Półmetek projektu RENERGY - konferencja w Worms

logo building_for_future10 i 11 października w Worms w Niemczech odbyła się konferencja i czwarte spotkanie projektowe RENERGY, które zgromadziło specjalistów do spraw energii odnawialnej z całej Europy. Projekt RENERGY finansowany jest ze środków UE Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na lata 2007-2013 w ramach programu INTERREG IVC.

logo RenergyW spotkaniu zorganizowanym przez Worms – jednego z partnerów, uczestniczyli wszyscy pozostali partnerzy z 10 europejskich krajów: Włoch, Austrii, Portugalii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Litwy, Rumunii, Danii, Węgier i Polski oraz przedstawiciele samorządów lokalnych z całego kontynentu.

Celem dwudniowego wydarzenia było pobudzanie politycznej debaty do wdrażania zrównoważonej polityki energetycznej na szczeblu lokalnym w całej Europie.

Spotkanie rozpoczął Burmistrz Worms Michael Kissel, a lider projektu Prowincja Potenza przestawił skrót ostatnich aktywności projektowych. Następnie wszyscy partnerzy zaprezentowali przykłady dobrych praktyk zrealizowanych w swoich regionach. Podczas konferencji dostępna dla reporterów była wystawa plakatów zawierających dobre praktyki.

Drugiego dnia odbyło się spotkanie projektowe rozpoczęte przez podsumowanie dotychczasowej działalności partnerów. Następnie eksperci ze wszystkich krajów dyskutowali na temat istniejących i nowych strategii rozwoju odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

Generalne wnioski wynikające z debaty i konferencji:

  • Świadomość nie zawsze oznacza gotowości do działania
  • Przykłady dobrych praktyk są bardziej przydatne niż czysta polityka: projekt powinien pokazać JAK zainicjować zmiany, a nie tylko JAKIE zmiany wprowadzić.

Partnerzy RENERGY kontynuują promocję zrównoważonego rozwoju w swoich regionach. Następna publiczna konferencja odbędzie się w 19 i 20 lutego 2014 roku w Durham w Wielkiej Brytanii. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: http://www.renergyproject.eu/.

 logo INTERREG_IVC logo european_regional_dev_fund