ranking zpp logoW dniach 16 – 18 czerwca 2015 r. we Wrocławiu odbył się Kongres Regionów, którego motywem przewodnim było hasło: „Przywództwo, odpowiedzialność, rozwój. 25 lat doświadczenia samorządu terytorialnego”. W trzecim dniu sesji plenarnych i paneli dyskusyjnych odbyło uroczyste uhonorowanie laureatów i liderów ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich.

W kategorii miasta na prawach powiatu drugie miejsce zajął Słupsk, trzecie Nowy Sącz, a ósme Dąbrowa Górnicza. Nowy Sącz znalazł się także na 1. miejscu w kategorii miasta na prawach powiatu.

Podczas spotkania dyrektor tegorocznej edycji kongresu, redaktor Roman Młodkowski krótko podsumował tegoroczny Kongres, a następnie dyrektor biura Związku Powiatów Polskich Rudolf Borusiewicz przedstawił ogólne założenia prowadzonego przez Związek rankingu.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Zwycięstwo danego samorządu w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Gmin prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich wiąże się z przyznaniem tytułu „Dobry Polski Samorząd”.

Samorządy oceniane były w 11 grupach tematycznych: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, wspierania działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

Galeria zdjęć z uroczystości na stronie www.zpp.pl