Dni Energii w Dzierżoniowie

DSC 0024

Zdjęcie 1. Oficjalne otwarcie XVII Dzierżoniowskich Prezentacji Gospodarczych
W dniach 24-25 września 2011 r. w Dzierżoniowie – malowniczym mieście położonym w województwie dolnośląskim - odbyły się pierwsze Dni Energii organizowane w ramach projektów ENERGY FOR MAYORS i APETYT NA KLIMAT. Wydarzenie to, którego współorganizatorami były Urząd Gminy Dzierżoniów oraz Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć “Energie Cités” (PNEC), było częścią XVII Dzierżoniowskich Prezentacji Gospodarczych, mających na celu wspieranie lokalnej przedsiębiorczości. W imprezie udział wzięło około 1500 osób, w tym przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, rzemieślnicy i mieszkańcy.

DSC 0086

Zdjęcie 2. Stoisko, przy którym przedstawiciele Urzędu Gminy i PNEC udzielali porad w zakresie oszczędzania energii
Dzięki połączeniu obu wydarzeń Dni Energii cieszyły się dużym zainteresowaniem mediów, a z przekazem dotyczącym potrzeby oszczędzania energii i ochrony środowiska udało się dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Dużym wsparciem okazała się też piękna pogoda, dzięki której ludzie przybywali na imprezę całymi rodzinami i spędzali na niej cały dzień, do południa ucząc się jak oszczędzać energię, a wieczorem słuchając koncertów lokalnych zespołów.

Organizatorzy Dzierżoniowskich Dni Energii przygotowali dla uczestników szereg atrakcji, w tym:

  • stoisko, przy którym przedstawiciele Urzędu Miasta Dzierżoniów i Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć “Energie Cités” udzielali porad dotyczących oszczędzania energii. Odpowiadali oni na takie pytania, jak: jak ograniczyć zużycie energii w codziennym życiu, jakie są korzyści wynikające z efektywnych energetycznie zachowań, ile energii elektrycznej produkują ogniwa fotowoltaiczne czy jak najlepiej ocieplić dom?
  • liczne publikacje (poradniki, broszury, płyty CD) dotyczące oszczędzania energii i wykorzystania jej odnawialnych źródeł.
  • rekwizyty, takie jak energooszczędne lampy, mierniki energii (dzięki którym można było porównać zużycie energii przez żarówki energooszczędne i konwencjonalne), kolektor słoneczny.
  • symulator eko-jazdy, za pomocą którego każdy mógł sprawdzić, jak ekologicznie jeździ i nauczyć się, jak robić to w bardziej efektywny energetycznie sposób.
  • zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Za każdy przyniesiony przedmiot otrzymywało się sadzonkę drzewa.
  • wystawę banerów zatytułowana „Dobra energia”, prezentująca osiągnięcia i najlepsze praktyki polskich miast – sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów.
  • wystawę plakatów poświęconych oszczędzaniu energii, wykorzystaniu jej odnawialnych źródeł, edukacji energetycznej oraz pro-energetycznym działaniom realizowanym przez Gminę Dzierżoniów
  • odblaskowe bransoletki promujące odpowiedzialną jazdę na rowerze.

Dzierżoniowskie Dni Energii cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników i mediów. Gmina planuje w kolejnych latach zorganizować kolejne edycje tej niezwykle ciekawej imprezy.

DSC 0024

Zdjęcie 3. Przedstawiciel Urzędu Gminy prezentuje energooszczędne lampy

DSC 0024

Zdjęcie 4. Symulator eko-jazdy