W ramach projektu REBUS „Poprawa efektywności energetycznej budynków na drodze renowacji” została zorganizowana wymiana doświadczeń pomiędzy Stowarzyszeniem Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, które pełniło rolę gospodarza a partnerami z Węgier oraz Rumunii (organizacji BORA 94 i SERDA). Spotkanie odbyło się 8 lipca w Krakowie.

Wydarzenie rozpoczęła Anna Jaskuła - Dyrektor Stowarzyszenia, która przywitała uczestników oraz przedstawiła agendę spotkania. Pierwszą prezentację przedstawiła Patrycja Płonka, kierownik projektów w Stowarzyszeniu, która opowiedziała o możliwościach finansowania w ramach „Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021 – 2027”, które będą wspierać poprawę efektywności energetycznej i redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorze budownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem budynków użyteczności  publicznej. Kolejna prezentacja została wygłoszona przez Bartłomieja Smendę, asystenta projektów w Stowarzyszeniu. Przedstawił on wpływ pandemii COVID-19 na zużycie energii w budynkach użyteczności publicznej, a co za tym idzie emisję gazów cieplarnianych. Następnie Patrycja Płonka zwróciła uwagę na rosnące znaczenie zapewnienia odpowiednich warunków wewnętrznych w budynkach użyteczności publicznych. Prezentacja ta stanowiła wstęp do drugiej części wydarzenia, podczas której zostały zaprezentowane dobre praktyki zdrowego i zrównoważonego budownictwa w Polsce.

Anna Fijas, kierownik projektów w Stowarzyszeniu przybliżyła zasady budownictwa przyjaznego środowisku, poprzez korzystanie z odpowiednich materiałów i stosowanie nowych rozwiązań sprzyjających środowisku i zwiększających efektywność energetyczną budynku. Przykładami innowacyjnego budownictwa są Olivia Business Centre w Gdańsku, czy Warsaw Hub w Warszawie. Następna prezentacja Agaty Wódkowskiej skupiła się na istniejących budynkach biurowych w Polsce, które dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii otrzymały certyfikatami zrównoważonego budownictwa BREEAM. Są to m.in. biurowce AFI V. Offices w Krakowie oraz Warsaw Unit. Ostatnia prezentacja przedstawiona przez Justynę Janosz, dotyczyła nowoczesnych i ekologicznych budynków edukacyjnych funkcjonujących w kraju, jakimi są np. Uniwersytet w Białymstoku, czy Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękini

Następnie uczestnicy wybrali się do Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej. MLBE to centrum badawczo-rozwojowe, w którym prowadzone są badania nad technologiami energooszczędnymi. Jest to budynek pasywny o zwartej konstrukcji i nowoczesnej elewacji, który działa od 2014. Laboratorium jest pierwszym w Polsce miejscem, w którym prowadzone są na tak dużą skalę badania nad technologiami energooszczędnymi i komfortem mieszkańców i użytkowników budynków niskoenergetycznych. Ten ciekawy projekt dał Politechnice Krakowskiej pozycję lidera w sektorze budownictwa energooszczędnego, co zarazem daje doskonałą inspirację i motywację do realizacji podobnych rozwiązań w budynkach użyteczności publicznych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i prelegentom. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z materiałami dostępnymi poniżej.

Program

Aby pobrać poniższe prezentacje, należy wpisać hasło, które otrzymali Państwo w mailu wysłanym po wydarzeniu. Tych z Państwa, którzy w wydarzeniu nie uczestniczyli, a są zainteresowani zapoznaniem się z prezentacjami prosimy o kontakt z naszym biurem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Poniższe prezentacje nie mogą być udostępnianie ani publikowane bez zgody Stowarzyszenia.

Prezentacje:

  1. European Funds for Małopolska 2021-2027 , Patrycja PŁONKA, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  2. COVID-19 influence on energy consumption and GHG emission in buildings , Bartłomiej SMENDA, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  3. Indoor climate in public buildings , Patrycja PŁONKA, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  4. Sustainable and healthy buildings in Poland , Anna FIJAS, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  5. Sustainable and healthy office buildings in Poland , Agata WÓDKOWSKA, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  6. Sustainable and healthy education buildings in Poland , Justyna JANOSZ, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”

Galeria: