Ruszyła Liga Mistrzów OZE. Przyłącz się do gry!

Liga Mistrzów OZE, konkurs z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii przeznaczony dla europejskich miast i miejscowości został oficjalnie otwarty w Brukseli, 23 kwietnia, podczas konferencji „3x20 PLAY THE GAME!” organizowanej przez Climate Alliance i Energie-Cités.

 

Każde miasto, miasteczko i miejscowość może przystąpić do Ligii Mistrzów OZE. Udział jest darmowy, a rejestracja bardzo łatwa – wystarczy jedno kliknięcie. Ranking dotyczy 2 rodzajów instalacji: słonecznych (ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory) oraz na biomasę (produkcja ciepła z wykorzystaniem drewna lub słomy).

Jak tworzony jest ranking?

Bazuje on na mocy (lub powierzchni) zainstalowanej przypadającej na jednego mieszkańca. Poza rankingiem ogólnym, w którym konkurują wszystkie miasta, miasteczka i miejscowości, utworzono dodatkowo trzy grupy konkursowe, bazujące na liczbie mieszkańców:

  • małe miasta i miejscowości (od 5 000 do 19 999 mieszkańców) ;
  • średnie miasta (od 20 000 do 99 999 mieszkańców) ;
  • duże miasta (ponad 100 000 mieszkańców).

Jak można przystąpić do konkursu?

Miasta, miasteczka i miejscowości muszą zarejestrować się w krajowej lidze OZE, by móc konkurować z innymi w Lidze Mistrzów OZE. Ligi krajowe istnieją już w Bułgarii, Czechach, Francji, Niemczech, Polsce i na Węgrzech. Europejska Liga Mistrzów OZE jest otwarta na kolejne ligi z innych krajów!

Różni “gracze” mogą zgłosić swoje miasto, miasteczko lub miejscowość do konkursu: przedstawiciele władz lokalnych, gminni specjaliści do spraw technicznych, producenci energii odnawialnej, instalatorzy, agencje energetyczne, organizacje pozarządowe, a nawet osoby prywatne!

Dlaczego warto być w Lidze?

Po to, by miasta, miasteczka i miejscowości mogły porównać swoje wysiłki i osiągnięcia z działaniami innych miast i gmin – w sąsiedztwie, regionie, kraju i w Europie – dla przyjemności!
Do celów Ligi Mistrzów OZE należą także:

  • sprzyjanie inwestowaniu w odnawialne źródła energii na terenie miast, miasteczek i miejscowości;
  • inicjowanie lub umacnianie lokalnych działań na rzecz zrównoważonego wykorzystania energii.

Odwiedź Ligę Mistrzów OZE:

http://www.res-league.eu/


Polska Liga Mistrzów Energii Odnawialnej, koordynowana przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć ”Energie Cites”, istnieje od marca br. i jest otwarta na nowych uczestników. Zapraszamy miasta i gminy wykorzystujące energię słońca i biomasy do rejestrowania się na stronie http://www.ozeliga.pl/

Do współpracy zapraszamy również firmy z tej branży jako partnerów w projekcie.


Kontakt:

Iwona Korohoda, Tel. 12 429 17 95; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.