Logo Porozumienie Burmistrzow noweW dniu 15 października br. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli (Belgia) odbędzie się kolejna, uroczysta ceremonia podpisania Porozumienia Burmistrzów. Do złożenia symbolicznego podpisu zaproszeni są wszyscy sygnatariusze Porozumienia, którzy przystąpili do tej ambitnej inicjatywy, a nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć w takim wydarzeniu i spotkać się z innymi miastami i gminami podejmującymi ambitne działania w zakresie zrównoważonego wykorzystania energii i ochrony klimatu.

Porozumienie Burmistrzów to stale rosnący w siłę ruch skupiający europejskie samorządy lokalne, które dobrowolnie zobowiązały się do podniesienia efektywności energetycznej oraz zwiększenia wykorzystania OZE na swoim terenie zmierzając do ograniczenia emisji CO2 o co najmniej 20% do 2020 roku. Jak do tej pory do Porozumienia przystąpiło 6 471 samorządów lokalnych, reprezentujących łącznie blisko 208 milionów mieszkańców. Dla nowych sygnatariuszy cyklicznie organizowane są uroczyste ceremonie dające okazję do złożenia symbolicznego, publicznego podpisu pod tekstem Porozumienia.

W tym roku ceremonia połączona będzie z inauguracją nowej edycji Porozumienia Burmistrzów, która przyjmuje jeszcze bardziej ambitne cele i ma szerszy zakres niż poprzednia. "Nowe Porozumienie" odpowiada na aktualne wyzwania, przed jakimi staje Europa, oraz nowe ramy unijnej polityki energetycznej. Charakteryzować je będą następujące cechy:

  • nowy cel i horyzont czasowy - przystępujące miasta i gminy będą dążyć do redukcji emisji CO2 o co najmniej 40% do 2030 roku, 
  • szerszy zakres - uwzględnienie komponentu łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do zmian klimatu poprzez integrację inicjatyw Porozumienie Burmistrzów i Mayors Adapt,
  • globalny zasięg – nowa inicjatywa przeznaczona jest dla samorządów lokalnych z całego świata.

Nowa edycja Porozumienia Burmistrzów nie tylko wesprze UE w wysiłkach na rzecz utworzenia niskoemisyjnych i elastycznych systemów energetycznych, ale i umocni jej pozycję w negocjacjach podczas COP 21 w Paryżu.

Ceremonia podpisania Porozumienia Burmistrzów oraz towarzysząca jej konferencja inaugurująca nową edycję tej inicjatywy będą częścią obchodów Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów, organizowanych corocznie w Brukseli w październiku. Rejestracja na oba wydarzenia rusza z początkiem września br. (więcej informacji na www.eumayors.eu), a liczba miejsc jest ograniczona.

Program wydarzenia i formularz rejestracji.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w ceremonii i towarzyszącej jej konferencji zapraszamy do rejestrowania się z użyciem loginu i hasła, jakie wraz zaproszeniem zostały wysłane do wszystkich sygnatariuszy Porozumienia.

W razie wątpliwości prosimy o kontakt z naszym Stowarzyszeniem pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu +48 12 429 17 93. Osobą do kontaktu jest pani Anna Jakiel.