logo eucf blue

Eurepean City Facility to inicjatywa, która ma wspierać samorządy lokalne w opracowaniu koncepcji inwestycyjnych, przyczyniających się do realizacji działań określonych w lokalnych planach działań na rzecz klimatu i energii (SEAP, SECAP i inne).  Jego nadrzędnym celem jest mobilizacja inwestycji w obszarze zrównoważonej energii w europejskich miastach i gminach. 

W ramach EUCF można ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 60 000 EUR oraz pomoc ekspercką podczas prac nad wybraną koncepcją, obejmujących takie działania jak przygotowanie studiów wykonalności, analizy rynkowe, analizy interesariuszy, analizy prawne, ekonomiczne i finansowe, analizy ryzyka, działania koordynacyjne i organizacyjne.

Główne cele inicjatywy EUCF:

  • dostarczenie miastom praktycznej wiedzy technicznej i finansowej, inspirowanej najlepszymi praktykami europejskimi, w celu pobudzenia inwestycji publicznych i prywatnych,
  • budowanie kompetencji urzędników w opracowywaniu nowych projektów i zapewnienie im narzędzi oraz możliwości tworzenia sieci kontaktów i transferu wiedzy,
  • ułatwienie dostępu, zwłaszcza małym i średnim gminom, do finansowania prywatnego oraz finansowania ze środków UE m.in.: Europejski Fundusz Strukturalny i Inwestycyjny (EFSI), program Horyzont 2020 oraz usługi Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). 
  • skuteczne wykorzystanie wiedzy beneficjentów EUCF w celu dotarcia do ponad 10 000 miast i społeczności oraz zachęcenie do dalszych działań w miastach europejskich. 

Proces składania wniosków jest prosty oraz przejrzysty i składa się z dwóch etapów: weryfikacji kwalifikowalności oraz złożenia pełnego formularza aplikacyjnego

 

Jeśli jesteś zainteresowany informacjami o inicjatywie EUCF oraz chcesz być na bieżąco informowany o wydarzeniach, kliknij link poniżej i zostaw nam swój adres e-mail.


CHCĘ OTRZYMYWAĆ WIĘCEJ INFORMACJI O EUCF

 

 

AKTUALNY NABÓR

 

III NABÓR

potrwa od 15 października do 15 grudnia 2021 r. 

Najważniejsze informacje, kryteria kwalifikowalności i wytyczne pozostaną podobne do tych, które obowiązywały w poprzednim naborze, dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się z już opublikowanymi nagraniami z poprzednich webinariów oraz opracowanymi Q&A. 

 

POPRZEDNIE NABORY

II NABÓR

Od 29 marca do 31 maja trwał drugi nabór, w ramach którego spośród 221 wnioskodawców zostanie wyłonionych 69 beneficjentów, którzy otrzymają po 60.000€ na opracowanie koncepcji inwestycyjnej dla swojego lokalnego projektu w obszarze zrównoważonej energii. Z Polski złożono 25 wniosków, które w kolejnym etapie zostaną poddane ocenie. Liczymy, że ogłoszenie wyników drugiego naboru pozwoli jak największej liczbie polskich miast i gmin na pozyskanie finansowania.

Wydarzenia

Ważna informacja!
Szablony dokumentów wymaganych w drugim naborze mogą się nieznacznie różnić, od tych wymaganych w 2020 r. Wszystkie obowiązujące dokumenty zostaną opublikowane wraz z ogłoszeniem nowego naboru. Aktualnie obowiązujące dokumenty dostępne są na oficjalnej stronie EUCF w zakładce "Application process".

 

I NABÓR

Od 25 maja do 2 października 2020 r. trwał pierwszy nabór do EUCF, podczas którego złożono ponad 250 wniosków z całej Europy! 11 aplikacji z krajów Europy Środkowej i Wschodniej otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 60 tys. EUR na opracowanie koncepcji inwestycyjnych. Poniżej przedstawiamy mapę beneficjentów pierwszego naboru:

csm EUCF 1st call 5d91c29e7e

Jako jedyne 2 gminy z Polski w wyniku I naboru nagrodzono dwie nasze gminy członkowskie: Sztum oraz Piaseczno! Serdecznie im gratulujemy i już teraz zapraszamy do artykułu na ten temat, który ukazał się w naszych Aktualnościach! Zapraszamy także do zapoznania się z succes stories gmin, które zostały wybrane w pierwszym edycji EUCF.

Wydarzenia

 

  Materiały informacyjne w języku polskim

 

Ważne dokumenty

Szablony

 

Wytyczne i zasady rozliczania

– w tych dokumentach znajdą Państwo informacje dotyczące działań jakie można sfinansować dzięki dofinansowaniu z EUCF oraz wiele innych ważnych aspektów:

 

 

 

Oficjalna strona internetowa: https://www.eucityfacility.eu/home.html

 

Kontakt do krajowego eksperta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.