logo eucf blue

European City Facility to inicjatywa, która ma wspierać samorządy lokalne w opracowaniu koncepcji inwestycyjnych, przyczyniających się do realizacji działań określonych w lokalnych planach działań na rzecz klimatu i energii (SEAP, SECAP i inne).  Jego nadrzędnym celem jest mobilizacja inwestycji w obszarze zrównoważonej energii w europejskich miastach i gminach. 

W ramach EUCF można ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 60 000 EUR oraz pomoc ekspercką podczas prac nad wybraną koncepcją, obejmujących takie działania jak przygotowanie studiów wykonalności, analizy rynkowe, analizy interesariuszy, analizy prawne, ekonomiczne i finansowe, analizy ryzyka, działania koordynacyjne i organizacyjne.

Główne cele inicjatywy EUCF:

  • dostarczenie miastom praktycznej wiedzy technicznej i finansowej, inspirowanej najlepszymi praktykami europejskimi, w celu pobudzenia inwestycji publicznych i prywatnych,
  • budowanie kompetencji urzędników w opracowywaniu nowych projektów i zapewnienie im narzędzi oraz możliwości tworzenia sieci kontaktów i transferu wiedzy,
  • ułatwienie dostępu, zwłaszcza małym i średnim gminom, do finansowania prywatnego oraz finansowania ze środków UE m.in.: Europejski Fundusz Strukturalny i Inwestycyjny (EFSI), program Horyzont 2020 oraz usługi Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). 
  • skuteczne wykorzystanie wiedzy beneficjentów EUCF w celu dotarcia do ponad 10 000 miast i społeczności oraz zachęcenie do dalszych działań w miastach europejskich. 

Proces składania wniosków jest prosty oraz przejrzysty i składa się z dwóch etapów: weryfikacji kwalifikowalności oraz złożenia pełnego formularza aplikacyjnego

 

Najnowsze inforamcje dotyczące aktualnego naboru znajdują się na stronie głównej European City Facility.

Kontakt do krajowego eksperta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

EUCF 

Czwarty nabór zakończony

30 września 2022 r. zakończył się ostatni nabór w ramach European City Facility (EUCF). W tej czwartej edycji EUCF wybrano 50 samorządów lokalnych z całej UE, do otrzymania wsparcia finansowego w wysokości 60 000€ na opracowanie koncepcji inwestycyjnej. Więcej o zmianach dot. zasad naboru w artykule.

Wśród polskich beneficjentów czwartego naboru znaleźli się: Warszawa, Dzierzgoń, Inowrocław, Leśnicko-Ujazdowski Klasetr Energii, Racibórz, Rejowiec Fabryczny, Wałbrzych i Wołomin. Pełna lista dostępna na oficjalnej stronie EUCF.

1zdjecie 01

 

 

Wydarzenia

 

Wszystkie informacje dotyczące naboru, w tym zmienione wytyczne dla wnioskodawców i kryteria kwalifikowalności, dostępne są na stronie internetowej EUCF. Zachęcamy również do zapoznania się z opisami projektów wyłonionymi w pierwszym i drugim naborze, które mogą być dla Państwa inspiracją i wskazówką podczas tworzenia własnego wniosku. Poniżej, w sekcji Materiały... i Ważne dokumenty, znajdą Państwo dokumenty pomocne w przygotowaniu wniosku.

 

  Materiały informacyjne w języku polskim

 

Ważne dokumenty

Szablony

  • Aneks A: SEAP, SECAP lub plan o podobnych ambicjach i stosowne streszczenie planu
  • Aneks B: List poparcia dla projektu od burmistrza lub innego właściwego przedstawiciela politycznego
  • Aneks C: Formularz deklaracji przedstawiciela gminy
  • Aneks C: Formularz deklaracji przedstawiciela władz lokalnych
  • Aneks D: Arkusz obliczeń – Przewidywane oszczędności energii --> Video tutorial
  • Aneks E: Arkusz obliczeń – Przewidywana wielkość inwestycji --> Video tutorial 

 

Wytyczne i zasady rozliczania

– w tych dokumentach w języku angielskim znajdą Państwo informacje dotyczące działań jakie można sfinansować dzięki dofinansowaniu z EUCF oraz wiele innych ważnych aspektów:

 

 

 

Poprzednie nabory 

III NABÓR

W III naborze wniosków EUCF, który trwał od 15 października do 17 grudnia 2021 r. złożono 166 aplikacji, spośród których wyłoniono 69 beneficjentów, którzy otrzymają po 60.000€ na opracowanie koncepcji inwestycyjnej dla swojego lokalnego projektu w obszarze zrównoważonej energii. Wśród nich znalazło się aż 8 polskich gmin! Serdecznie gratulujemy wszystkim wybranym miastom, a w szczególności polskim miejscowościom, które najliczniej reprezentują zwycięskie wnioski w tym naborze, a są to: Bydgoszcz, Nowy Targ, Bytom, Krosno, Lubartów, Radłów, Czechowice-Dziedzice oraz Świdnica. Pełna lista dostępna jest na stornie EUCF.

Liczbę wniosków, które zostały złożone w minionym naborze z podziałem na poszczególne kraje europejskie przedstawiono na poniższym wykresie:aplikacje z krajów 3 call

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy dokument, w którym zebraliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania, które pojawiły się podczas organizowanych webinairów w ramach wszystkich naborów. Podzielony jest on na 3 części i każda poświęcona jest poszczególnym naborom. Zachęcamy do zapoznania się z nagraniami wydarzeń (poniżej) oraz wspomnianym dokumentem Q&A.

 

Wydarzenia

 

 

II NABÓR

Od 29 marca do 31 maja trwał drugi nabór, w ramach którego spośród 221 wnioskodawców wyłoniono 69 beneficjentów, którzy otrzymają po 60.000€ na opracowanie koncepcji inwestycyjnej dla swojego lokalnego projektu w obszarze zrównoważonej energii. Z Polski wybrano 10 miast: Włocławek, Rumię, Gorzów Wielkopolski, Zawiercie, Piastów, Skierbieszów, Łódź, Wrocław oraz Dobczyce. Wszystkim miasto serdecznie gratulujemy! Pełna lista miast na stronie EUCF.

 

Wydarzenia

 

I NABÓR

Od 25 maja do 2 października 2020 r. trwał pierwszy nabór do EUCF, podczas którego złożono ponad 250 wniosków z całej Europy! 11 aplikacji z krajów Europy Środkowej i Wschodniej otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 60 tys. EUR na opracowanie koncepcji inwestycyjnych. Poniżej przedstawiamy mapę beneficjentów pierwszego naboru:

csm EUCF 1st call 5d91c29e7e

Jako jedyne 2 gminy z Polski w wyniku I naboru nagrodzono dwie nasze gminy członkowskie: Sztum oraz Piaseczno! Serdecznie im gratulujemy i już teraz zapraszamy do artykułu na ten temat, który ukazał się w naszych Aktualnościach! Zapraszamy także do zapoznania się z succes stories gmin, które zostały wybrane w pierwszym edycji EUCF.

Wydarzenia

 

 

 

Oficjalna strona internetowa: https://www.eucityfacility.eu/home.html