logo eucf blue

European City Facility to inicjatywa, która ma wspierać samorządy lokalne w opracowaniu koncepcji inwestycyjnych, przyczyniających się do realizacji działań określonych w lokalnych planach działań na rzecz klimatu i energii (SEAP, SECAP i inne).  Jego nadrzędnym celem jest mobilizacja inwestycji w obszarze zrównoważonej energii w europejskich miastach i gminach. 

W ramach EUCF można ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 60 000 EUR oraz pomoc ekspercką podczas prac nad wybraną koncepcją, obejmujących takie działania jak przygotowanie studiów wykonalności, analizy rynkowe, analizy interesariuszy, analizy prawne, ekonomiczne i finansowe, analizy ryzyka, działania koordynacyjne i organizacyjne.

Główne cele inicjatywy EUCF:

  • dostarczenie miastom praktycznej wiedzy technicznej i finansowej, inspirowanej najlepszymi praktykami europejskimi, w celu pobudzenia inwestycji publicznych i prywatnych,
  • budowanie kompetencji urzędników w opracowywaniu nowych projektów i zapewnienie im narzędzi oraz możliwości tworzenia sieci kontaktów i transferu wiedzy,
  • ułatwienie dostępu, zwłaszcza małym i średnim gminom, do finansowania prywatnego oraz finansowania ze środków UE m.in.: Europejski Fundusz Strukturalny i Inwestycyjny (EFSI), program Horyzont 2020 oraz usługi Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). 
  • skuteczne wykorzystanie wiedzy beneficjentów EUCF w celu dotarcia do ponad 10 000 miast i społeczności oraz zachęcenie do dalszych działań w miastach europejskich. 

Proces składania wniosków jest prosty oraz przejrzysty i składa się z dwóch etapów: weryfikacji kwalifikowalności oraz złożenia pełnego formularza aplikacyjnego

 

Jeśli jesteś zainteresowany informacjami o inicjatywie EUCF oraz chcesz być na bieżąco informowany o wydarzeniach, kliknij link poniżej i zostaw nam swój adres e-mail.


CHCĘ OTRZYMYWAĆ WIĘCEJ INFORMACJI O EUCF

 

 

AKTUALNY NABÓR

 

III NABÓR

EUCF image22W III naborze wniosków EUCF, który trwa od od 15 października do 17 grudnia 2021 r. kolejne miasta i gminy mają okazję do skorzystania z dotacji w wysokości 60 000 EUR na opracowanie koncepcji inwestycyjnej oraz uzyskanie pomocy eksperckiej podczas prac nad wybraną koncepcją, obejmujących takie działania jak przygotowanie studiów wykonalności, analizy rynkowe, analizy interesariuszy, analizy prawne, ekonomiczne i finansowe, analizy ryzyka, działania koordynacyjne i organizacyjne.

Wszystkie informacje dotyczące naboru, w tym zmienione wytyczne dla wnioskodawców i kryteria kwalifikowalności, dostępne na stronie internetowej EUCF. Polskie wersje dokumentów pomocne w przygotowaniu wniosku na dole strony w sekcji Materiały i Ważne dokumenty.

 

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy dokument, w którym zebraliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania, które pojawiły się podczas organizowanych webinairów w ramach wszystkich naborów. Podzielony jest on na 3 części i każda poświęcona jest poszczególnym naborom. Zachęcamy do zapoznania się z nagraniami wydarzeń (poniżej) oraz wspomnianym dokumentem Q&A.

 

Wydarzenia

 

POPRZEDNIE NABORY

II NABÓR

Od 29 marca do 31 maja trwał drugi nabór, w ramach którego spośród 221 wnioskodawców wyłoniono 69 beneficjentów, którzy otrzymają po 60.000€ na opracowanie koncepcji inwestycyjnej dla swojego lokalnego projektu w obszarze zrównoważonej energii. Z Polski wybrano 10 miast: Włocławek, Rumię, Gorzów Wielkopolski, Zawiercie, Piastów, Skierbieszów, Łódź, Wrocław oraz Dobczyce. Wszystkim miasto serdecznie gratulujemy! Pełna lista miast na stronie EUCF.

 

Wydarzenia

 

I NABÓR

Od 25 maja do 2 października 2020 r. trwał pierwszy nabór do EUCF, podczas którego złożono ponad 250 wniosków z całej Europy! 11 aplikacji z krajów Europy Środkowej i Wschodniej otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 60 tys. EUR na opracowanie koncepcji inwestycyjnych. Poniżej przedstawiamy mapę beneficjentów pierwszego naboru:

csm EUCF 1st call 5d91c29e7e

Jako jedyne 2 gminy z Polski w wyniku I naboru nagrodzono dwie nasze gminy członkowskie: Sztum oraz Piaseczno! Serdecznie im gratulujemy i już teraz zapraszamy do artykułu na ten temat, który ukazał się w naszych Aktualnościach! Zapraszamy także do zapoznania się z succes stories gmin, które zostały wybrane w pierwszym edycji EUCF.

Wydarzenia

 

  Materiały informacyjne w języku polskim

 

Ważne dokumenty

Szablony

 

Wytyczne i zasady rozliczania

– w tych dokumentach znajdą Państwo informacje dotyczące działań jakie można sfinansować dzięki dofinansowaniu z EUCF oraz wiele innych ważnych aspektów:

 

 

 

Oficjalna strona internetowa: https://www.eucityfacility.eu/home.html

 

Kontakt do krajowego eksperta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.