Ogród na dachu przedszkola w Czasławiu – już widać pierwsze rezultaty!

zdjecie 1W kwietniu 2014 roku na dachu przedszkola samorządowego w Czasławiu (gmina Raciechowice) założono zielony dach. Budynek, który już wcześniej był ocieplony i wykorzystywał energię z kolektorów słonecznych, zaoszczędzi dzięki temu dodatkowo 15% kosztów ogrzewania.

Na podłożu wykonanym ze specjalnego substratu i słomy zasadzono rozchodniki odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wykorzystano sadzonki w dwóch kolorach i ułożono z nich specjalny wzór. Na środku dachu już wkrótce zaczerwieni się jabłko, symbol gminy Raciechowice.

Po dwóch miesiącach od zasadzenia widać wyraźny wzrost roślin. Cały dach jest już zazieleniony, a na środku można zauważyć wyróżniający się czerwony kształt owocu.  Dach już niedługo może stanowić dla gminy atrakcję turystyczną, lub po prostu cieszyć oko mieszkańców. Zwłaszcza, że - jak mówi Barbara Jantas, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Raciechowicach - planuje się jeszcze budowę tarasu ze schodkami, z którego będzie można dach oglądać.

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3434343,ogrod-nad-glowami,id,t.html?cookie=1

Inwestycja została zrealizowana dzięki koordynowanemu przez nasze Stowarzyszenie projektowi „Ogród nad głową”, a wykonana przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Raciechowicach. Jej koszt wyniósł ok. 40 tys. zł. Projekt oraz membrana potrzebna do wykonania ogrodu zostały przekazane przez stronę szwajcarską.

Zdjęcia z instalacji dachu można zobaczyć na stronie: http://pukraciechowice.pl/ 

Źródło: www.facebook.com/pukraciechowice