Szkolenie na_temat_wdrazania_SEAPowW dniach 14-16 maja 2013 r. ponad 50 osób, w tym 33 przedstawicieli miast i gmin z Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Rumunii, Słowenii i Polski, spotkało się w Krakowie na szkoleniu dotyczącym realizacji Planów działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAPów).

Opracowanie takiego Planu działań wskazującego najważniejsze działania, jakie miasto lub gmina zamierza podjąć, aby osiągnąć założony cel w zakresie zmniejszenia emisji CO2, jest jednym ze zobowiązań sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów.

Realizacja SEAPow_krok_po_kroku_-_sesja_prowadzona_przez_Panosa_Coroyannakisa_z_EXERGIITen popularny ruch europejski od 2008 r. skupia władze lokalne i regionalne, które dobrowolnie włączają się w działania na rzecz ochrony klimatu na podlegających im obszarach poprzez podniesienie efektywności energetycznej oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Celem sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów jest przekroczenie unijnego celu, jakim jest redukcja emisji CO2 o 20% do 2020 roku. Od 2009 roku do Porozumienia przyłączyło się ponad 4,5 tys. europejskich miast i gmin, co oznacza, że blisko 170 mln mieszkańców aktywnie uczestniczy w realizacji podjętych zobowiązań. W grupie tych miast do dziś znalazło się 35 polskich miast i gmin.

Uczestnicy szkolenia_dotyczacego_realizacji_SEAPowSeminarium to było drugim – po trzydniowym szkoleniu nt. zrównoważonego planowania energetycznego na szczeblu lokalnym, które odbyło się w listopadzie ubiegłego roku w Lublanie (Słowenia) – spotkaniem o charakterze warsztatowym zorganizowanym w ramach projektu GREEN TWINNING, współfinansowanego z programu IEE. Zorganizowane zostało ono przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” i grecką organizację EXERGIA S.A (będącą autorem idei projektu).

Na wstępie Kalypso Siouna ze Stowarzyszenia Gmin Attyki (Grecja) przedstawiła cele, rezultaty i działania przewidziane do realizacji w projekcie „Green Twinning”, Maria Stankiewicz, dyrektor Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités” dokonała podsumowania rozwoju inicjatywy Porozumienie Burmistrzów w Europie, a Maria Athanasopoulou z EXERGII S.A omówiła podstawy opracowania i wdrażania Planów działań na rzecz zrównoważonej energii.

Wdrazanie SEAPow_w_6_miastach_partnerskichPolskie wystąpienia dotyczyły takich praktycznych aspektów realizacji SEAPów jak: utworzenie w ramach Urzędu Miasta Bielsko-Biała zintegrowanej struktury wewnętrznej odpowiedzialnej za realizację Planu działań na rzecz zrównoważonej energii, prowadzenie w Bielsku–Białej szerokiej kampanii edukacyjnej adresowanej do społeczności lokalnej, prowadzenia zielonych zamówień publicznych w Dzierżoniowie oraz wykorzystanie OZE w Niepołomicach.
Ponadto poruszone zostały m.in. następujące zagadnienia:

  • Wybór priorytetowych działań spośród opisanych w SEAPie (OZE, EE, publiczne oświetlenie) ze względu na wykonalność techniczno-ekonomiczną, oczekiwane korzyści itp.;
  • Najlepsze praktyki – przykłady działań na rzecz zrównoważonego wykorzystania energii zrealizowanych przez sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów;
  • Wskazanie źródeł i instrumentów finansowych, które można wykorzystać do sfinansowania realizacji SEAPów;
  • Aktywizacja lokalnych interesariuszy – konsultowanie proponowanych w SEAPach działań z lokalnym społeczeństwem obywatelskim.

Uczestnicy odbyli też podróż studyjną do Niepołomic, gdzie obejrzeli instalacje wykorzystujące OZE: nadążną za słońcem instalację fotowoltaiczną, energooszczędne oświetlenie publiczne i pompy ciepła w Zamku Królewskim.
Szkolenie stanowiło nie tylko okazję do wysłuchania inspirujących prezentacji, ale i do dyskusji oraz wymiany doświadczeń z samorządami lokalnymi z innych krajów europejskich, które stawiają czoła podobnym wyzwaniom.

Program szkolenia 

Galeria zdjęć

Podróż studyjna do Niepołomic

 

Prezentacje polskich prelegentów:

Osoby zainteresowane pozostałymi prezentacjami ze szkolenia zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem – adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.