EUCF Brussels logo White BLUE.pptxTylko do 30 września 2022 r. można składać wnioski w ostatnim naborze European City Facility (Europejskiego Instrumentu Miejskiego), aby uzyskać 60 000€ finansowania na przygotowanie koncepcji inwestycyjnej dla lokalnego projektu w obszarze zrównoważonej energii.

Przygotowaliśmy dla Państwa zaktualizowane odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, uwzględniające zmiany, jakie nastąpiły w 4 naborze EUCF. A co się zmieniło?

Zwiększono nacisk na efektywność energetyczną

Projekty musza mieć większe oddziaływanie (>50%) w obszarze efektywności energetycznej niż w obszarze produkcji energii z OZE. Wnioski dotyczące projektów, których cel w ponad 50% dotyczy produkcji energii z OZE, nie będą akceptowane.

Zmieniono wagę kategorii A i B w kryteriach oceny

Przy obliczaniu ostatecznej punktacji każdego wniosku w 4. naborze EUCF, kryteria kategorii A i B będą miały taką samą wagę, tj. po 50%, zgodnie z opisem we wzorze:

Kryteria kategorii A obejmują wielkość inwestycji (A1) oraz oszczędność energii (A2). Kryteria kategorii B obejmują strukturę zarządzania (B1), zaangażowanie zainteresowanych stron (B2) oraz dostosowanie do celów EUCF (B3).

Zmieniono progi jakościowe punktacji

Próg jakości wynoszący 3 punkty na 5 możliwych do uzyskania w każdym kryterium oceny będzie miał zastosowanie wyłącznie do kryteriów kategorii B. Nie będzie obowiązywał próg dla punktacji kryteriów A1 - wielkość inwestycji - oraz A2 - oszczędność energii. Szerzej ten aspekt opisano w dokumencie Q&A.

Ujednolicono międzyregionalną listę oczekujących

W celu uniknięcia sytuacji, w której część dostępnych środków nie zostanie rozdysponowana, w ostatnim naborze po zakończeniu oceny będzie obowiązywała międzyregionalna lista oczekujących. W przypadku, gdy wybrani wnioskodawcy nie podpiszą umowy o dofinansowanie, środki zostaną przyznane wnioskom z najwyższą punktacją w ocenie, niezależnie od regionu.

 

Do zamknięcia naboru pozostało kilka tygodni, dlatego tych z Państwa, którzy jeszcze nie zaczęli pracy nad przygotowaniem wniosku już teraz gorąco zachęcamy do obejrzenia nagrania webinarium informacyjnego dla polskich samorządów oraz do dokładnego zapoznania się z Wytycznymi dla wnioskodawców.

Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o warunkach naboru i możliwościach otrzymania 60 000€ zachęcamy do zapoznania się z najnowszym dokumentem Q&A, uwzględniającym zmiany, które nastąpiły w 4. naborze.

Dokument Q&A

 

Warto też przypomnieć, że w poprzednich naborach doceniono propozycje zarówno z dużych jak i mniejszych samorządów z Polski a granty otrzymało aż 19 miast i gmin (Bydgoszcz, Bytom, Czechowice Dziedzice, Krosno, Lubartów , Nowy Targ, Radłów , Świdnica, Dobczyce, Gorzów Wielkopolski, Łódź, Piastów, Rumia, Skierbieszów, Zawiercie, Włocławek, Wrocław, Piaseczno i Sztum).

W przypadku wątpliwości (na które nie znaleźli Państwo odpowiedzi w dokumencie Q&A lub w zapisach webinariów) zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z zespołem koordynującym (poprzez Helpdesk) lub z ekspertem krajowym (Sylwia Słomiak: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi informacjami zawartymi na polskiej stronie poświęconej European City Facility: http://www.pnec.org.pl/pl/eucf