logo projekt_arting29.10 br. o godz. 13.00 na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP została otwarta wystawa prac nadesłanych na konkurs wzornictwa przemysłowego Projekt Arting 2013. Projekty zaprezentowane w formie plansz oglądać tam można w godz. 8-19 do dn. 6.11 br. Następnie wystawa będzie eksponowana w Bielsku-Białej, w budynku Akademii Ekonomicznej i galerii GIL na Politechnice Krakowskiej.

Tegoroczną edycję konkursu zorganizowanego pod hasłem "Energia jutro" patronatem objął Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, a zorganizowała Fundacja Ludzie-Innowacje-Design. Celem konkursu, było wykorzystanie potencjału wzornictwa przemysłowego w rozwiązywaniu problemów energetycznych oraz upowszechnienie pojęcia energii jako wspólnego dobra zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Na konkurs wpłynęło 28 projektów, których poziom oceniono jako wysoki.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło podczas wernisażu wystawy pokonkursowej 20 września o godzinie 18.00 w Design Banku ul. Gazownicza 9 w Bielsku - Białej.

Wśród nagrodzonych prac znalazły się:

  • HUBA - schronienie terenowe z niezależnym systemem energetycznym, autorzy: Michał Holcer, Małgorzata Blachnicka - I nagroda
  • Mała elektrownia wiatrowa, autor: Maciej Czyżewski - II nagroda
  • Plac Zabaw PIXEL, autor: Magdalena Drożdżowska - III nagroda
  • FREELIGHT - lampka rowerowa ładująca się podczas hamowania, autor: Olga Maciaszczyk - nagroda internautów

Wyróżnienia otrzymały:

  • Wskaźnik zużycia wody, autor: Iga Pochopień
  • BOJA generująca prąd, autorzy: Katarzyna Matlak, Bartłomiej Balicki
  • hybrydowy statek wycieczkowy na wody śródlądowe STA.H-1, autorzy: Janusz Kozak, Wojciech Litwin, Marek Dzida, Andrzej Lerch, Paweł Gełesz, Karol Niklas, Wojciech Leśniewski, Paweł Dymarski, Mirosław Grygorowicz

Twórcą idei Artingu jako konkursu wzornictwa „integrującego środowiska twórcze i inżynierskie na rzecz rozwoju regionu…”, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1994, jest Zbigniew Michniowski – zastępca prezydenta miasta Bielsko-Biała i prezes zarządu naszego Stowarzyszenia. W jury oceniającym nadesłane na tegoroczny konkurs projekty zasiadała m.in. Anna Jaskuła, zastępca dyrektora naszego Stowarzyszenia.

Więcej informacji na: http://energia-jutro.flid.pl/