Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Urzędu Miasta Cieszyn, zorganizowaliśmy wizytę studyjną dla przedstawicieli Wschodniego Porozumienia Burmistrzów w dniu 1 lipca 2022 r. Spotkanie w Cieszynie było dla reprezentantów miast okazją do wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z dobrymi praktykami realizowanymi na terenie przygranicznej miejscowości.

Pierwsza część spotkania odbyła się w Urzędzie. Burmistrz Miasta – Przemysław Major przywitał gości i wprowadził w temat kształtowania przestrzeni miejskiej, angażowania mieszkańców w inicjatywy oraz ochrony klimatu przedstawiając liczne inwestycje realizowane na terenie miasta. Następnie Aleksander Dorda, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, oraz Eryk Stępień, Specjalista ds. Efektywności Energetycznej, skupili się na przedstawieniu zagadnień związanych z efektywnością energetyczną, zrównoważonym transportem oraz wykorzystaniem OZE w mieście. Przedstawione tematy zainspirowały uczestników do ciekawej dyskusji dotyczącej adaptacji miast do zmian i finansowania inwestycji.

W drugiej części spotkania grupa, pod opieką Stanisława Kaweckiego, Sekretarza Miasta Cieszyna, wyruszyła w teren, by osobiście poczuć klimat miasta. Dzięki temu mogli zobaczyć ważne dla jego funkcjonowania miejsca i otrzymać olbrzymią dawkę wiedzy dotyczącą historii oraz rozwoju.

Przekazana wiedza i owocnie spędzony czas, poszerzyły perspektywy uczestników. Całe wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. W imieniu swoim oraz uczestników wizyty dziękujemy Miastu Cieszyn za gościnność i wspaniałą opiekę!