Zrównoważony rozwój miast i gmin w drodze do neutralności klimatycznej – seminarium w Jadwisinie 2023
Blisko 70 przedstawicieli miast i gmin spotkało się w dniach 11 i 12 maja br. w Jadwisinie podczas seminarium pn. „Zrównoważony rozwój miast i gmin w drodze do neutralności klimatycznej”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać ekspertów, m.in. z NFOŚiGW, Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu IOŚ czy Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej oraz uczestników debaty dotyczącej sukcesów i barier w procesie transformacji energetycznej miast i gmin, a także wziąć udział w sesjach dobrych praktyk, przeprowadzonych w małych grupach.
Międzynarodowe spotkanie w ramach projektu OwnYourSECAP w Wiedniu
Drugie spotkanie projektowe w ramach projektu OwnYourSECAP odbyło się w Wiedniu w Austrii w dniach 25 i 26 kwietnia 2023 roku.
Pierwszego dnia partnerzy projektu przedstawili prezentacje na temat postępów w realizacji poszczególnych zadań w projektu. Omówiono każdy z pakietów roboczych oraz kolejne kroki i działania, które należy podjąć w najbliższych miesiącach. Podczas, gdy partnerzy dyskutowali o bieżących i przyszłych działaniach, przedstawiciele gmin projektowych odwiedzili miejsca stanowiące ciekawy przykład działań realizowanych przez miasto na rzecz transformacji energetycznej i ochrony klimatu. Towarzyszył im architekt i wykładowca Uniwersytetu Wiedeńskiego, który szczegółowo omawiał wybrane miejsca. Między innymi na przykładzie kilku budynków przy ulicy Geblergasse pokazał on potencjał nieodnowionych budynków, zarówno z perspektywy energetycznej, jak i społecznej. Następnie grupa odwiedziła tak zwany Smartblock Geblergasse (projekt, który otrzymał nagrodę państwową w dziedzinie architektury i zrównoważonego rozwoju), aby zademonstrować, w jaki sposób można wykorzystać potencjał istniejących budynków, w których w trakcie kompleksowej renowacji mieszkania zostały rozbudowane i całkowicie odnowione. Reprezentanci gmin zobaczyli także tzw. Seestadt Aspern w Wiedniu, jeden z największych projektów urbanistycznych w Europie, posiadający liczne przykłady ochrony i adaptacji do zmian klimatu w nowych obszarach zabudowy na niewielkiej przestrzeni.
Spotkanie końcowe projektu S3UNICA w Trieście
Projekt S3UNICA (Inteligentne energooszczędne rozwiązania w kampusach uniwersyteckich) finansowany ze środków programu Interreg Europe powoli dobiega końca. 20 kwietnia 2023 roku odbyło się końcowe wydarzenie upowszechniające. Partnerzy projektu oraz przedstawiciele regionów docelowych mieli okazję spotkać się osobiście w Trieście i równocześnie uczestniczyć online, Ci którzy nie mogli dołączyć.
Całe wydarzenie zostało zorganizowane pod hasłem Polityki regionalne na rzecz efektywnych energetycznie budynków i miało na celu promowanie rezultatów projektu oraz rozpowszechnianie wyników Regionalnych Planów Działań wśród szerokiego grona interesariuszy i lokalnych decydentów. Plany Działań to jedno z głównych osiągnięć projektu S3UNICA, dlatego też każdy z partnerów miał możliwość podzielenia się swoimi działaniami zaplanowanymi i wdrażanymi w jego ramach.
Konferencja Porozumienia Burmistrzów 2023 w Brukseli - rola miast jako liderów transformacji energetycznej w UE
Jak europejskie miasta radzą sobie w obliczu kryzysu energetycznego i dlaczego upatrują w nim szansę na poprowadzenie Europy w kierunku neutralnej klimatycznie i sprawiedliwej przyszłości?
30 marca na konferencji Porozumienia Burmistrzów 2023 w Brukseli spotkali się przedstawiciele instytucji UE wysokiego szczebla oraz burmistrzowie miast z całej Europy. Dziewięcioro samorządowców zaprezentowało działania, jakie ich miasta podejmują w obliczu dwóch wielkich współczesnych kryzysów: energetycznego i klimatycznego. Rozmawiali o długoterminowych rozwiązaniach, które przyspieszą głęboką transformację społeczno-energetyczną oraz wsparciu, jakiego w tym procesie mogą udzielić samorządom instytucje europejskie i rządy krajowe.
Szkolne audyty śladu węglowego w Zamościu
W dniu 23 marca 2023 przedstawiciele Stowarzyszenia spotkali się w Zamościu z nauczycielami, uczniami i pracownikami dwóch szkół podstawowych, które dołączyły do projektu "Szkoła z wizją 2045". Szkolne grupy robocze miały okazję porozmawiać o planowanych działaniach i swoich oczekiwaniach.
Najważniejszym elementem wydarzenia było przeprowadzenie audytu śladu węglowego pozwalającego na zebranie danych potrzebnych do obliczenia śladu węglowego budynku szkolnego z wykorzystaniem dedykowanego do tego celu kalkulatora przygotowanego przez Greenpeace. Dodatkowo przedstawione zostały założenia projektu oraz poszczególne kroki, które umożliwią jego realizację. W najbliższym czasie planowana jest analiza zebranych podczas audytu danych, zwiększanie kompetencji oraz przygotowanie nauczycieli i innych miejskich interesariuszy do tworzenia planu działań dla szkół.
Szkolne audyty śladu węglowego w Mińsku Mazowieckim
Szkoły w Mińsku Mazowieckim rozpoczęły swoje działania w ramach projektu „Szkoła z wizją 2045”. Szkolne Grupy Robocze - składające się z nauczycieli, uczniów, pracowników administracyjnych i technicznych ze szkół podstawowych nr 1 oraz nr 5 - spotkały się 7 marca 2023 z przedstawicielami Stowarzyszenia oraz Urzędu Miasta, by porozmawiać o wspólnych planach i oczekiwaniach. Realizacja projektu poprzez budowanie świadomości oraz realizację konkretnych aktywności wśród najmłodszych, przy jednoczesnym zaangażowaniu dorosłych interesariuszy, ułatwi zmierzanie do neutralności klimatycznej miasta, budowanie świadomego społeczeństwa i właściwe wykorzystanie dostępnych zasobów.
Warsztaty nt. rozwijania umiejętności energetycznych wśród młodych dorosłych
Edukacja ekologiczna, w tym edukacja osób dorosłych odgrywa coraz ważniejszą rolę w kształtowaniu zrównoważonego społeczeństwa. 3 marca 2023 r. w Krakowie odbyły się warsztaty poświęcone właśnie tej tematyce ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb młodych dorosłych, czyli osób w wieku 29-39 lat. Uczestnikami były osoby zainteresowane rozwojem kompetencji energetycznych m.in. przedstawiciele miast, Ekodoradcy oraz organizacje związane z ochroną klimatu. Różnorodność grupy umożliwiła szeroką wymianę doświadczeń w zakresie zdobywania i przekazywania tematycznej wiedzy.
Nagranie z webinarium informacyjnego dot. Programu Wsparcia Technicznego EPAH już dostępne!
Wszystkich zainteresowanych złożeniem wniosku w drugim naborze do Programu Wsparcia Technicznego EPAH zapraszamy do zapoznania się z nagraniem wydarzenia oraz prezentacjami wygłoszonymi 28 lutego 2023 r. podczas webinarium. Termin na złożenie formularza aplikacyjnego upływa 31 marca 2023 r.
Spotkanie rozpoczęto od wprowadzenia uczestników w tematykę ubóstwa energetycznego, przybliżono jego definicję i charakterystykę tego zjawiska, a także wyzwania na poziomie lokalnym i proponowane rozwiązania tego coraz powszechniejszego problemu. Następnie przedstawiono uczestnikom szczegółowe informacje dotyczące Centrum Doradczego ds. Ubóstwa Energetycznego. Głównym zadaniem tej instytucji jest zapewnienie jednostkom samorządowym i współpracującym z nimi podmiotom pomocy w zdiagnozowaniu i przeanalizowaniu tego zjawiska na ich terenie oraz zaplanowaniu lokalnych działań, które pomogą je ograniczyć. Centrum współpracuje z ekspertami tematycznymi oraz gromadzi cenną wiedzę, doświadczenia i dobre praktyki, które mogą okazać się przydatne dla innych samorządów i podmiotów zainteresowanych zwalczaniem ubóstwa energetycznego. Następnie krok po kroku omówiono sposób aplikacji do drugiego naboru w ramach Programu Wsparcia Technicznego oraz cały proces przygotowania wniosku.
Warsztaty nt. adaptacji miast i gmin do zmiany klimatu
Zwiększenie zdolności adaptacji do negatywnych skutków zmian klimatu oraz wspieranie odporności na te zmiany stanowią jeden z najważniejszych elementów światowej, europejskiej i polskiej polityki klimatycznej, co znalazło swój wyraz nie tylko w Europejskim Zielonym Ładzie, ale także w programowaniu nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. W nowej strategii w zakresie przystosowania się do zmian klimatu Budując Europę odporną na zmianę klimatu, opublikowanej 24 lutego 2021 r., Komisja Europejska zaznacza, że władze krajowe, regionalne i lokalne powinny opracować plany adaptacji do zmian klimatu.
Nowy nabór do Programu Wsparcia Technicznego EPAH - zaproszenie na webinarium informacyjne
Centrum Doradcze ds. Ubóstwa Energetycznego EPAH ogłosiło właśnie drugi już nabór do Programu Wsparcia Technicznego, skierowanego do samorządów oraz współpracujących z nimi organizacji, które chcą przeciwdziałać temu zjawisku. W okresie od 1 do 31 marca 2023 r. wnioskodawcy będą mogli aplikować o pomoc techniczną (wsparcie eksperckie), dzięki której będą w stanie lepiej zaplanować działania na rzecz osób ubogich energetycznie lub zagrożonych ubóstwem energetycznym, a 28 lutego o 11:00 będą mieć możłiwość udziału w webinarium informacyjnym skierowanym właśnie do potencjalnych beneficjentów Programu.