W dniach 6-7 września 2022 r. w brytyjskim Durham odbyło się ostatnie spotkanie całego konsorcjum w ramach projektu REBUS, w którym uczestniczyli również przedstawiciele PNEC.

Podczas jego trwania partnerzy podsumowali zrealizowane dotychczas działania oraz wyznaczyli kolejne kroki prowadzące do zakończenia projektu. Przedstawiciele miasta, uczelni oraz organizacji działających w Durham podzielili się również swoimi doświadczeniami związanymi z ochroną klimatu i środowiska, prezentując realizowane projekty, wdrażane rozwiązania oraz możliwości współpracy pomiędzy różnymi interesariuszami.

Ważnym elementem projektu REBUS było usprawnienie wybranych instrumentów wsparcia, przeznaczonych dla miast i gmin podejmujących działania w zakresie planowania, realizacji i monitorowania prac renowacyjnych w budynkach publicznych. Ten aspekt stanowił najważniejszy temat podczas pierwszego dnia spotkania. Każdy z partnerów przedstawił osiągnięte rezultaty, pokonane wyzwania, które pojawiły się w związku z pandemią oraz planowane w dokumentach strategicznych zmiany i usprawnienia.

Celem projektu REBUS było również przygotowanie modelowej "ścieżki renowacji energetycznej budynków" (ŚREB) dla samorządów, obejmującej wzorcowe rozwiązania w zakresie planowania, realizacji i monitorowania prac renowacyjnych, a także wskazówki dotyczące angażowania w ten proces kluczowych interesariuszy.

Drugi dzień spotkania pozwolił więc uczestnikom zapoznać się w praktyce z interesującymi rozwiązaniami z zakresu efektywnej renowacji. Pierwszym punktem wizyty studialnej była Szkoła Podstawowa w Woodland, w której zainwestowano w pompę ciepła, panele fotowoltaiczne oraz wdrożono szereg innych rozwiązań, pozwalających na ograniczenie zużycia energii i większą samowystarczalność energetyczną budynku. Kolejnym odwiedzonym obiektem było gimnazjum w Lumley, gdzie zamontowano zintegrowane z dachem panele fotowoltaiczne. Zrealizowana tam inwestycja pozwoliła uzyskać stałe, znaczące oszczędności. Ciekawym miejscem była również zajezdnia Morrison Busty Depot w pobliżu Annfield Plain, z wielkoskalową farmą słoneczną, zbudowaną w celu zapewnienia energii dl  a dostarczanych usług (usługi komunikacyjne, szkółka zieleni, zarządzanie odpadami).

Znajdujące się na jej terenie budynki dawnej kopalni Bevin o znaczeniu historycznym mają zostać przekształcone w miejsce edukacji ekologiczno-klimatycznej dla mieszkańców i uczniów. Ostatnim z przykładów było osiedle, poddane w ostatnich latach gruntownej renowacji. Obszar zwiększył swoją efektywność energetyczną i zyskał na atrakcyjności dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych, termomodernizacji uwzględniającej zachowanie wyglądu fasad oraz rewaloryzacji otoczenia. Wszystkie realizacje były doskonałym przykładem wykorzystania ŚREB w praktyce, a zarazem inspiracją dla partnerów do podejmowania kolejnych inicjatyw z tego zakresu.

Wyjazd był okazją nie tylko do podsumowania działań projektowych, ale również do dokonania analizy możliwości dalszej współpracy. Dziękujemy County Durham za gościnność i organizację tego wydarzenia!