O zarządzaniu energią, transportem i o planowaniu przestrzennym w gminie dyskutowano podczas kolejnych warsztatów zorganizowanych w ramach projektu MULTIPLY w Sztumie. 6 października po części warsztatowej wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział również w wizycie studyjnej, w trakcie której odwiedzili Ciepłownię Veolia w Sztumie oraz farmę wiatrową zlokalizowaną na terenie gminy.

Po przywitaniu gości i przedstawicieli miast biorących udział w projekcie przez Panią Annę Jaskułę – Dyrektor Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités” oraz Pana Leszka Tabora – Burmistrza Miasta i Gminy Sztum, uczestnicy zgromadzeni w sali sesyjnej sztumskiego magistratu mieli okazję przypomnieć sobie główne założenia projektu, dotychczasowe działania oraz planowane rezultaty projektu. Po krótkim wstępie, Pani Patrycja Płonka – kierownik projektów w Stowarzyszeniu Gmin Polska Sieć „Energie Cités” przedstawiła ramy polityczne i prawne transformacji energetycznej w Unii Europejskiej oraz ich wpływ na sytuację i zadania samorządów w Polsce.

Następnie każde z miast, których przedstawiciele byli obecni na Sali, mieli okazję zaprezentować działania, jakie w obszarze zrównoważonej energii, transportu i planowania przestrzennego planują realizować na przestrzeni kolejnych 10 lat w odniesieniu do nowoopracowywanych Planów Działań na rzecz Klimatu i Energii czy aktualizowanych Planów Gospodarki Niskoemisyjnej. Podczas tej części uczestnicy dyskutowali o wyzwaniach przed jakimi stają miasta w kontekście ograniczania emisji w sektorze produkcji energii, ciepłownictwa czy transportu. Poruszono też wiele kwestii związanych z zarządzeniem energią w mieście i pojawiających się problemów dotyczących efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie miasta. W dyskusji uczestniczyli także zaproszeni przez Urząd Miasta i Gminy w Sztumie przedstawiciele firmy Veolia Północ, zarządzający sztumską ciepłownią, którą w trakcie wizyty studyjnej uczestnicy mieli okazję odwiedzić. Ich doświadczenie w obszarze energii czy spojrzenie na problemy samorządów z punktu widzenia przedsiębiorstwa produkcyjno-dystrybucyjnego było wartościową częścią dyskusji. Następnie Burmistrz przedstawił działania jakie podejmuje miasto na rzecz rozwoju OZE na swoim terenie oraz Sztum jako miasto krótkich dystansów, w którym wszystkie najważniejsze funkcje miasta są dostępne dla mieszkańców w zasięgu krótkiego spaceru. Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie planów modernizacji ciepłowni w Sztumie przez Pana Jarosława Kuśmierczyka, Dyrektora Regionu w Veolii Północ sp. z o.o., która opierać się będzie na wykorzystaniu niskoemisyjnych źródeł takich jak gaz ziemny (gazowa kogeneracja) czy biomasa.

Po części prezentacyjnej i dyskusyjnej grupa uczestników warsztatów rozpoczęła podróż studyjną od wizyty w miejskiej ciepłowni. Goście oprowadzani przez Pana Jarosława Kuśmierczyka oraz Pana Marka Kaszkowiaka, Dyrektora ds. Rozwoju w Veolii Północ sp. z o.o. mieli okazję zapoznać się z systemem działania tego typu obiektu oraz zaawansowanym systemem oczyszczania spalin w nim zastosowanym. Druga część zaplanowanej podróży odbyła się autobusem, którym uczestnicy udali się na teren farmy wiatrowej w Podstolinie. Tam mieli okazję zobaczyć z bliska siłownie wiatrowe produkujące energię elektryczną na potrzeby całej gminy. Towarzyszący grupie w czasie przejazdu Burmistrz Sztumu przekazywał najważniejsze informacje dotyczące farmy wiatrowej jak i okolicznych farm fotowoltaicznych, dzielił się doświadczeniami miasta w obszarze współpracy z prywatnymi inwestorami, którzy zdecydowali się zainwestować w OZE na terenie gminy.

Po tej krótkiej podróży, lecz obfitującej w informacje o odnawialnych źródłach energii przedstawiciele miast projektu MULTIPLY powrócili do swoich magistratów, by zainspirowani działaniami Sztumu i bogatsi o nowe doświadczenia dotyczące zarządzania energią promowali wykorzystanie OZE i realizowali ideę zintegrowanego planowania miejskiego.

Wszystkim zaangażowanym w organizację warsztatów, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Sztumie, a szczególnie panu Burmistrzowi Leszkowi Taborowi dziękujemy za zaangażowania i opiekę merytoryczną.

Poniżej dostępne materiały z warsztatów:

Program

Prezentacje

  1. Ramy polityczne i prawne transformacji energetycznej UE , Patrycja Płonka, Kierownik projektów, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  2. Inicjatywa „Cities Race to Zero” , Iwona Korohoda, Kierownik projektów, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  3. Działania Miasta i Gminy Sztum w obszarze energii i klimatu , Michał Mroczkowski, Inspektor ds. energetycznych, Urząd Miasta i Gminy w Sztumie
  4. Działania Ostrołęki w obszarze zrównoważonego planowania miejskiego , Marek Backiel, Wydział Planowania i Zintegrowanego Rozwoju, Urząd Miasta Ostrołęki
  5. Miasto krótkich dystansów i działania Sztumu na rzecz rozwoju OZE , Leszek Tabor, Burmistrz Miasta i Gminy Sztum

Zdjęcia