W ramach projektu EnPover 3 lutego 2021 r. odbyły się już drugie z kolei międzynarodowe warsztaty. Podczas nich uczestnicy z Niemiec, Polski oraz Węgier mieli możliwość podzielenia się swoim doświadczeniem w walce z ubóstwem energetycznym w swoich miastach. Cennym elementem tego wydarzenia były przedstawione przez zaproszonych prelegentów z innych krajów praktyki przybliżające ten problem ze strony praktycznej jak i teoretycznej. Aby w pełni wykorzystać przekazaną wiedzę i zdobyte podczas wcześniejszych wystąpień informacje, warsztaty zakończyły się wspólnym opracowaniem rekomendacji dla kampanii podnoszącej świadomość mieszkańców w zakresie ubóstwa energetycznego na przykładzie dwóch hipotetycznych miast.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego interaktywnego quizu, podczas którego uczestnicy warsztatów mogli sprawdzić swoją wiedzę w temacie ubóstwa energetycznego. Następnie Patrycja Płonka – kierownik projektów w Stowarzyszeniu Gmin Polska Sieć „Energie Cités” przedstawiła zgromadzonym informacje dot. możliwości ograniczenia ubóstwa energetycznego za pomocą dostępnych środków, zwiększenia kompetencji gmin w zakresie tego zjawiska oraz przykład stworzenia sieci specjalistów, którzy poprzez wymianę doświadczeń i informacji mogliby sprawnie walczyć z tym niekorzystnym zjawiskiem społeczno-gospodarczym. Przedstawiła ona także plan działań, który zakłada przygotowanie odpowiednich narzędzi na podstawie dobrych praktyk, dzięki którym samorządy europejskie będą mogły aktywnie pomagać swoim mieszkańcom. Następnie Brian Whitington z organizacji Tighean Innse Gall (TIG) podzielił się ze zgromadzonymi swoim cennym doświadczeniem, jakie zdobył podczas wieloletniej pracy z tymi, których dotyka ubóstwo energetyczne. Zwrócił uwagę na znaczenie indywidualnego podejścia do każdej potrzebującej osoby. Z kolei Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych przedstawił problem ubóstwa energetycznego w Polsce, istniejące polityki publiczne oraz programy, z których mogą skorzystać osoby doświadczające tego problemu.

Przedstawiciele samorządów uczestniczący w spotkaniu mieli również możliwość przedstawienia swoich działań na polu walki z ubóstwem energetycznym. Konsultacje społeczne, edukacja dzieci i dorosłych, kampanie uświadamiające oraz pomoc indywidualna polegająca na przygotowaniu wniosków o dostępne dotacje to główne działania, jakimi mogą się pochwalić samorządy w krajach partnerskich projektu. Wiele z nich prowadzi także ankietyzację, dzięki którym można określić skalę zjawiska ubóstwa. Po dyskusji, przyszła pora na kolejnych prelegentów, którzy przedstawili swoje dobre praktyki. Jerzy Tymczyszyn eko-doradca z gminy Raciechowice opisał pracę eko-doradców w województwie małopolskim, natomiast George Jiglau z Uniwersytetu Babeș-Bolyai z Rumunii, zaprezentował mapę ubóstwa energetycznego miasta Kluż-Napoka pozwalającą na określenie rejonów najbardziej dotkniętych tym zjawiskiem.

Zakończeniem warsztatów była wspólna praca przy użyciu internetowego narzędzia Mural. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować modelową kampanie informacyjną dotyczącą ubóstwa energetycznego dla dwóch przykładowych miast o różnych uwarunkowaniach. Najpierw skupiono się na celach kampanii, czyli zwiększeniu świadomości wśród mieszkańców o tym problemie oraz o dostępnych środkach jego zwalczania. Dokonano również wstępnej analizy możliwych interesariuszy, zaproponowano metody i narzędzia możliwe do wykorzystania w kampanii oraz sposoby finansowania takich działań. Ostatnim elementem tej praktycznej części warsztatów było sformułowanie rad i wskazówek dotyczących przeprowadzenia takiej kampanii, gdzie podkreślono jak ważne jest traktowanie innych z szacunkiem oraz późniejsze monitorowanie sytuacji gospodarstw domowych.

Podsumowanie zrealizowanych ćwiczeń i zdobytej w trakcie warsztatów wiedzy pozwoliło wysnuć końcowy wniosek, że istnieją szczególne podobieństwa między problemami samorządów z różnych krajów, których przedstawiciele wzięli udział w wydarzeniu. Dzięki tym podobieństwom gminy i miasta z różnych krajów mogą służyć sobie pomocą, wymieniać się wiedzą oraz dobrymi praktykami a dzięki temu ograniczać zjawisko ubóstwa energetycznego.

Materiały z wydarzenia:

Program

Prezentacje:

 

Aby pobrać następujące prezentacje i materiały, należy wpisać hasło, które otrzymali Państwo w mailu wysłanym po wydarzeniu. Tych z Państwa, którzy w wydarzeniu nie uczestniczyli, a są zainteresowani otrzymaniem prezentacji prosimy o kontakt z naszym biurem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Poniższe prezentacje nie mogą być udostępnianie ani publikowane bez zgody Stowarzyszenia.