Dni Energii w Laszkach


Zdjęcie 1. Wystawa projektu "Apetyt na klimat"

26 sierpnia 2012 roku w Miękiszu Starym w Gminie Laszki odbyły się Dni Energii. Impreza towarzyszyła obchodzonym co roku dożynkom gminnym, dzięki czemu cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców. Rangę uroczystości podniosła obecność Wójta oraz przedstawicieli urzędu gminy.

Stanowisko projektów „Energy for Mayors” i „Apetyt na klimat” było usytuowane obok głównej sceny, na której odbywały się prezentacje i występy, dzięki czemu banery prezentujące osiągnięcia miast sygnatariuszy „Porozumienia Burmistrzów” były dobrze widoczne. Wystawa cieszyła się ogromnym powodzeniem, a mieszkańcy byli bardzo dumni z Laszek, których baner zajmował centralne miejsce.


Zdjęcie 2. Mieszkańcy zainteresowani projektem

Dni Energii poprzedzał konkurs plastyczny zorganizowany pod koniec czerwca. Dzieci ze wszystkich szkół prezentowały swoje pomysły na oszczędzanie energii. Wśród prac plastycznych znajdowały się kunsztownie wykonane makiety oraz kolorowe plakaty. Wszyscy biorący udział w konkursie zostali obdarowani nagrodami – m.in. breloczkami-latarkami solarnymi LED, puzzlami i grami planszowymi o tematyce ekologicznej.

Projekty „Energy for Mayors” i „Apetyt na klimat” wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców, którzy zadawali pytania dotyczące osiągnięć swojej miejscowości, jak również korzyści wynikających z jej przystąpienia do projektów oraz ich międzynarodowego charakteru. Wielu mieszkańców pytało o postępy w realizacji Planu działania na rzecz zrównoważonej energii. Ponadto często pojawiały się pytania o działalność PNEC i inne realizowane przez Stowarzyszenie projekty. Ludzie chętnie opowiadali o swoich własnych sposobach na oszczędzanie energii w domu i poza nim.

Dni Zrównoważonej Energii w Laszkach okazały się sukcesem. Wpływ na ich wielką popularność miał zarówno ciekawy program, jak i liczne atrakcje dla mieszkańców w każdym wieku.


Zdjęcie 3. Dzieci odbierają nagrody

Zdjęcie 4. Wójt Gminy Laszki i przedstawiciele PNEC