewnienie wsparcia operacyjnego oraz narzędzi, które pomogą gminom pilotażowym wdrożyć wzorcowe, energooszczędne rozwiązania w wybranych budynkach użyteczności publicznej (około 100 budynków, w tym 9 z Polski), obejmujące zmianę zachowań użytkowników i usprawnienie zarządzania budynkiem;
  • wykorzystanie doświadczeń zdobytych w trakcie realizacji projektu do przygotowania wzorcowego pakietu środków poprawy efektywności energetycznej, które będą mogły zostać wdrożone na szeroką skalę w budynkach użyteczności publicznej, 
  • przygotowanie rekomendacji dla podmiotów kształtujących polityki i strategie redukcji zużycia energii w sektorze publicznym.

Więcej informacji na temat projektu i realizowanych w jego ramach działań można znaleźć w poniższych zakładkach:

Planowane działania i rezultaty

W ramach projektu zaplanowano szereg działań, które mają pomóc samorządom lokalnym z Europy Środkowo-Wschodniej w zaplanowaniu optymalnej ścieżki redukcji zużycia energii w różnych typach budynków użyteczności publicznej. Ścieżka ta powinna obejmować różne rodzaje proenergetycznych rozwiązań i w maksymalnym stopniu angażować użytkowników budynków. Wybrane rozwiązania zostaną przetestowane w ponad 100 budynkach pilotażowych, w tym 9 budynkach z Polski.

Czytaj więcej...

Gminy pilotażowe

W realizację projektu zaangażowanych jest kilkanaście gmin pilotażowych z 7 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym trzy gminy z Polski - Lublin (woj. lubelskie), Raciechowice (woj. małopolskie) oraz Żyraków (woj. podkarpackie). Podejmą się one ambitnego zadania optymalizacji zużycia energii w wybranych budynkach użyteczności publicznej (budynki administracyjne, edukacyjne, pełniące funkcje społeczno-kulturowe itp.) poprzez integrację różnego typu proenergetycznych rozwiązań oraz aktywizację pracowników i użytkowników budynków.

Czytaj więcej...

Przydatne dokumenty

Poniżej można pobrać przydatne dokumenty i narzędzia wypracowane w ramach projektu TOGETHER. Są one poświęcone szeroko pojętemu tematowi efektywności energetycznej w budynkach i mogą pomóc we wdrożeniu w nich różnego rodzaju energooszczędnych rozwiązań.  Znajdą tu Państwo także materiały pomocne w organizacji szkoleń tematycznych oraz broszury i biuletyny informacyjne, z których można dowiedzieć się więcej na temat projektu i postępów w jego realizacji.

Czytaj więcej...

Kontakt

Osoba do kontaktu:

Patrycja Płonka
Kierownik projektu
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
ul. Sławkowska 17/30
31-016 Kraków
tel./fax 12 429 17 93
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Czytaj więcej...

 

Logo INTERREG CE Projekt jest finansowany ze środków pochodzących w programu INTERREG CENTRAL EUROPE. Wyłączna odpowiedzialność za treść niniejszej strony spoczywa na jej autorach.