W 2017 r. w samym centrum miasta Siemiatycze — przy Placu Jana Pawła II powstały dwa niezwykłe zielone przystanki obsadzone kwiatami, z mini ogrodami na dachu.

Projekt pn. Żyjące przystanki - nowoczesne rozwiązania ekologiczne w Siemiatyczach był realizowany przy wsparciu finansowym WFOSiGW w Białymstoku w wysokości 60 000 zł w miesiącach: marzec – czerwiec 2017 r.

Przy konstrukcji wiat zieleń została połączona z naturalnym drewnem. Zasadzone rośliny dobrano tak, aby zmieniały się wraz z porami roku. Przystanki wyposażono także w tablice zawierające proste wskazówki dla mieszkańców, dotyczące ochrony środowiska w życiu codziennym oraz specjalny system nawodnienia, w znaczny sposób ułatwiający utrzymanie zieleni. Warto dodać, że wieczorami ,,żywe” wiaty, dzięki podświetleniu lampami ledowymi, prezentują się równie atrakcyjnie co za dnia.

Przystanki sprawdziły się na różnych polach eksploatacji: stanowią nie tylko unikatowy element dekoracyjny przestrzeni publicznej, ale także poprawiły jakość powietrza dzięki dodaniu zieleni na zwykle niezagospodarowanych przestrzeniach dachów i ścian. Nie należy zapominać również o tym, że ,,żywe” przystanki stały się świetnym miejscem na chwilę relaksu w oczekiwaniu na nadjeżdżający autobus, oferując sporo cienia, tak niezbędnego, zwłaszcza podczas upalnych dni. Siemiatyczanie chętnie korzystają z zielonych wiat, nie tylko czekając autobus, ale także tak po prostu, dla chwili odpoczynku w miłym otoczeniu kwiatów, na drewnianej ławeczce pod zielonym dachem.

O takie zielone przystanki, aby spełniały swoją funkcję — zarówno ekologiczną, jak i wizualną — trzeba regularnie dbać. Dlatego przeprowadzane są tam regularnie podstawowe zabiegi pielęgnacyjne takie jak nawożenie, nawadnianie czy odchwaszczanie. W razie potrzeb wykonywane są też bardziej zaawansowane prace jak cięcia pielęgnacyjne i formujące pokrój, ochrona przed szkodnikami i chorobami, czy też uzupełnianie ubytków w podłożu i wymiana uschniętych bądź chorych roślin na nowe.

Już od dwóch lat „żywe” przystanki, porośnięte kwiatami i krzewami, pomyślnie funkcjonują w przestrzeni publicznej. Zdobywając aprobatę nie tylko miejscowych, ale również przyjezdnych, stały się prawdziwą wizytówką miasta. Ta zielona inwestycja stała się wyrazem proekologicznych ambicji lokalnego samorządu, mocno stawiającego na naturę, źródła odnawialne i samowystarczalność energetyczną, utrwalając wizerunek Siemiatycz jako miasta nowoczesnego, otwartego na nowe technologie i proekologiczne rozwiązania.

Serdecznie zachęcamy do zainspirowania się zielonymi przystankami z Siemiatycz i zainicjowania podobnego projektu w swoim mieście.

 

Więcej informacji o siemiatyckich przystankach:

https://siemiatycze.eu/pl/aktualnosci/item/2603-zielone-przystanki.html 

http://zielonainfrastruktura.pl/3777-2/