MULTIPLY: program współpracy i wymiany doświadczeń dot. zintegrowanego planowania miejskiego – rekrutacja

Logo MultiplyMiasta mające ambicję, by rozwijać się w sposób zrównoważony i efektywny energetycznie, zapraszamy do aplikowania do programu współpracy i wymiany doświadczeń projektu MULTIPLY (tzw. peer-to-peer learning). Celem projektu, który jest finansowany z programu HORYZONT 2020, jest promocja i wsparcie zintegrowanego planowania miejskiego jako narzędzia optymalizacji zużycia energii na obszarach miejskich. 

Co rozumiemy pod pojęciem zintegrowanego planowania miejskiego?

W ramach projektu pod pojęciem zintegrowanego planowania miejskiego rozumiemy takie planowanie rozwoju miast i ich poszczególnych obszarów, które łączy w sobie elementy zrównoważonego transportu, planowania przestrzennego i zarządzania energią. Taki sposób planowania stwarza podstawę do zdecydowanych działań umożliwiających pełne wykorzystanie potencjału efektywności energetycznej danego terytorium, jednocześnie czyniąc je wygodnym i komfortowym do życia.

Kto może aplikować do programu?

Miasta prekursorzy, które już realizują koncepcję zintegrowanego planowania miejskiego umiejętnie łącząc zrównoważone rozwiązania transportowe, energetyczne i urbanistyczne, czy to w całych granicach administracyjnych czy na wybranym obszarze. Mają też ciekawe doświadczenia i osiągnięcia w tym obszarze, którymi chciałyby się podzielić z innymi. W ramach projektu MULTIPLY miasta prekursorzy zyskają nie tylko możliwość szerokiej promocji swoich dobrych praktyk i zainspirowania miast zaangażowanych do podjęcia podobnych działań, ale i wymiany doświadczeń z innymi europejskimi miastami prekursorami oraz zebrania pomysłów na nowe proekologiczne projekty.

Miasta zaangażowane, które mają ambicję, aby rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony i zgodny z zasadami zintegrowanej urbanistyki, lecz nie mają jeszcze wiele doświadczeń w tym zakresie. Mają jasną wizję tego, jakie cele chcą realizować, lecz potrzebują dodatkowej wiedzy i umiejętności, by skutecznie planować i wdrażać zharmonizowane środki efektywności energetycznej w różnych obszarach (transport, zarządzanie energią, planowanie przestrzenne). W ramach projektu MULTIPLY miasta zaangażowane nawiążą współpracę z miastami prekursorami w zakresie zintegrowanego planowania miejskiego, włączą się w inspirującą wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz zyskają pomoc w opracowaniu modelowych planów na rzecz efektywnego energetycznie rozwoju wybranego obszaru (dzielnica, osiedle, centrum miasta, itp.).

Dlaczego warto wziąć udział w programie współpracy i wymiany doświadczeń projektu MULTIPLY?

 • aby włączyć się w inspirującą wymianę wiedzy i doświadczeń w obszarze zintegrowanego planowania miejskiego;
 • aby uczyć się od siebie nawzajem, zyskać pomysły na nowe rozwiązania z zakresu zintegrowanej urbanistyki oraz wiedzę i kompetencję, by je z powodzeniem wdrożyć;
 • aby nawiązać stały kontakt i współpracę z innymi miastami, które chcą rozwijać się w sposób zrównoważony;
 • aby zyskać potencjalnych partnerów do projektów i lepszą pozycję podczas ubiegania się o ich dofinansowanie (spójna wizja rozwoju);
 • aby promować swoje miasto, jego ambicję żeby być liderem transformacji energetycznej oraz modelowe działania w obszarze zrównoważonego transportu, zarządzania energią i planowania przestrzennego.

Jak wygląda rekrutacja miast do programu?

Do programu może aplikować każde miasto lub gmina zainteresowane zintegrowanym planowaniem miejskim, zarówno to mające już doświadczenia w tym obszarze (miasta prekursorzy), jak i nie (miasta zaangażowane). Aby zgłosić swój udział, należy wypełnić załączony poniżej kwestionariusz  - odpowiedni dla kategorii, do której miasto aplikuje. Wypełniony, podpisany i zeskanowany kwestionariusz należy odesłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Rekrutacja potrwa do 8 października 2019 r. włącznie. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 3 miasta prekursorów i 4 miasta zaangażowane (zgodnie z przedstawioną w kwestionariuszu punktacją) które wezmą udział w programie wymiany wiedzy i doświadczeń projektu MULTIPLY. 

W przypadku miast prekursorów oceniać będziemy przede wszystkim: 

 • aktualną sytuację w mieście i na obszarze przedstawionym jako modelowy;
 • wdrożone rozwiązania i projekty stanowiące element zintegrowanego planowania miejskiego, w tym środki w obszarze zintegrowanego transportu, zarządzania energią i planowania przestrzennego.

W przypadku miast zaangażowanych oceniać będziemy przede wszystkim: 

 • jasną wizję tego, jak miasto chce się rozwijać i czego chciałoby się nauczyć od miast prekursorów;
 • jasną koncepcję, jaki obszar miasta objąć planem na rzecz efektywnego energetycznie rozwoju.

W obu przypadkach:

 • motywację, by rozwijać się w zrównoważony i zintegrowany sposób;
 • ambicję, by być liderem europejskiej transformacji energetycznej na poziomie lokalnym;
 • wolę aktywnego zaangażowania w wymianę wiedzy i doświadczeń.

Załączniki

Kontakt

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań dotyczących konkursu prosimy o kontakt z biurem Stowarzyszenia -  pod numerem telefonu: +48 12 429 17 93 lub adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .