Ciepło systemowe codziennie ogrzewa domy ponad 15 milionów Polaków. To całkowicie bezpieczny produkt, zapewniający ciepło i ciepłą wodę, dostarczany do budynków przez systemy miejskie. Zapewnia ono konkurencyjne cenowo ogrzewanie, które nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowania ze strony użytkownika. Ciepło systemowe to bezobsługowe, ekonomiczne ogrzewanie dostępne przez cały rok.

Jeśli używasz ciepła systemowego, to o nic więcej nie musisz się martwić. Ciepłownia zadba o to, aby w twoim mieszkaniu zawsze było ciepło i bezpiecznie. Dzięki temu masz czas na robienie rzeczy, na które właśnie masz ochotę. Ciesz się ciepłą stroną życia w mieście, a ekspertom pozwól zająć się ogrzewaniem.

Certyfikat na bezemisyjnosc MCS42
Źródło: magazyncieplasystemowego.pl


Jeśli w budynku wielorodzinnym piec węglowy zastąpimy ciepłem systemowym, to całkowicie wyeliminujemy emisję zabójczego tlenku węgla oraz benzo(a)pirenu, a emisję pyłów zawieszonych zmniejszymy aż 35-krotnie. Emisja dwutlenku węgla, tlenków azotu i dwutlenku siarki także będzie mniejsza.

Jak działa system ciepłowniczy?

Systemem ciepłowniczym nazywamy sieć ciepłowniczą i współpracujące z nią urządzenia oraz instalacje służące do wytwarzania lub odbioru ciepła.

Każdy system posiada swoje źródło, czyli miejsce, w którym wytwarzane jest ciepło. Zazwyczaj jest ono zlokalizowane z dala od centrum miasta, co gwarantuje, że powietrze, którym oddychamy jest zdecydowanie czystsze, bo nienarażone na tzw. niską emisję. Wytwarzanie może odbywać się w drodze różnych procesów: spalania węgla, gazu, oleju, biomasy, przetwarzania energii słonecznej czy wiatrowej, geotermii, wykorzystania energii elektrycznej.

Ze źródła ciepło przekazywane jest w formie ciepłej wody lub pary o odpowiedniej temperaturze do sieci ciepłowniczych, które w większości niewidoczne (bo zlokalizowane pod ziemią) oplatają miasto, umożliwiając ogrzewanie budynków. Dzieje się to przy pomocy tzw. przyłącza, czyli określonego odcinka sieci, który doprowadza ciepłą wodę bezpośrednio do węzła cieplnego - kolejnego elementu systemu. Zadaniem węzła jest przekazanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej (odbiorczej) budynku, czyli podgrzanie wody znajdującej się w instalacji budynku. To całkowicie bezpieczne dla użytkowników, który korzystają tylko z kranów i kaloryferów. Węzły cieplne często wyposażone są w systemy automatyki pogodowej, dzięki którym nie musisz martwić się o komfort cieplny w mieszkaniu bez względu na porę roku. Oprócz ogrzewania budynku ten sam węzeł, wyposażony  w moduł ciepłej wody, zapewnia Ci dostawę ciepłej wody na cele użytkowe. Woda ta ma stałą temperaturę, którą osiąga już chwilę po odkręceniu kranu.

scheat cieplosysteowe
Źródło: magazyncieplasystemowego.pl

Zapraszamy do odwiedzenia elektrociepłowni -  zobaczmy, w jaki sposób jest produkowane ciepło oraz prąd: