Z wielką radością ogłaszamy, że jest już dostępny w języku polskim długo wyczekiwany unikatowy komiks dla dzieci i młodzieży pt. Challenge: Zmiana klimatu.

Został on stworzony przez portugalskich artystów Bruno Pinto, Quico Nogueirę oraz Nuno Duarte na podstawie prawdziwych historii, ukazujących skutki ocieplenia klimatu w państwach biorących udział w projekcie. Opowiada niezwykłą historię podróży po Europie sympatycznego rodzeństwa — Sofii i Gabriela. Sofia planuje stworzyć grę planszową, popularyzującą pomysły na ograniczanie zmian klimatycznych i dostosowywanie się do ich skutków. Szukając inspiracji odwiedza wraz z bratem Francję, Niemcy, Polskę, Bułgarię, Rumunię, Czechy, Grecję i Włochy, gdzie dowiaduje się, jakie są, widoczne gołym okiem i coraz bardziej dramatyczne w skutkach, konsekwencje globalnego ocieplenia. Rodzeństwo ma również okazję zobaczyć, co już zostało zrobione w celu realizacji założeń Porozumienia paryskiego — ogólnoświatowego planu działania, przyjętego przez prawie 190 krajów, w tym Unię Europejską, który ma uchronić nas przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu, dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia do wartości poniżej 2°C. Na własne oczy mogą oni zobaczyć, jak gminy, lokalne społeczności i działacze na rzecz ochrony środowiska przeciwdziałają skutkom niekorzystnych zmian klimatycznych: jak nadal zmniejszają udział paliw kopalnych w produkcji energii i przygotowują rolnictwo, leśnictwo oraz miasta na konsekwencje tych zmian. Wszystkie pomysły, doświadczenia oraz rozwiązania zebrane przez Sofię i Gabriela jasno pokazują, że zmiana klimatu jest o wiele bardziej złożona i realna, niż sądzili, ale także że jednostki, społeczności oraz miasta naprawdę mogą wiele zrobić, jeśli tylko wspólnie zaangażują się w proekologiczne działania.

strona z komiksuSofia, która podczas podróży poszukuje pomysłów do tworzonej przez siebie gry, dochodzi ostatecznie do wniosku, że gra ta musi opierać się nie na rywalizacji, ale na współpracy, ponieważ zmiana klimatu jest wyzwaniem dla każdego z nas i tylko razem jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić.

Komiks ma nie tylko wartość edukacyjną, jest to emocjonująca i ciekawa historia, która może zainteresować młodych odbiorców oraz uwrażliwić ich na tematykę ochrony klimatu.

Ta wyjątkowa publikacja powstała w ramach ponad trzyletniej współpracy w projekcie BEACON,  finansowanym przez EUKI (Europejską inicjatywę na rzecz ochrony klimatu), który połączył 7 państw Unii Europejskiej w celu promocji działań na rzecz ochrony klimatu oraz ułatwienia wymiany doświadczeń pomiędzy rządami, samorządami i szkołami.

W kontekście Młodzieżowego Strajku Klimatycznego widać, że młode pokolenie jest coraz bardziej świadome i zainteresowane tematem ekologii, warto wykorzystać ten trend — serdecznie zapraszamy do lektury!  

W celu szlifowania umiejętności językowych polecamy również wersję komiksu w języku angielskim.