Studium wykonalności dla kogeneracji w Szpitalu Powiatowym w Gorlicach

20131120301Dokument pod nazwą Studium wykonalności przebudowa części istniejącego budynku w celu realizacji wysokosprawnej instalacji kogeneracji opartej na silnikach spalinowych w budynku nr 3 Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicac odpowiada na pytanie, czy projekt jest wykonalny i niezbędny ze społecznego oraz ekonomicznego punktu widzenia.

Czy kogeneracja jest potrzebna takiej placówce jak szpital powiatowy?

Kogeneracja to proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni. Szpitale często borykają się z problemami związanymi z brakiem środków finansowych, a rosnące koszty energii pogłębiają ten stan. Niekorzystne jest również duże zanieczyszczenie powietrza w okolicach szpitala. Ponad 6,8% zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest emitowanych na obszarze Małopolski. Z tego względu każde działanie zmniejszające emisję CO2 oraz innych szkodliwych substancji jest wysoce pożądane.

Co zawiera dokument?

W Studium określono cele szczegółowe dla projektu, czyli zmniejszenie ilości szkodliwych gazów w atmosferze, w tym redukcji emisji CO2, obniżenie kosztów funkcjonowania obiektu szpitala przez mniejsze wydatki na energię elektryczną oraz poprawę jakości środowiska naturalnego w Małopolsce i promowanie działań ekologicznych przez instytucje publiczne. Dokument zawiera oprócz charakterystyki projektu, analizę techniczną oraz finansową. Zintegrowaną częścią Studium stanowią audyt efektywności energetycznej oraz projekt techniczny takiej inwestycji.

Studium wykonalności zostało zrealizowane dzięki projektowi VIS NOVA współfinansowanemu ze środków UE Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej.

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z biurem Stowarzyszenia.

Studium wykonalności - streszczenie - wersja PL, wersja EN

 

 

Artykuł odzwierciedla opinię autora, a Instytucja Zarządzająca i organy programowe nie ponoszą odpowiedzialności za żaden sposób wykorzystania informacji w niej zawartych.

 logo visnova  logo central europe cooperating