W dniu 23 września 2022 r. zostały zorganizowane warsztaty w formule online dotyczące wpływu pandemii COVID na sytuację energetyczną budynków użyteczności publicznej oraz zdrowego i zrównoważonego budownictwa.

Podczas warsztatów zostały poruszone ważne i inspirujące tematy. Początkowe prezentacje pozwoliły przyjrzeć się wpływowi pandemii COVID-19 na zużycie energii cieplnej i elektrycznej w budynkach publicznych oraz towarzyszącą mu emisję gazów cieplarnianych. Skupiając się na okresie od rozpoczęcia pandemii do teraz, została przedstawiona ciekawa analiza przypadku wykonana w hrabstwie Durham w Wielkiej Brytanii oraz analiza sytuacji energetycznej wybranych budynków publicznych w trzech polskich gminach, które umożliwiły wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

Drugą część spotkania poświęcono nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym w budynkach użyteczności publicznej. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób pozwalają one zapewnić odpowiedni mikroklimat w budynkach oraz poprawiają komfort i warunki zdrowotne użytkowników. Ogólne wprowadzenie pozwoliło zapoznać się z zagadnieniami zdrowego i zrównoważonego budownictwa, a przegląd dobrych praktyk zastosowanych w budynkach biurowych oraz edukacyjnych w obrębie całej Polski umożliwił pokazanie, jak wiele dobrego już dzieje się w tym zakresie.

Nagranie z warsztatów dostępne do odtworzenia w serwisie YouTube.

Oczywistym następstwem tego spotkania, był ostatni panel dyskusyjny dla grupy eksperckiej ds. efektywności energetycznej w budynkach powołanej w ramach projektu REBUS, który odbył się w formule on-line w dniu 26 września 2022 r. Zmieniająca się sytuacja gospodarcza, rosnące ceny energii i prac budowlanych , a także mierzenie się z następstwami zakończonej niedawno pandemii, sprawiły, że przed władzami publicznymi pojawiły się nowe wyzwania, którym trzeba sprostać. To właśnie one, a także analiza możliwych rozwiązań, stanowiły główny temat dyskusji z przedstawicielami miast. Pozwoliło to porównać sytuacje i podejście do tematu w różnych gminach, z uwzględnieniem wątku funkcjonowaniu budynków publicznych przy częściowym/całkowitym wprowadzeniu pracy i nauki zdalnej.

Celem projektu REBUS jest pomoc samorządom lokalnym w poprawie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej poprzez zaplanowanie modelowej "ścieżki renowacji energetycznej budynków" (ŚREB), obejmującej zaplanowanie, wykonanie oraz monitoring odpowiednich prac renowacyjnych w budynkach należących do miasta/gminy, a także podnoszenie kompetencji zaangażowanych w ten proces osób. W odpowiedzi na nowe wyzwania projekt skupia się także na tematyce zarządzania energią w budynkach w kontekście pandemii COVID-19, rosnących cen energii i prac budowlanych, rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym oraz konieczności adaptacji do już obserwowanych lokalnie negatywnych skutków zmiany klimatu.