Zwycięzcy finałów Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej 2010

Uroczyste rozdanie nagród Mistrzom europejskiej Ligi odbyło się 19 maja w Dunkierce (Francja), podczas 6. Europejskiej Konferencji Miast Zrównoważonych.

Złoty medal w rankingu ogólnym otrzymało włoskie miasto Prato-allo-Stelvio. Niemieckie miasta Neckarsulm i Ulm zdobyły złote medale odpowiednio w kategoriach „20 tys.-100 tys. mieszkańców” oraz „ponad 100 tys. mieszkańców”. I wreszcie Nowa Dęba – reprezentująca Ligę polską – została nagrodzona złotym medalem w kategorii „5 tys. – 20 tys. mieszkańców”. W ten sposób wśród zwycięzców na podium znalazło się także miasto z jednej z „nowych” lig OZE.

Pierwszy sezon europejskiej Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej zgromadził 2 600 europejskich władz lokalnych oraz 50 milionów mieszkańców z siedmiu krajów: Niemiec, Bułgarii, Francji, Węgier, Polski , Czech i Włoch. Teraz, po jego zakończeniu, zapraszamy do Ligi europejskiej nowe kraje.

Mistrzami europejskiej Ligi w roku 2010 są w poszczególnych kategoriach:

Kategoria Mistrzowie Europy 
Ranking ogólny:
miasta wszystkich rozmiarów 
1 miejsce: Prato-allo-Stelvio (Włochy)
2 miejsce: Schalkham (Niemcy)
3 miejsce: Hostětín (Czechy) 
Małe miasta:
od 5,000 do 20,000 mieszkańców
1 miejsce: Nowa Dęba (Polska)
2 miejsce: Bansko (Bułgaria)
3 miejsce: Montdidier (Francja) 
Średnie miasta:
od 20,000 do 100,000 mieszkańców
1 miejsce: Neckarsulm (Niemcy)
2 miejsceOrosháza (Hungary)
3 miejsce: Litoměřice (Czechy) 
Duże miasta:
ponad 100,000 mieszkańców
1 miejsce: Ulm (Niemcy)
2 miejsce: Grenoble (Francja)
3 miejsce: ex aequo: Częstochowa (Polska)
3 miejsce: ex aequo: Plzeň (Czechy) 

Jak wyłoniono mistrzów Europy?

Z każdego z krajów biorących udział w konkursie i z każdej kategorii – zależnej od liczby mieszkańców – tylko jedno miasto (lub gmina) spośród liderów rankingu ligi solarnej i biomasowej zostało zakwalifikowane do udziału w finałach Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej. Dzięki temu na podium w każdej kategorii znalazły się trzy miasta z trzech różnych krajów.

Mistrzowie Europy zostali wybrani przez Jury - w skład którego wchodzili partnerzy projektu: specjaliści ds. energii, przedstawiciele stowarzyszeń miast i gmin oraz organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska a także dziennikarze zainteresowani tą tematyką – w oparciu o kryteria liczbowe (moc uzyskana ze źródeł odnawialnych) oraz jakościowe (zaangażowanie samorządów lokalnych, dynamika terytorialna).

Zapraszamy do obejrzenia foto reportażu z uroczystości.
Więcej o fazie kwalifikacji (krajowych półfinałach i finale europejskim).